Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - ambroziak

Strony: 1 ... 1882 1883 [1884] 1885 1886 ... 1895
28246
W zdrowym Ciele / Odp: Tlenek azotu w ośrodkowym ukladzie nerwowym.
« dnia: Lipiec 21, 2009, 08:40:48 pm »
Może! Tzw. "gonitwa myśli". Jest to jeden z objawów tzw. "syndromu chińskiej kuchni", czyli sytuacji - kiedy ktoś naje się dużo potraw suto przyprawionych glutaminianem sodu.

28247
Termogeniki i inne spalacze / Odp: L-karnityna
« dnia: Lipiec 21, 2009, 08:37:03 pm »
Zgadza się... Ektopowy (powstający poza gruczołami - np. w komórkach mięśniowych) testosteron syntetyzowany jest poprzez kondensację rodników acetylowych - w procesie steroidogenezy. Natomiast acetylokarnityna (ALC) jest podstawowym ich dostawcą do procesów syntezy.

28248
Legalne Anaboliki / Odp: Arginina - kontrowersje.
« dnia: Lipiec 21, 2009, 08:27:36 pm »
Dokładnie! Trafiłeś w sedno. Sam znam przypadki, w których arginina podwyższyła ciśnienie. Przy wyższych dawkach argininy, wszystko zależy prawdopodobnie od uwarunkowanego genetycznie pakietu enzymatycznego - parytetu aktywności syntazy do dekarboksylazy. To zaś decyduje o tym - czy powstanie więcej tlenku azotu, czy agmatyny.
 

28249
W zdrowym Ciele / Odp: Powiekszanie penisa-prosze nie usuwac
« dnia: Lipiec 20, 2009, 06:06:07 pm »
Znam kilku specjalistów medycyny estetycznej. Z którymś z nich Cię skontaktuję.

 

28250
Legalne Anaboliki / Odp: czy glutamina dziala?
« dnia: Lipiec 20, 2009, 06:02:51 pm »
Na pewno działa, tyle że może nie tak silnie, jak ją reklamowano. Nie chcę się tutaj rozdrabniać, bo temat glutaminy jest tyle kontrowersyjny i ciekawy, że szykuję na jej temat osobną, obszerną publikację.

 

28251
Legalne Anaboliki / Odp: Tauryna a tlenek azotu
« dnia: Lipiec 20, 2009, 07:10:51 am »
Maniuś... Odpowiedź jest w dziale "w zdrowym ciele", co tematyka lepiej pasuje do tamtego działu.

28252
W zdrowym Ciele / Tlenek azotu w ośrodkowym ukladzie nerwowym.
« dnia: Lipiec 20, 2009, 07:07:46 am »
W dziale "Legalne anaboliki" - Maniuś zadał pytanie o aktywność tlenku azotu w ośrodkowym układzie nerwowym (oun). Odpowiadam tutaj, gdyż temat ten lepiej pasuje do tego działu...

Tlenek azotu (NO) pełni doniosłą rolę w układzie nerwowym, o czym świadczy już - chociażby - istnienie syntazy tlenku azotu (NOS - enzymu wytwarzającego ten przekaźnik z argininy), specyficznej dla układu nerwowego (nNOS, NOS1). Obecnie wiadomo, że NO bierze udział przynajmniej w 3 mechanizmach regulacyjnych - w oun:

1. Wpływa na rozwój i dojrzewanie komórek nerwowych, przy czym ma szczególny udział w kształtowaniu wypustek neuronalnych - aksonów.

2. Wpływa na prawidłową lokalizację i funkcjonalność synaps, czyli miejsc komunikacji pomiędzy neuronami, co - jak sie uważa - może mieć duże znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania.

