Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - ambroziak

Strony: [1] 2 3 ... 1896
1
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Dzisiaj o 07:10:24 am »
Pierwsze wrażenia po tygodniu nowego testu...

Przysłowiowa "radość o poranku", ale to standard, jak wiemy, po 2-3 dniach stosowania AndroMassa.

Zdecydowany przyrost wydolności siłowej - dość szybko, bo już pod koniec zeszłego tygodnia, czyli dosłownie po kilku dniach stosowania tego zestawu. 

2
Dawno, dawno temu... / Odp: R-S18681
« dnia: Dzisiaj o 07:03:29 am »
"Według Kroniki Fredegara Samon miał być żonaty z dwunastoma słowiańskimi żonami, z którymi spłodził dwudziestu dwóch synów i piętnaście córek."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samon

Jak teraz każdy z 20 synów podobnego knezia spłodził kolejnych 20, to masz odpowiedź na pytanie o sukces demograficzny takiej czy takiej linii ojcowskiej. A podobni knezie obsadzali jeszcze namiestnictwo placówek terenowych swoją bracią, która miała podobne przywileje, jak ów kneź.

Rody wybierały na wiecach knezi, a knezie stali nad rodami. 

3
Dryf bałtosłowiański pojawia się już w polskiej CWC (N47 i N49), a to z tego powodu, że...

According to a common belief, southern Poland was a typical area of Early Neolithic settlements which was rarely exploited and even ignored by Mesolithic communities. However, the prehistoric reality was more complex. (...) This paper presents and analyses the relevant chronological, chorological, settlement, and typological data. As a result, the hypothesis that the hunter-gatherer communities were but ‘passive’ witnesses to the first neolithisation and functioned independently at least throughout the entire Neolithic period was considered most probable.

https://swiatowitwuw.pl/resources/html/article/details?id=217198
https://www.researchgate.net/publication/352781214_The_Neolithic_vs_the_Mesolithic_in_Southern_Poland_Is_Everything_Known_Yet
https://slavicorigins.blogspot.com/2021/11/the-neolithic-vs-mesolithic-in-southern.html

Tak więc dopiero pod koniec neolitu i we wczesnej epoce brązu, czyli w populacjach CWC i post-CWC, doszło do asymilacji grup zbieracko-łowieckich z obszaru pomiędzy Karpatami a Bałtykiem. I dlatego dryf bałtosłowiański pojawia się gremialnie w polskiej populacji dopiero w próbkach post-sznurowych. 

4
Polacy północnowschodni to po prostu spolonizowani Bałtowie.

Ponieważ dryf bałtosłowiański pojawia się regularnie na przestrzeni tysiącleci pomiędzy Karpatami a Bałtykiem, dlatego moja koncepcja jest taka, że grupy zbieracko-łowieckie będące jego nosicielami przemierzały regularnie trasę pomiędzy Karpatami a Bałtykiem w ślad za sezonowymi migracjami zwierzyny łownej. Gdzieś czytałem, ale nie pamiętam gdzie, że pomiędzy Karpatami a Bałtykiem migrowały sezonowo tarpany.

5
Dawno, dawno temu... / Odp: R-S18681
« dnia: Kwiecień 14, 2024, 06:41:49 pm »
Jak się zakłada, ważnym czynnikiem sukcesu reprodukcyjnego danej linii ojcowskiej jest dominacja elit. Elitarni mężczyźni mieli wiele żon i kochanek, a że praktykowali nepotyzm, również inni mężczyźni z ich linii ojcowskiej folgowali sobie do woli. 

6
Bez wątpienia ekspansja TCC opierała się bardziej na indukcji wzorców kulturowych, niż na migracji. Dlatego też nie zgadzam się z sugestią Macieja Chyleńskiego, że w kulturze trzcinieckiej maiły miejsce jakieś większe migracje z Białorusi, Podlasia czy Mazur w południowo-zachodnim kierunku Polski.

Jednak również bez wątpienia typowo migracyjny charakter miała CWC, która w areale późniejszej TCC rozprzestrzeniała późne dialekty indoeuropejskie. A ponieważ późny indoeuropejski, jak twierdzi m.in. Pronk, był tożsamy z wczesnym bałtosłowiańskim, dlatego ludność TCC posługiwała się zapewne w przewadze dialektami bałtosłowiańskimi.

Ale o użytkownikach dialektów bałtosłowiańskich nie możemy myśleć jako o jednym bałtosłowiańskim etnosie, albowiem trudno przypuszczać, aby w tamtych czasach ludność znad Wisły odczuwała więź grupową z ludnością znad Dźwiny.         

7
Nie mam w tej chwili czasu powracać do tekstu, ale w którymś miejscu Czebreszuk wyraźnie mówi, że kultura trzciniecka rozprzestrzeniała się z zachodu na wschód, a także z północy na południe. Stąd w Małopolsce pojawia się jako kultura migrantów.

8
No ale kultury archeologiczne rozpoznajemy właśnie w pierwszej kolejności po garnkach. Tak więc z pewnością kultura trzciniecka nie rozprzestrzeniała się ze wschodu na zachód, tylko odwrotnie - z zachodu na wschód.

