Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Cynamon zwiększa masę mięśni

28.07.2018 | Legalne anaboliki | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: cynamon, katechiny, kwas kawowy, poziom cukru we krwi, masa i siła mięśni.

Trening siłowy jest najlepszym sposobem na zdobycie dodatkowych rozmiarów mięśni, czyli poprawę męskiej sylwetki. Nawet jednak, jeżeli nie ćwiczysz, możesz zyskać ponad kilogram masy mięśniowej w 4 miesiące, stosując regularnie suplement zawierający wyciąg z cynamonu. Taki przynajmniej wniosek wyłania się z wyników badań zespołu francuskich naukowców, opublikowanych w PLOS ONE (Liu, 2015).

Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 52 ochotników, z których wszyscy byli na dobrej drodze do rozwoju cukrzycy typu 2. Wszyscy charakteryzowali się sporą nadwagą, a i poziom glukozy w ich krwi był również znacznie podwyższony. Zdecydowanie powinni zmienić styl życia, włączając ruch i dietę, nie byli jednak na to gotowi. Z chęcią przystali jednak na codzienne łykanie kapsułek.

Badacze podawali połowie badanych nieaktywne placebo, codziennie przez 4 miesiące, zaś druga połowa otrzymała codziennie w porze obiadowej 2 kapsułki suplementu opartego na ekstrakcie z cynamonu, uzupełnionego niewielką dawką karnozyny i chromu. Badani z grupy eksperymentalnej spożywali więc około 460 mg ekstraktu cynamonu, 200 mg karnozyny i 20 mcg chlorku chromu dziennie, czyli że ekstrakt z cynamonu był najważniejszym elementem ich suplementacji. A to z tego powodu, że zawiera on oligomeryczne proantocyjanidyny i podobne związki z grupy katechin, które zwiększają wrażliwość receptora insulinowego i zmuszają tym samym komórki mięśniowe do wchłaniania większej ilości glukozy z krwi.

Pacjenci, którzy przyjmowali suplement cynamonowy, mieli niższe stężenie glukozy we krwi w godzinach porannych, co było efektem niezwykle pozytywnym. Im bowiem niższy, poranny poziom glukozy, tym lepsza odpowiedź tkanek docelowych na insulinę i tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy. Co jednak najciekawsze – w tym samym czasie ochotnicy, którzy przyjmowali suplement cynamonowy, zbudowali dodatkowo 1.2 kg beztłuszczowej masy ciała (grupa placebo straciła 0.1 kg), która była głównie czystą masą mięśni.

Wprawdzie autorzy nie wyjaśnili, które składniki cynamonu odznaczają się aktywnością anaboliczną (budującą muskulaturę), to jednak możemy zidentyfikować je na podstawie doświadczeń innych zespołów badawczych… Otóż okazuje się, że wspomniane wyżej katechiny cynamonu są bardzo podobne do katechin herbacianych (Mateos-Martin, 2011). Natomiast w odniesieniu do katechin herbacianych dowiedziono, że podawanie trenującym sportowcom ekstraktu z herbaty zwiększa o 3% siłę i o 0.7 kg masę ich mięśni (Arent, 2010; Bajerska, 2010).

Niedawno dowiedziono również, że z popularnych napitków pozytywnie na mięśnie wpływa nie tylko herbata, ale też kawa (Jang, 2018). Ostatnia faza tego eksperymentu polegała na sprawdzeniu, który konkretnie składnik kawy odpowiada za dobroczynne działanie tego napoju na mięśnie. Aby to sprawdzić, koreańscy naukowcy testowali wpływ kofeiny, kwasu chlorogenowego i kwasu kawowego na proces tworzenia się włókien mięśniowych w badaniu na izolowanych komórkach. Co ciekawe, kofeina była tutaj niemal nieaktywna, natomiast wyraźnie stymulująco działały kwasy fenolowe – chlorogenowy i kawowy, a w szczególności ten drugi, który zwiększał proces formowania się włókien mięśniowych, w porównaniu z warunkami podstawowymi, o ok. 40%. I tutaj wystarczy jedynie dopowiedzieć, że cynamon jest znacznie bogatszym źródłem kwasu kawowego od kawy i ogólnie jednym z najbardziej obfitującym w ten składnik środkiem spożywczym, zawierającym go w stężeniu ok. 25 mg na 100 gramów.

Facebooktwitterlinkedin