2. Wpływa na aktywność receptorów dla kwasu glutaminowego - typu NMDA.

Jak się uważa - ten właśnie mechanizm ma tutaj największe znaczenie...
Receptory glutaminergiczne NMDA są najważniejszymi receptorami wzbudzającymi w oun. Wprawdzie ich aktywacja jest bardzo ważna dla właściwej odpowiedzi organizmu na czynniki stresogenne (chociażby obciążenie wysiłkiem), to jednak - nadmierna - prowadzi do tzw. zjawiska ekscytotoksyczności, czyli uszkodzenia neuronów - na skutek nadmiernego pobudzenia. Ma to ogromne znaczenie dla calego mózgu, gdyż - jak sie uważa - wszystkie (lub niemal wszystkie) komórki nerwowe oun zawierają receptory NMDA. Ekscytotoksyczność odpowiada - między innymi - za rozwój tzw. chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Parkinsona).
NO ujawnia w tym mechanizmach podwójne oblicze... NO występuje bowiem w formie jonowej i rodnikowej. W formie jonowej - wiąże grupy siarkowe (tiolowe) w strukturze receptora - i tym sposobem hamuje przewodnictwo (pobudzenie) w układzie glutaminergicznym, ochraniając jednocześnie neurony. Ale już w formie rodnikowej - działa dokładnie odwrotnie, sprzyjając aktywacji receptora. Jednakże, po pobudzeniu receptora (np. kwasem glutaminowym) dochodzi do aktywacji NOS1 i produkcji NO we wnętrzu neuronu, co wzmacnia sygnał glutaminergiczny, ale może też przyczynić się do uszkodzenia komórki nerwowej.

Jakkolwiek - jak widzimy - same mechanizmy aktywności NO w oun poznano dosyć dokładnie, to nadal brakuje odpowiedzi na interesujące nas zapewne pytania: czy arginina, podstawowy aktywator tlenku azotu stosowany jako suplement diety, i w jakich zakresach dawek, będzie korzystna dla pracy ośrodkowego układu nerwowego. Cierpliwie czekamy więc na większą liczbę danych...   
         

28253
Legalne Anaboliki / Odp: czy hmb dziala przeciwzapalnie?
« dnia: Lipiec 20, 2009, 06:21:38 am »
Raczej bym stawiał na jego udział w syntezie cholesterolu. HMB dostarcza jednostek izoprenowych, czyli składników, z których powstaje cholesterol wewnątrzkomórkowy, więc jest relatywnie silnym stymulatorem jego syntezy. Zaś cholesterol ten (produkowany w komórkach) to związek niezwykle ważny dla czynności błon komórkowych - szczególnie - komórek skóry.

28254
W zdrowym Ciele / Odp: Powiekszanie penisa-prosze nie usuwac
« dnia: Lipiec 19, 2009, 06:25:49 pm »
Jan... Ten temat daleko wykracza poza zakres moich kompetencji. Wiem na pewno, że IGF - faktycznie - zwiększa liczbę i wrażliwość receptorów androgenowych w narządach płciowych. Prawdopodobnie aktywuje je poprzez fosforylację, jak również stymuluje ekspresję ich genów - poprzez swoje czynniki transkrypcyjne.
Mogę jedynie sprawdzić - jakie czynniki środowiskowe hamują aktywność AR, czyli - czego powinieneś unikać.
 

28255
Legalne Anaboliki / Odp: Tauryna a tlenek azotu
« dnia: Lipiec 19, 2009, 06:16:57 pm »
Jestem w Warszawie. Rozeznałem temat. Jutro rano napiszę.

28256
Legalne Anaboliki / Odp: czy hmb dziala przeciwzapalnie?
« dnia: Lipiec 19, 2009, 06:14:54 pm »
Zatruć to się nie zatrujesz. Najwyżej - będzie słabsze działanie, bo HMB jest dosyć niestabilny i rozpada się z czasem (nie pamiętam - do jakiej substancji). Tak wysokich dawek odradzam, bo powodują kłopoty żołądkowe. Skarżył się na nie jeden z kolegów na SFD, ktory brał po 20 g.
Zauważyłeś, że HMB (w normalnych dawkach) reguluje czynności przewodu pokarmowego. To możliwe, bo wspominane przeze mnie SCFA (grupa, do której należy HMB) mają właśnie takie działanie. Jeżeli chodzi o cerę - to pewne novum. Nie należy jednak tego wykluczać... Musiałbym jednak przemyśleć - jaki może być tego mechanizm.

 

28257
Jeżeli robisz rozpiętki jako pierwsze ćwiczenie - to naturalnie. Nie tyle jednak chodzi tutaj o samo rozciąganie, co raczej o wstępne zmęczenie.

