Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Cykloastragenol jako protektor wątroby

26.02.2021 | W zdrowym ciele...

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, kwasy żółciowe, traganek błoniasty, cykloastragenol, receptory farnezoidowe FXR.

W ostatnich latach w krajach wysokorozwiniętych wzrosła w zastraszającym tempie częstotliwość występowania niealkoholowych schorzeń wątroby. Najczęściej diagnozowaną w tej grupie przypadłością jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest częstą przypadłością wątroby, występującą zwykle u ludzi, którzy nie spożywają na co dzień alkoholu, objawiającą się nadmiernym magazynowaniem trójglicerydów w wątrobie, prowadzącym do nagromadzenia się tłuszczu w tym narządzie i powiększenia całkowitej jego masy przynajmniej o ponad 5%. Ogólnie niealkoholowe stłuszczenie wątroby albo może występować jako zwykłe stłuszczenie niepowikłane, albo w połączeniu z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby (NASH). W tym drugim przypadku zapalenie i uszkodzenie komórek wątrobowych może prowadzić do rozwoju zwłóknienia i marskość wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet do raka wątroby.

Główną przyczyną panoszącej się w dzisiejszych czasach plagi NAFLD jest nadmiar tłuszczu i cukru w diecie osób dotkniętych tą przypadłością. Gromadzony w wątrobie tłuszcz pochodzi bowiem ze spożywanych przez nas kwasów tłuszczowych oraz cukrów prostych, które wątroba przekształca w kwasy tłuszczowe. Najskuteczniejsze i zarazem najprostsze metody postępowania terapeutycznego w przypadkach niealkoholowych stłuszczeń wątroby obejmują dietę z ograniczeniem spożycia tłuszczów i cukrów prostych, a także codzienną dawkę ruchu zwiększającą wydatek energetyczny, co sumarycznie doprowadza po pewnym czasie do redukcji zasobów tłuszczu wątrobowego. Po pierwsze jednak nie wszystkich pacjentów udaje nakłonić do podobnej determinacji, a po drugie potrzebne są jakieś bardziej spektakularne metody, dające szybsze efekty. Z uwagi na to naukowcy wciąż poszukują środków farmakologicznych, skutecznych w leczeniu niealkoholowych problemów wątrobowych. W ostatnich czasach w badaniach swych zwracają szczególną uwagę na molekuły obdarzone zdolnością aktywacji tzw. receptorów farnezoidowych.

Receptory farnezoidowe (FXR) powinny wiązać w normalnych warunkach kwasy żółciowe. Ogólnie receptor FXR jest elementem obrony organizmu przed zgubnymi skutkami diety wysokotłuszczowej. Kiedy bowiem spożywamy dużo tłuszczów, do jelit przenika z wątroby dużo umożliwiających ich trawienie i wchłanianie kwasów żółciowych. Teraz kwasy żółciowe aktywują swoje receptory FXR, rozmieszczone głównie w jelitach, co pobudza komórki jelitowe do wzmożenia produkcji hormonu tkankowego, opatrzonego symbolem FGF19. Powstający w jelitach FGF19 przenika z obiegiem krwi do innych tkanek naszego organizmu, w tym do tkanki tłuszczowej i wątroby. W tkance tłuszczowej pobudza produkcję tzw. białek rozprzęgających (UCP), intensywnie spalających kwasy tłuszczowe, a w wątrobie hamuje produkcję kwasów żółciowych. W efekcie tej dwukierunkowej działalności więcej tłuszczu ulega spaleniu i mniej zostaje wchłonięte do organizmu, co prowadzi ogólnie do uszczuplenia zapasów tłuszczowych organizmu, w tym oczywiście też zasobów tłuszczu wątrobowego. A ponieważ wytwarzane w nadmiarze kwasy żółciowe są dla wątroby toksyczne, dlatego aktywacja receptora FXR przez jakiś związek aktywujący, która w efekcie hamuje ich produkcję, jest dla wątroby dosłownie zbawienna. Przeciwdziała przede wszystkim powikłaniom stłuszczenia wątroby w postaci jej zapalenia, zwłóknienia, marskości i raka.

Tak więc w jednym z niedawno opublikowanych badań (Gu, 2017) naukowcy, podejmując próbę przesiewu aktywatorów FXR, zauważyli, że niezwykle efektywnie aktywność transkrypcyjną receptora FXR stymuluje najaktywniejszy składnik traganka błoniastego – cykloastragenol, który już dotąd zasłynął jako środek obdarzony zdolnością odmładzania komórek naszego organizmu.

W dalszych badaniach na zwierzętach naukowcy ci wykazali, że suplementacja cykloastragenolu skutkowała oczywistym zmniejszeniem akumulacji tłuszczu w wątrobie wywołanej dietą wysokotłuszczową, czemu towarzyszyło obniżenie poziomu glukozy i trójglicerydów we krwi oraz wielkości puli kwasów żółciowych w wątrobie. Suplementacja cykloastragenolu znosiła dodatkowo zmiany chorobowe u zwierząt z wywołanym eksperymentalnie niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby.

Na zakończenie autorzy podsumowali, że uzyskane przez nich dane sugerują, iż cykloastragenol łagodzi przebieg niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby poprzez wzmocnienie sygnalizacji na szlakach sygnałowych receptora FXR.

Facebooktwitterlinkedin