Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - ambroziak

Strony: [1] 2 3 ... 1868
1
Dawno, dawno temu... / Odp: Skąd przyszli Dakowie?
« dnia: Dzisiaj o 09:09:28 am »
Redar skontaktował się chyba ze mną telepatycznie, bo właśnie miałem poruszyć temat Daków przy okazji tego czeskiego badania.

Przypomnimy, że w źródłach zarówno Dakowie, jak też Słowianie, byli wymiennie nazywani Getami. Dialekty dakotrackie należą do bałtosłowiańskiej gałęzi językowej, co tworzy starożytne bałtosłowiańskie kontinuum językowe od Morza Egejskiego po Bałtyk, w którego centralnym areale utworzyło się prasłowiańskie centrum innowacyjne. Pokrywa się to niemal idealnie z najstarszym obszarem występowania dryfu bałtosłowiańskiego z badań Gerbera. Widziałem też gdzieś sugestie przypisania do Daków linii I2a-Din i to moim zdaniem najbardziej trzyma się kupy.
 
A w kontekście tego czeskiego badania chciałem przypomnieć o Dakach z tego powodu, że u wczesnych Słowian z Pohańska dominował właśnie haplotyp I2a-Din przy całkowitej nieobecności M458, którego obecnie najwięcej mają właśnie Czesi. Tak więc w Pohańsku to może byli właśnie ci Słowianie, których wcześniej wg tekstów źródłowych nazywano Getami.

2
Legalne Anaboliki / Odp: [24 lata] Andromass + inne suplementy
« dnia: Grudzień 08, 2023, 06:57:03 pm »
Nie wiem, czy suszona pietruszka wyjdzie taniej jako źródło apigeniny...

Nie należy demonizować antyoksydantów. Zazwyczaj nie zaleca się ich stosowanie przed treningiem, gdyż bodźce mechaniczne przekładane są na procesy anaboliczne właśnie przez wolne rodniki. Tyle że ten proces trwa bardzo krótko i ogranicza się zasadniczo tylko do czasu trwania wysiłku, tak więc po treningu antyoksydanty są już OK. To po pierwsze.

A pod drugie - wiele molekuł anabolicznych jest jednocześnie antyoksydantami, jak przykładowo kreatyna czy właśnie apigenina. Tak więc ich aktywność antyoksydacyjna nie przeszkadza w stymulacji hipertrofii mięśni. Przypomnę, że w tym badaniu, w którym resweratrol tłumił ergogeniczne efekty treningowe, mimo tego skutkował przyrostem masy mięśniowej. 

3
Dawno, dawno temu... / Odp: Skąd przyszli Chorwaci?
« dnia: Grudzień 08, 2023, 06:42:11 pm »
Zgodnie z tradycją historyczną, Chorwaci mieli przybyć na Bałkany z Małopolski. Wyniki wcześniejszego badania Anagnostou na współczesnym DNA pokazują, że dzisiejsi Chorwaci to mniej więcej poł na pół mieszanka Polaków z Albańczykami. Warto zwrócić uwagę, że autorzy podlinkowanego wyżej badania rozpoczynają strzałkę wywodzącą Słowian migrujących na Bałkany gdzieś w środkowowschodniej Polsce.

Więcej napiszę jutro, bo Domen porobił już tych wczesnych Chorwatów (a nawet Słowaków z tej pracy) w K36, ale jakoś nie spieszy się, żeby ich tutaj zaprezentować.

4
Dawno, dawno temu... / Skąd przyszli Chorwaci?
« dnia: Grudzień 07, 2023, 07:18:54 pm »
https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(23)01135-2#

Postaram się skomentować to badanie w najbliższym czasie, tak samo jak to wrzucone wczoraj - czeskie. Ostatnio trochę zarobiony jestem.

