Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - ambroziak

Strony: [1] 2 3 ... 1895
1
Nie mam w tej chwili czasu powracać do tekstu, ale w którymś miejscu Czebreszuk wyraźnie mówi, że kultura trzciniecka rozprzestrzeniała się z zachodu na wschód, a także z północy na południe. Stąd w Małopolsce pojawia się jako kultura migrantów.

2
No ale kultury archeologiczne rozpoznajemy właśnie w pierwszej kolejności po garnkach. Tak więc z pewnością kultura trzciniecka nie rozprzestrzeniała się ze wschodu na zachód, tylko odwrotnie - z zachodu na wschód.

Jedyny osobnik populacji iwieńskiej, którego próbką w tej chwili dysponujemy, był akurat R1a.

Generalnie mamy do czynienia z takim transferem genów - CWC/SGC/BBC, gdzie dalej na zachód genetyka CWC była rozprzestrzeniana już przez BBC. Dawniej podejrzewano, że transfer ten miał miejsce gdzieś nad dolnym Renem, ale od czasu pracy Linderholm wiemy, że proces ten zachodził już w Polsce. I to właśnie m.in. ten transfer wyniósł na zachód niektóre polskie linie ojcowskie R1a.   

3
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 11, 2024, 07:29:09 am »
Natomiast z kolegami z GA podzieliłem się taką refleksją:

Ciekawe, że zaraz po boomie demograficznym z lat 300 BC-300 CE, który zaowocował ekspansją najabrdziej charakterystycznych słowiańskich linii ojcowskich i który miał miejsce w populacji zachodniosłowiańskiej (Rębała), widzimy ok. 460 AD (jako najwcześniejszą) dywergencję zachodniosłowiańskiej gałęzi językowej.

Tak więc ojczyzna słowiańska nie mogła leżeć gdzie indziej, jak tylko gdzieś na terenach Słowian Zachodnich.

4
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 11, 2024, 06:43:49 am »
Stanisławie, Jaakko jest językoznawcą, więc przynajmniej o tyle dobrze się z nim dyskutuje o sprawach językowych, że wie, o czym mówi. I oczywiście ma rację, że problemy etnolingwistyczne, takie jak np. etnogeneza Słowian, mogą być rozwiązywane przede wszystkim w oparciu o fakty językowe. Jeden problem w przypadku Jaakko to ten, że nie bardzo wierzy on w genetykę jako naukę pomocniczą lingwistyki.

Ja po prostu zaproponowałem kolegom z EG myślenie przyczynowo-skutkowe:

"Tak naprawdę w tej chwili określenie lokalizacji ojczyzny Słowian jest bardzo proste... Skoro pierwsze słowiańskie innowacje datowane są na ok. 1300 rok p.n.e., wystarczy sprawdzić, gdzie w tym czasie pojawiają się genomy słowiańskie, czyli najbardziej podobne do genomów średniowiecznych Słowian, którzy po 2,5 tys. lat kremacji powrócili do obrzędu szkieletowego.

To oczywiście polska kultura trzciniecka."

"Wiemy, jak wyglądała genetyka ludzi mówiących po słowiańsku w latach 1000-1200 n.e. Jeśli będziemy szukać takich samych lub bardzo podobnych genetycznie ludzi z około 1300 roku p.n.e., czyli z czasów pierwszych słowiańskich innowacji, znajdziemy Prasłowian."

"Jeśli więc dzisiejsi mówcy północnoeuropejskich gałęzi indoeuropejskich mają 70-80% domieszki CWC, wnioskujemy, że wektorem tych gałęzi była populacja CWC. Podobnie, jeśli współcześni użytkownicy północnoeuropejskiej gałęzi słowiańskiej mają 80-90% domieszki TCC, wnioskujemy, że wektorem tej gałęzi była populacja TCC."

No i oczywiście pozostaje to w zgodzie z faktami językowymi, czyli najstarszą warstwą toponimii słowiańskiej na terenie Polski i najwcześniejszą dywergencją zachodniosłowiańskiej gałęzi językowej.

 


5
Legalne Anaboliki / Odp: Andromass + Ecdysteron / Ecdysone - okres masowy
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 08:35:38 am »
Szczegółów w tej chwili nie pamiętam, ale mechanizmy działania berberyny na tkankę mięśniową i tłuszczową omawiałem w tych artykułach:

https://slawomirambroziak.pl/berberyna-kontra-miostatyna/

https://slawomirambroziak.pl/berberyna-i-muskulatura/

6
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 07:47:39 am »
Barney, zainspirowałeś mnie - zmierzyłem dziś kaltę...

równo 130 cm

7
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 10, 2024, 07:46:12 am »
Piotr, aż tak głęboko nie wnikałem w temat. W wolniejszej chwili popatrzę...