Jedyny osobnik populacji iwieńskiej, którego próbką w tej chwili dysponujemy, był akurat R1a.

Generalnie mamy do czynienia z takim transferem genów - CWC/SGC/BBC, gdzie dalej na zachód genetyka CWC była rozprzestrzeniana już przez BBC. Dawniej podejrzewano, że transfer ten miał miejsce gdzieś nad dolnym Renem, ale od czasu pracy Linderholm wiemy, że proces ten zachodził już w Polsce. I to właśnie m.in. ten transfer wyniósł na zachód niektóre polskie linie ojcowskie R1a.   

9
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 11, 2024, 07:29:09 am »
Natomiast z kolegami z GA podzieliłem się taką refleksją:

Ciekawe, że zaraz po boomie demograficznym z lat 300 BC-300 CE, który zaowocował ekspansją najabrdziej charakterystycznych słowiańskich linii ojcowskich i który miał miejsce w populacji zachodniosłowiańskiej (Rębała), widzimy ok. 460 AD (jako najwcześniejszą) dywergencję zachodniosłowiańskiej gałęzi językowej.

Tak więc ojczyzna słowiańska nie mogła leżeć gdzie indziej, jak tylko gdzieś na terenach Słowian Zachodnich.

10
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 11, 2024, 06:43:49 am »
Stanisławie, Jaakko jest językoznawcą, więc przynajmniej o tyle dobrze się z nim dyskutuje o sprawach językowych, że wie, o czym mówi. I oczywiście ma rację, że problemy etnolingwistyczne, takie jak np. etnogeneza Słowian, mogą być rozwiązywane przede wszystkim w oparciu o fakty językowe. Jeden problem w przypadku Jaakko to ten, że nie bardzo wierzy on w genetykę jako naukę pomocniczą lingwistyki.

Ja po prostu zaproponowałem kolegom z EG myślenie przyczynowo-skutkowe:

"Tak naprawdę w tej chwili określenie lokalizacji ojczyzny Słowian jest bardzo proste... Skoro pierwsze słowiańskie innowacje datowane są na ok. 1300 rok p.n.e., wystarczy sprawdzić, gdzie w tym czasie pojawiają się genomy słowiańskie, czyli najbardziej podobne do genomów średniowiecznych Słowian, którzy po 2,5 tys. lat kremacji powrócili do obrzędu szkieletowego.

To oczywiście polska kultura trzciniecka."

"Wiemy, jak wyglądała genetyka ludzi mówiących po słowiańsku w latach 1000-1200 n.e. Jeśli będziemy szukać takich samych lub bardzo podobnych genetycznie ludzi z około 1300 roku p.n.e., czyli z czasów pierwszych słowiańskich innowacji, znajdziemy Prasłowian."

"Jeśli więc dzisiejsi mówcy północnoeuropejskich gałęzi indoeuropejskich mają 70-80% domieszki CWC, wnioskujemy, że wektorem tych gałęzi była populacja CWC. Podobnie, jeśli współcześni użytkownicy północnoeuropejskiej gałęzi słowiańskiej mają 80-90% domieszki TCC, wnioskujemy, że wektorem tej gałęzi była populacja TCC."

No i oczywiście pozostaje to w zgodzie z faktami językowymi, czyli najstarszą warstwą toponimii słowiańskiej na terenie Polski i najwcześniejszą dywergencją zachodniosłowiańskiej gałęzi językowej.

 


11
Legalne Anaboliki / Odp: Andromass + Ecdysteron / Ecdysone - okres masowy
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 08:35:38 am »
Szczegółów w tej chwili nie pamiętam, ale mechanizmy działania berberyny na tkankę mięśniową i tłuszczową omawiałem w tych artykułach:

https://slawomirambroziak.pl/berberyna-kontra-miostatyna/

https://slawomirambroziak.pl/berberyna-i-muskulatura/

12
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 07:47:39 am »
Barney, zainspirowałeś mnie - zmierzyłem dziś kaltę...

równo 130 cm

13
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 07:46:12 am »
Piotr, aż tak głęboko nie wnikałem w temat. W wolniejszej chwili popatrzę...

14
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 09, 2024, 06:21:04 pm »
Klaty dawno nie mierzyłem. Ale może rzeczywiście warto zmierzyć...

15
Legalne Anaboliki / AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 09, 2024, 03:01:39 pm »
W poniedziałek ruszyłem z nowym testem - AndroMass plus kwercetyna.

Jeżeli chodzi o AndroMassa, to wiadomo, natomiast w temacie kwercetyny jest kilka badań na zwierzętach i przynajmniej jedno na ludziach potwierdzających, że wspomaga przyrost masy i siły mięśni.

Dawkowanie: 2 kaps AndroMass plus 1 kaps Kwercetyna Quercefitt 200 mg Kenay dziennie. Zasady, jak przy każdym poprzednim teście - bez zmian w diecie, suplementacji bazowej i treningu, by uchwycić efektywność działania samego kombo AndroMass plus kwercetyna. Efektywność, jak zwykle, oceniana na podstawie wymiarów ramienia i talii.

Wymiary na dzień 08.04.2024:

biceps - 49 cm
talia - 102 cm

Strony: [1] 2 3 ... 1896