Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę  (Przeczytany 10757 razy)

Arthass

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2017, 11:10:26 am »

Oczywiście, że można taniej poskładać sobie suplement. Kto ma jednak czas na takie kombinacje i jak oceni jakość dostępnych na rynku ekstraktów?

A w jaki sposób ocenić "jakość" ekstraktu poza standaryzacją na ilość substancji czynnej? Jest to dość ciężkie dla konsumenta, więc tak naprawdę jedyne co może zrobić to sprawdzić na ile procent jest ekstrakt standaryzowany (i czy w ogóle jest standaryzowany, a najpierw czy w ogóle jest ekstraktem, bo wiele firm sprzedaje po prostu np. sproszkowane ziarna ostropestu).

Ja próbowałem zweryfikować jakość olei stosowanych w suplementach omega 3 na własne potrzeby potencjalnego artykułu o suplemetancji omega 3 (i może w przyszłości bloga/strony) - prosiłem o wyniki testów TOTOX, podstawowe informacje (które nie zawsze są umieszczane, a są istotne m.in. z punktu widzenia przechowywania) jak:
- Forma kwasów omega-3 (trójglicerydy, estry etylowe, re-estryfikowane trójglicerydy)
- Źródło oleju, gdzie jest poławiane?
- Czy olej jest filtrowany (np. metodą filtracji molekularnej)?
- Ile witaminy E znajduje się w jednej kapsułce? Czy jest w formie naturalnej (d-tokoferol) czy syntetycznej (dl-tokoferol)?
Jeśli jest to mieszanka tokoferoli to proszę podać ilość każdego związku z rodziny tokoferoli (alfa, beta, gamma, delta).
- Jaką metodą został wyekstrahowany olej znajdujący się w preparacie - na zimno np. ekstrakcja CO2, czy przy pomocy obróbki termicznej?
Proszę o szczegóły.
- Czy używają państwo w swoim produkcie kapsułek dojelitowych (powlekanych)?

I odpowiedziało mi może 30% zapytanych, a wysłałem zapytania o prawie 500 produktów do różnych producentów. Niektórzy nie bardzo wiedzieli o co ich pytam. Jako ciekawostkę napiszę, że żaden polski producent mi nie odpisał (bo, jak podejrzewam, żaden nie ma kontroli nad jakością surowca w tego typu suplementach - w zasadzie mamy 3 głównych dostawców oleju rybiego na zachodzie, a reszta jest ze źródeł chińskich o nieznanej jakości, strzelam że w PL spora część jest ze źródeł chińskich, jedynie co do Kenay wiadomo, ze olej jest od Neptune).
To tak na marginesie...
Ostatnio pytałem również producenta suplementu Livenorm o napisanie na ile procent standaryzowane są wyciągi w tym preparacie (już przynajmniej drugi raz wysłałem w tym roku zapytanie).
Opis producenta: Kapsułki Livenorm® zawierają standaryzowane wyciągi z trzech roślin:
Ostropestu plamistego (Sylibum marianum)
Mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale)
Karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus)

Zero odzewu od producenta. Także, PR polskich producentów suplementów praktycznie nie istnieje... Mają co prawda emaile do biura obsługi klienta na swoich stronach, ale nie wiem za bardzo w jakim celu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2017, 11:12:32 am wysłana przez Arthass »
Zapisane

Arthass

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2017, 11:24:29 am »

no i pytanie czy zawsze deklarowany np ektrakt (choc oczywiscie nie tylko...) zawiera to co na etykiecie sie napisalo ...

Niestety, nie zawsze tak jest. Ale czegoś trzeba się trzymać... Statystyczny konsument, bez laboratorium w piwnicy, nie ma za bardzo możliwości tego zweryfikować. Suplementy niestety nie przechodzą tak rygorystycznej kontroli jak produkty o statusie leku. Tak więc pozostaje albo kupować leki OTC (które są jednak dość drogi jak na ilości substancji czynnych), albo opierać się na etykiecie, ewentualnie prosić producenta o wysłanie wyników badań od niezależnych laboratoriów (good luck...). Można też opierać się na wynikach organizacji 3rd party, które posiadają odpowiednie zaplecze, by to sprawdzić (jednak dalej, nie jest to idealne rozwiązanie).

Suplementy to w świetle prawa "żywność specjalnego przeznaczenia", podlega jedynie Sanepidowi w zasadzie. Nikt za bardzo nie sprawdza czy to co znajduje się na etykiecie odpowiada zawartości. Dość często mogą występować duże wahania w deklarowanych dawkach jak np. w preparatach z johimbiną, gdzie realna dawka może zawierać się w przedziałach od 20-150% deklarowanej na etykiecie dawki. Jeszcze gorzej jest w przypadku suplementów probiotycznych, gdzie - jak pokazują badania przypadkowych opakowań od tych samych producentów - tylko średnio 1 produkt na 10 zawiera deklarowane szczepy w deklarowanych ilościach, a część zawiera nawet groźne dla zdrowia bakterie (nie tak dawna sprawa z raportem NIK, gdzie wykryto w części suplementów probiotycznych pałeczki kałowe, ale to nie są jedyne źródła z tego typu wynikami).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2017, 04:19:21 pm wysłana przez Arthass »
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2017, 09:07:55 am »

Olimp bada np. każdą partię surowca, następnie gotowy produkt przed jego wyjściem na rynek, a potem okresowo próbki przechowalnicze produktu w okresie jego przydatności do spożycia.
Zapisane

Arthass

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 290
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2017, 12:20:02 pm »

Pozostaje mi wierzyć na słowo, bo nie mam szczęścia do wyciągania informacji od Olimpu - w zasadzie w przypadku każdej polskiej firmy suplementacyjnej.

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 21, 2017, 08:41:58 am »

W tej chwili to chyba największa firma w Europie, produkująca suplementy diety w standardzie farmaceutycznym.
Zapisane

monia33

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2018, 11:28:08 am »

dlatego należy kupować suplementy - tylko produkty z USA - tam rynek suplementów diety jest scisle regulowany i kontrolowany wiec to co widzimy na etykiecie musi być  w rzeczywistości.:) a co do wątroby - moja mama miala chorą i wyleczyła sobie preparatem NOW Liver Detox
Zapisane

Zbyszko Tarczewski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 9052
    • Zobacz profil
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2018, 01:01:26 pm »

rozumiem ze pierwsza czesc wypowiedzi to ironia ?? ;)
Zapisane

Conan

  • Gość
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2018, 01:51:56 pm »

dlatego należy kupować suplementy - tylko produkty z USA - tam rynek suplementów diety jest scisle regulowany i kontrolowany wiec to co widzimy na etykiecie musi być  w rzeczywistości.:)

Hahaha, to chyba jakiś żart  ;D największe wałki są właśnie w suplach z USA !
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2018, 01:56:37 pm wysłana przez Conan »
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Dieta,zioła i ćwiczenia na stłuszczoną wątrobę
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 19, 2018, 08:12:38 am »

To właśnie europejscy producenci narzekają uciążliwą kontrolę i regulację rynku suplementów diety.
Zapisane