5
Dawno, dawno temu... / Skąd przyszli Czesi?
« dnia: Grudzień 06, 2023, 03:18:54 pm »
Prezentacja badań czeskich archeogenomików:

https://www.youtube.com/watch?v=qyfq13L5G3k

Jak znajdę czas, co wieczorem to skomentuję.

6
Dawno, dawno temu... / Odp: Nowy dyrektor IChB
« dnia: Grudzień 06, 2023, 10:14:32 am »
No właśnie! Ale ze mnie to jednak buc... zapomniałem Pani Luizie pogratulować.

Gratulacje, Pani Luizo!

7
Spójrzmy na kolejnego wikinga... tym razem z Galgedil na duńskiej Fionii, który pochodził z ojcowskiego rodu YP6048 spod M458:

https://discover.familytreedna.com/y-dna/R-M458/tree

Najstarsi znani przedstawiciele tego rodu pochodzą z Polski okresu rzymskiego, z Kowalewka i Pruszcza Gdańskiego. Później dość licznie pojawiają się w średniowiecznej Polsce, w Santoku, Ostrowie Lednickim i Lęgowie. Współcześnie widzimy ich oczywiście głównie w Polsce, ale również na Węgrzech i Ukrainie, a także w Niemczech, Rosji, Szwecji i Danii.

Nie wiem, jak inni, ale ja osobiście nie widzę innego możliwego położenia ojczyzny słowiańskiej, jak tylko teren obejmujący obszary wspólczesnej Polski.   

8
Obawiam się, że już nic więcej z tego badania nie wyciśniemy.

9
Stanisławie, ekspansja wariantu 17, czyli spadek jego częstotliwości, to kierunek z zachodu na wschód. Nie wiem dokładnie, co ma na myśli Balanowska, mówiąc o ultraszybkiej heterozygocie 1/17, ale może to, że wariant ten wygląda na taki, który się szybko rozprzestrzenił. W takim układzie mógłby mieć on związek z migracją Słowian.

Wprawdzie Balanowska nie mówi w kontekście Słowian o Polsce, tylko o Białorusi, Ukrainie i Rosji, ale na mapkach zaznacza obszar najwyższej częstotliwości wariantu 17 mniej więcej po linię Wisły.     

10
Dzięki Time Tree FTDNA możemy zweryfikować też niektóre wcześniejsze hipotezy. Przypomnę rozmowę Michała z Dawidem z 2020 r., z czasów ukazania się badania wikingów autorstwa zespołu Margaryana:

Michał:

David, what is your opinion about the fact that the majority of the "Viking" samples with the so-called Slavic Y-DNA haplogroup R1a-M458, mostly with subclade CTS11962(>L1029) but also L260, look very Eastern European (I mean East Slavic-like or Baltic-like) regardless of whether they were found in Medieval Denmark (VK139), Sweden (VK438, VK452), Poland (VK212, VK494) or Russia (VK160). Don't you think that when aditionally supplemented with samples like Av2 from Early Medieval Hungary and RISE568 from Medieval Bohemia and when confronted with an apparent absence of Slavic-looking samples in pre-Medieval Poland (Wielbark culture), all these results strongly suggest that those Medieval samples is more or less how the Early Slavs (or Proto-Slavs) looked like autosomally when they expanded from their Proto-Slavic homeland, and if so, don't you think this strongly supports the Eastern European (or Dnieper-Pripyat) location for the Proto-Slavic homeland, exactly as it has been suggested by the vast majority of modern historians and archaeologists since at least a couple of decades?

David:

I haven't really looked at these samples yet, so it's hard for me to comment about their potential origins.

You're probably right about the location of the Slavic homeland.

However, I think it's important to note that contextualizing ancient samples with modern populations can be problematic because it's anachronistic.

In this instance, we simply don't know yet where these sorts of seemingly very eastern peoples lived during the Viking Age.

Modern Poles might be more western than them possibly because we have very recent western ancestry.

