Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - ambroziak

Strony: 1 [2] 3 4 ... 1884
16
Brzmi ciekawie. Jestem w Rzymie. Wracam w niedzielę. Jak wrócę, to przeczytam.

17
W tej chwili z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że dialekty indoeuropejskie zostały przyniesione do Polski przez dwa rody ojcowskie WSH - R1a i R1b. Ponieważ jednak w Polsce WSH zmieszali się z GAC, tworząc genetykę CWC, dlatego dialekty te kultywowane były początkowo na podglebiu staroeuropejskich rodów ojcowskich, głównie I2a.

Kiedy więc jakieś 3.5 tys. lat temu pojawiły się w niektórych dialektach indoeuropejskich pierwsze innowacje słowiańskie, rozprzestrzeniające swoje izoglosy, w Polsce rody I2a dominowały jeszcze najprawdopodobniej nad rodami R1a. Dominacja R1a w Polsce i Słowiańszczyźnie rozpoczyna się na dobrą sprawę dopiero w drugiej połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. Choć nie należy wykluczać, że dominacja ta rozpoczęła się wcześniej, tyle że w takich liniach R1a, które nie dotrwały do naszych czasów.     

18
Ciekawe więc, ile domieszki neandertalskiej mają ci dwaj cytowani wyżej panowie...?

A mówiąc poważnie... Polski profil genetyczny ukształtował się zasadniczo w kulturze trzcinieckiej. Jak wynika z analiz Domena, ze wszystkich współczesnych nacji, populacja trzciniecka dzieli najwięcej (do 89%) wspólnego pochodzenia z populacją polską. Natomiast w statystykach f3 Wesołowskiego, populacja trzciniecka dzieli najwięcej wspólnego pochodzenia z polskimi wikingami oraz średniowieczną populacją Lęgowa i Lądu.

Oczywiście jakaś tam drobna domieszka gocka, czy ogólnie skandynawska, w autosomach i haplotypach chromosomu Y, jest widoczna u Polaków, ale głównie u mieszkańców zachodniego i środkowego wybrzeża. Ale równolegle podobne domieszki polskie widzimy u nadbałtyckiej ludności Szwecji i Danii. W pracy Ralpha Polacy i Skandynawowie dzielą pomiędzy sobą sporo wspólnych przodków z epoki żelaza. Bałtyk po prostu nie był nigdy twardą barierą genetyczną, co już widzimy w czasach CWC.

W stosunku do populacji trzcinieckiej, współczesna populacja polska jest nieco przesunięta genetycznie w stronę Bałkanów. Widzieliśmy to już w pracy Ralpha, w której Polacy dzielą najwięcej wspólnych przodków z epoki żelaza z ludami bałkańskimi. To zapewne ślad ludności dackiej, migrującej na północ pod naporem Rzymu. To również nam tłumaczy, dlaczego kronikarze bizantyjscy utożsamiali Słowian z Dakami (Getami).

Z całą pewnością nie widzimy jednak w genach jakiejś średniowiecznej falangi, wg słów cytowanego wyżej lubelskiego profesora, jakichś domniemanych Słowian ze wschodu. No ale rozumiem, że niektórym ciężko się z tym pogodzić.
             

19
Legalne Anaboliki / Odp: Cyanotis arachnoides 50% ecydysterone
« dnia: Luty 20, 2024, 02:51:39 pm »
... a nie jest tak, że najnowsze badania obarczają bardziej estradiol niż dht co do prostaty

Tego nie udało się chyba jednoznacznie rozstrzygnąć.