8
Legalne Anaboliki / Odp: AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 09, 2024, 06:21:04 pm »
Klaty dawno nie mierzyłem. Ale może rzeczywiście warto zmierzyć...

9
Legalne Anaboliki / AndroMass plus kwercetyna
« dnia: Kwiecień 09, 2024, 03:01:39 pm »
W poniedziałek ruszyłem z nowym testem - AndroMass plus kwercetyna.

Jeżeli chodzi o AndroMassa, to wiadomo, natomiast w temacie kwercetyny jest kilka badań na zwierzętach i przynajmniej jedno na ludziach potwierdzających, że wspomaga przyrost masy i siły mięśni.

Dawkowanie: 2 kaps AndroMass plus 1 kaps Kwercetyna Quercefitt 200 mg Kenay dziennie. Zasady, jak przy każdym poprzednim teście - bez zmian w diecie, suplementacji bazowej i treningu, by uchwycić efektywność działania samego kombo AndroMass plus kwercetyna. Efektywność, jak zwykle, oceniana na podstawie wymiarów ramienia i talii.

Wymiary na dzień 08.04.2024:

biceps - 49 cm
talia - 102 cm

10
Z największym prawdopodobieństwem będzie to praca o kulturze nitrzańskiej, więc rzeczywiście zapowiada się ciekawie.

11
Legalne Anaboliki / Odp: Andromass + Ecdysteron / Ecdysone - okres masowy
« dnia: Kwiecień 08, 2024, 06:20:40 pm »
Barney, racja! Mówiąc o 2 mies., miałem na myśli minimalny czas.

12
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 08, 2024, 07:13:57 am »
"Słowianie znikąd" to niedorzeczne hasło allochtonistów; że niby nazwa Sklaweni pojawia się nagle dopiero w piśmiennictwie z VI w. Na tej samej podstawie można by jednak powiedzieć, że Bałtowie pojawiają się znikąd w XIX w., kiedy to po raz pierwszy pojawia się w piśmiennictwie ich nazwa.

Wszystko to dokładnie wyjaśnia Jordanes - Sklaweni to, obok Wenedów i Antów, nazwa jednego z plemion Słowian, którzy wcześniej ogólnie nazywani byli Wenedami.

13
Legalne Anaboliki / Odp: Andromass + Ecdysteron / Ecdysone - okres masowy
« dnia: Kwiecień 08, 2024, 06:58:45 am »
Z mojego doświadczenia wynika, że efektywność danego sposobu suplementacji najlepiej daje się ocenić w perspektywie 2-miesięcznej.

14
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 08, 2024, 06:54:31 am »
W dyskusji na EG i GA wokół pracy Vyazova umieściłem taki komentarz:

In fact, at the moment, determining the location of the Slavic homeland is very simple... Since the first Slavic innovations date back to approximately 1300 BC, it is enough to check where the Slavic genomes appear at that time, i.e. the most similar to the genomes of the medieval Slavs, who after 2.5 thousand years of cremation, they returned to the skeletal rite.

This is, of course, the Polish Trzciniec culture.

15
Dawno, dawno temu... / Odp: Genetic origin of the Slavs
« dnia: Kwiecień 07, 2024, 07:18:18 am »
O pracy Vyazova dyskutowaliśmy w kilku miejscach na forum, ale ostatnio w tym wątku, więc tutaj wrzucam link do jego wykładu, gdzie prezentuje dokładnie wszystkie wyniki swojej pracy:

https://www.youtube.com/watch?v=WGmSY_Ie0Sc

W konkluzji ze swojej pracy o ojczyźnie słowiańskiej mówi jedynie tyle:

Locating the Slavic homeland proves challenging with the current sampling that mostly consist of cultural and genetic outliers since regions populated by Early Miedieval Slavs remain unsampled due to widespread cremations, but it likely in proximity to the Baltic region, where populations from the first millennium BCE exhibit the closest resemblance to the earliest members of the putatively Slavic IBD-sharing community.

Z pełnym uznaniem dla tytanicznej pracy autora, ale wygląda to na przysłowiowy "kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty".

Niemniej ciekawe są jego wnioski językowe:

Our findings from both IBD graphs and dated Y-chromosme trees align more with linguistic models dating the split of the common proto-Slavic language to the first centiries CE than with phylolinguisic models placing this divergence in the 6th-7th centuries CE.

To zdanie umocowane jest w kontekście prezentowanego przez autora drzewa genealogicznego języków słowiańskich moskiewskiej szkoły slawistycznej, podobnego do tego z pracy Kusznierewicz. A na drzewie tym języki zachodniosłowiańskie datowane są na 460 AD, wschodniosłowiańskie na 580 AD, a południowosłowiańskie na 690 AD.

Tak więc najstarszą słowiańską grupą dialektalną jest zachodniosłowiańska gałąź językowa.       

Strony: [1] 2 3 ... 1895