28258
Legalne Anaboliki / Arginina - kontrowersje.
« dnia: Lipiec 19, 2009, 08:51:34 am »
Niedawno pojawił się na SFD post o kontrowersjach w sprawie argininy. Chodziło głównie o to, że - jak dowodzą badania - podawanie wysokich dawek argininy osobom starszym lub  z chorobami układu krążenia może pogarszać ich stan. Ponieważ są to dosyć skomplikowane zagadnienia, spróbuję maksymalnie je uprościć i zrozumiale wyjaśnić...

Pierwsza kwestia - dawki argininy.

Syntaza tlenku azotu ( NOS - enzym przekształcający argininę w NO, czyli tlenek azotu) jest aktywna w specjalnych zagłębieniach błony komórkowej - kaweolach. Jak się okazuje - podawanie przez długi czas wysokich dawek stymulatorów NO (np. argininy) prowadzi do migracji NOS z kaweoli i utraty jej aktywności, chociaż szczegóły tego mechanizmu nie zostały dostatecznie zbadane.

NOS przekształca arginę w NO, w obecności kofaktora - biopteryny (BH4) - szczególnej formy witaminy B9. Przy niedoborze BH4 w stosunku do nadmiaru argininy - NOS nie produkuje tlenku azotu, tylko wytwarza nadtlenoazotyn i anionorodnik ponadlenkowy, czyli niezwykle aktywne, wolne rodniki tlenowe. To niebezpieczne u osób starszych lub cierpiących z powodu chorób układu krążenia, gdyż wolne rodniki utleniają lipidy blaszki miażdżycowej, zaś nadtlenoazotyn nitrozyluje jej białka, co powiększa jej rozmiary , jak również grozi oderwaniem i stworzenim zatoru. Dodatkowo - wolne rodniki stymulują rozrost i przerost mięśniówki naczyń, co prowadzi do zawężenia ich światła i niedokrwienia.

Co do miażdżycy.

Utlenione formy "złego cholesterolu" (LDL) hamują ekspresję genów i aktywność przenośników argininowych w kaweolach (CAT1), co ogranicza dostępność argininy dla NOS. Przy mniejszej dostępności argininy dla NOS i przy jednoczesnej, wysokiej jej podaży, większa część naszego aminokwasu ulega przekształceniu przez dekarboksylazę do agmatyny, która - z kolei - dodatkowo hamuje aktywność NOS. Jednocześnie - sama stymuluje uwalnianie amin katecholowych z rdzenia nadnerczy i silnie podnosi ciśnienie krwi. Nie trudno zgadnąć, że skutki dla osób z chorobami serca mogą być teraz - opłakane.

Wniosek:

Arginina to dobry suplement dla sportowców. Oczywiście - w rozsądnych dawkach.
Natomiast, w przypadku osób starszych i z chorobami układu krążenia - niewielki jej dodatek do diety może być pomocny (badania), ale już wyższe dawki - niosą trudne do przewidzenia skutki zdrowotne.
        

28259
Legalne Anaboliki / Odp: czy hmb dziala przeciwzapalnie?
« dnia: Lipiec 19, 2009, 08:10:32 am »
Może raczej - nieodkryte!?... Faktycznie - o różnych suplach dowiadujemy się, co jakiś czas, nowych rzeczy. Np: chociaż HMB poświęciłem cały rozdział mojej książki, to ostatnio wpadły mi nowe ciekawe doniesienia. Napiszę o tym artykuł...


28260
Teoria wskazuje na to, że rozciąganie pomaga w osiąganiu maksymalnej siły. Również w praktyce - czy to ja, czy moi zawodnicy, rozciągali się w ramach rozgrzewki przed treningiem czy zawodami - twierdząc, że pomaga. Ale sporty siłowe to bardzo indywidualne dyscypliny. Jeżeli widzisz, że jakieś ćwiczenie Ci nie pasuje, to możesz z niego zrezygnować. Tu bardzo ważna jest samoobserwacja!

Strony: 1 ... 1882 1883 [1884] 1885 1886 ... 1895