20
Ale widać, że ta specjalistyczna współpraca lubelskich historyków z warszawskimi genetykami daje owoce po obu stronach. Tak więc nie tylko lubelscy historycy zdobywają cenną wiedzę genetyczną, ale też warszawscy genetycy historyczną:

"Jak dotąd, jeśli chodzi o pochodzenie nas, Polaków, mamy dwie teorie. Jedna mówi, że wywodzimy się z bagien nad Prypecią, tam była nasza kolebka. Druga mówi o tym, że kiedy Dżyngis-chan wędrował z Mongołami na zachód i podbijał Europę, to zagarniał ludy, jakie napotykał po drodze i naszych praprzodków zagarnął gdzieś między Donem a Dnieprem, a idąc na zachód, pozostawił na terenach obecnej Polski."

https://kurierlubelski.pl/prof-piotr-weglenski-nasi-przodkowie-krzyzowali-sie-z-neandertalczykami/ar/c15-16938991

 

21
A już z pewnością nie trzeba przejmować się tymi domieszkami, których nie ma.

22
Legalne Anaboliki / Odp: Mocne pobudzenie i wytrzymałość bez kofeiny
« dnia: Luty 20, 2024, 08:00:32 am »
No, to będziemy mieli kolejną opinię...

23
Oczywiście żadni Tatarzy, Pieczyngowie, Mongołowie czy Żydzi nic nie zamieszali w naszej strukturze DNA, a już na pewno skutecznie. Polacy nie mają żadnych domieszek wschodnioazjatyckich czy semickich, oczywiście z wyłączeniem Polaków narodowości tatarskiej lub żydowskiej.

Drobna inkluzja (bodaj poniżej 1%) azjatyckiej linii Q1a pochodzi w Polsce od Hunów i/lub Awarów, pośród których była dość powszechna.

 

24
Czyli to jest kolejny projekt, bo zespół warszawski pracuje aktualnie nad tym:

„Genetyczna historia Polaków” (2018/31/B/HS3/01464) wg Konkursu OPUS 16 w ramach grantu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki na sumę 1 823 996 PLN.
Projekt, którego jednostką realizacyjną jest Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął się 09.07.2019 r. Jego zakończenie planowane jest na 08.07.2023 r. Kierownictwo nad projektem sprawuje prof. Piotr Węgleński.

25
Ośrodek lubelski tak się wychwala jakością specjalistycznej współpracy z warszawskimi genetykami, że aż warto zapytać, czy te absurdalne wnioski genetyczne to właśnie efekt tej wysokomerytorycznej, owocnej współpracy:

"To jest właśnie ten podstawowy element pytania, ile z tych Gotów, którzy pozostali, jest w nas. Oczywiście ta falanga słowiańska była większa, ale potem przecież byli Tatarzy, Pieczyngowie, Żydzi, Mongołowie i mnóstwo innych ludów, które skutecznie zamieszały w naszej strukturze DNA."


26
"A więc my o tych Słowianach właściwie możemy mówić tylko tyle, że jeżeli jest podobieństwo antropologiczne w tych odczytach DNA, to jest rzecz naturalna, bo nie wszyscy Goci uciekli z tych ziem."

Czyli wygląda na to, że wyniki będą podobne do wyników Symfoników, tyle tylko że będzie inna ich interpretacja.

27
Legalne Anaboliki / Odp: Mocne pobudzenie i wytrzymałość bez kofeiny
« dnia: Luty 19, 2024, 05:45:55 pm »
No to teraz Biniu na odwyku.

28
Legalne Anaboliki / Odp: Cyanotis arachnoides 50% ecydysterone
« dnia: Luty 19, 2024, 05:43:58 pm »
No ale dla prostaty to dobrze, szczególnie w starszym wieku.

29
Nie wiem, czy to ten projekt, nad którym pracuje aktualnie grupa warszawska:

https://radio.lublin.pl/2024/01/ile-gotow-jest-w-polakach-sprawdzaja-to-naukowcy/

Jeżeli ten, to publikacji wyników możemy spodziewać się dopiero za dwa lata, jak wynika z tekstu.

Natomiast z moich informacji wynika, że wyników badania Gotów przez zespół poznański możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

30
Termogeniki i inne spalacze / Odp: Apigenina jako spalacz tłuszczu
« dnia: Luty 19, 2024, 09:04:58 am »
Musiałbym przyjrzeć się dawkowaniu... Ale zwykle stosuje się 200-400 mg dziennie.

Strony: 1 [2] 3 4 ... 1884