No i teraz spójrzmy na Time Tree, na słowiańską ojcowską linię rodową CTS11962, która pojawiła się w pracy Margaryana u jednego Warega z Ładogi, jednego polskiego wikinga z Cedyni i dwóch szwedzkich wikingów z Gotlandii:

https://discover.familytreedna.com/y-dna/R-M458/tree

Widzimy, że najwcześniej ten ród pojawia się w Polsce okresu rzymskiego, w Kowalewku, a później widzimy jego licznych przedstawicieli w średniowiecznej Polsce, w Lądzie, Obłaczkowie, Końskich, Płońsku, Ostrowie Lednickim, Dziekanowicach, Santoku, Lęgowie i Śródce.

Ten ród więc nie trafił w szeregi wikińskie z Dniepru/Prypeci, jak podejrzewał Michał, ale bez wątpienia z autochtonicznej populacji Polski.   

11
W tym podanym wyżej linku trzeba kliknąć na niebieską główkę YP1337.

12
Przyjrzałem się dokładniej bazie FTDNA i teraz jest już dla mnie jasne, dlaczego to właśnie z tą bazą podzielili się swoimi próbkami Symfonicy, a nie z YFull. Otóż FTDNA oferuje kilka genialnych narzędzi, m.in. Time Tree, z którego użyciem możemy dokładnie prześledzić szlaki migracji wczesnych Słowian. Weźmy za przykład ród YP1337 z linii ojcowskiej M458:

https://discover.familytreedna.com/y-dna/R-M458/tree

Widzimy, że najwcześniej pojawia się on w materiale archeologicznym w Kowalewku okresu rzymskiego i jest najbliżej spokrewniony ze średniowiecznymi mężczyznami z Niemczy i Gniezna. Kolejne jego linie synowskie pojawiają się w średniowiecznym Płońsku i Lądzie. Współcześnie widzimy jego potomków nie tylko w rodzimej Polsce, ale również w Czechach, Niemczech, Rosji, Austrii, Turcji, na Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Białorusi i Ukrainie, czyli wszędzie tam, gdzie migrowali Słowianie.

Tak więc analiza tych wyników nie pozostawia wątpliwości, że Słowianie, a przynajmniej ci z rodu YP1337, ruszyli na swoją europejską wędrówkę z obszaru dzisiejszej Polski. 

13
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus resweratrol
« dnia: Grudzień 03, 2023, 06:36:38 pm »
Prawa fizyki są oczywiście nieubłagane: energia równa się masa. Jednak z założenia rekompozycja polegać ma na tym, że przyrost masy mięśniowej ma być napędzany energią pochodzącą ze spalania tłuszczu zapasowego. 

14
Legalne Anaboliki / Odp: [24 lata] Andromass + inne suplementy
« dnia: Grudzień 03, 2023, 06:27:08 pm »
Wysoki estradiol, jak np. wychodzi tylko w badaniach, sam w sobie nie jest niczym złym, bo korzystnie oddziałuje na serce i masę mięśniową. Lepiej po prostu słuchać swojego organizmu... jak się np. pojawia świerzbienie sutków, to znak, że poziom estradiolu jest faktycznie za wysoki indywidualnie dla Twojego organizmu. No i wtedy można oczywiście włączyć dodatkowy AI.

15
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus resweratrol
« dnia: Grudzień 03, 2023, 06:50:40 am »
No to u mnie z wymiarami wychodzi tak:

Wymiary na dzień 30.10.2023:

biceps - 49.5 cm
talia - 103 cm

Wymiary na dzień 03.12.2023:

biceps - 50 cm
talia - 101 cm

Tak więc z masą to tak sobie, ale na redukcję tłuszczu zestaw ten, jak na tę chwilę, bardzo dobry. Tyle że trzeba wziąć poprawkę, że z łapy też spadło trochę tłuszczu, więc pewnie dlatego wymiar bicepsa nie poszedł spektakularnie w górę.

Strony: [1] 2 3 ... 1868