Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Ciśnienie w oku a pokrzywa

19.02.2020 | W zdrowym ciele...

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: pokrzywa indyjska, forskolina, rutyna, ciśnienie śródgałkowe, jaskra.

W zdrowym oku krąży przejrzysta, wodnista ciecz. Aby oko funkcjonowało prawidłowo, ilość cieczy musi być utrzymana na poziomie odpowiednim do zapewnia właściwego jej ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie, nazywane wewnątrzgałkowym lub śródgałkowym, utrzymywane jest w oku dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy. Gdy jednak przepływ cieczy zostaje zaburzony, ciecz się nadmiernie gromadzi a ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy i prowadzi do schorzenia narządu wzroku nazywanego fachowo jaskrą.

Czynnikami uspasabiającymi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego są w pierwszej kolejności: rodzinna historia jaskry, cukrzyca, miażdżyca, hiperlipidemia, krótkowzroczność, stres, migrena i nadciśnienie tętnicze. Przy czym ryzyko jaskry wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku czterdziesto- i pięćdziesięciolatków przypadłość ta pojawia się u 0,5%, w przypadku sześćdziesięciolatków – u 5%, a siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków – u 10% populacji. Z uwagi na mało charakterystyczne objawy początkowe, zwykle połowa osób dotkniętych problemami z ciśnieniem śródgałkowym nie zdaje sobie z nich sprawy; żyje z nimi przez wiele długich lat, nie mając świadomości rozwijającej się podstępnie choroby. Dlatego warto skontaktować się z lekarzem, w razie pojawienia się takich symptomów, jak: aureola wokół źródeł światła, pogorszenie się wzroku, zaczerwienienie oka, rozmycie tęczówki oka, ból oka i towarzyszące mu nudności lub wymioty oraz zwężenie pola widzenia, zwane inaczej widzeniem tunelowym.

Gdy badanie ujawni podwyższone ciśnienie śródgałkowe, lekarz zwykle zaleca jakiś rodzaj rutynowej terapii z użyciem środka farmakologicznego. Jednak w świetle badań ostatniej dekady okazuje się, że również niektóre składniki pokarmowe obdarzone są właściwością obniżania tego ciśnienia. Systematyczne uzupełnianie nimi diety może być cennym elementem aktywnej profilaktyki zdrowotnej dla tych osób, które pozostają w grupie podwyższonego ryzyka (np. rodzinna historia jaskry), ale u których ani samoobserwacja, ani badania kontrolne, nie ujawniają symptomów choroby.  

W badaniach z udziałem cierpiących na jaskrę pacjentów wykazano bowiem, że zwiększenie podaży witaminy B1 i B2 oraz rutyny i forskoliny obniża ciśnienie śródgałkowe o 20, a tylko rutyny i forskoliny – do 15% (Pescosolido, 2010; Vetrugno, 2012). Tak więc chociaż witaminy B1 i B2 mogą być tutaj pomocne, dla utrzymania prawidłowego ciśnienia oka okazują się najważniejsze dwa inne składniki pokarmowe – rutyna i forskolina.

Z dowozem zwiększonych porcji rutyny nie powinniśmy mieć większego problemu, albowiem ten związek z grupy witaminy P występuje w znacznej obfitości, w pokarmach roślinnych, a szczególnie w kaszy gryczanej, owocach cytrusowych, kaparach, czarnych oliwkach, szparagach i jeżynach. Natomiast pewien kłopot pojawia się dopiero przy forskolinie, która jest głównym składnikiem aktywnym pokrzywy indyjskiej, hinduskiej przyprawy kulinarnej, niezbyt popularnej w kuchni europejskiej. Ponieważ jednak forskolina okazuje się jednocześnie pomocna przy redukcji tłuszczu w przypadku nadwagi i otyłości, dlatego bez trudu znajdziemy na rynku suplementy diety oparte o ekstrakty z pokrzywy indyjskiej.

Facebooktwitterlinkedin