Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: wit. B15  (Przeczytany 26627 razy)

ciezkiaku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
    • Email
wit. B15
« dnia: Lipiec 03, 2009, 10:27:57 am »

moze Pan Ambzoziak przyblizyc ten temat ??
Na stronie Pana Rozanskiego jest wiele informacji na ten temat, ale chcialbym uslyszec jeszcze zdanie eksperta w dziedzinie wspomagania sportowego.
Najbardziej interesuje mnie mechanizm dzialania, oraz srodki ktore zawieraja kwas pangamowy (procz calgamu :P )

Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2009, 08:25:04 am »

OK - ale w poniedziałek! Jutro wracam do Warszawy, a w domku na wsi nie mam mądrych książek.

Zapisane

Tomek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 803
  • acetyl@poczta.fm
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2009, 09:48:08 am »

Możesz to nabyć  na allegro albo u mnie:)
B15 jest sprzedawane jako calcium pangamate, firma Puritan's Pride.
Pobudza synteze fosfokreatyny, choć do kreatyny się nie umywa, w celach sportowych trzeba stosować długo, aby zaobserwować działanie kreatynopodobne.
Stosowane okazjonalnie w dawce około 100 mg rzeczywiście pobudza psychicznie, mimo że glicyna,która jest składnikiem b15 ma działanie hamujące w CUN. Co zaobserwowałem i co pisze Pan Różański to usuwa drżenie mięśni spowodowane stresem, co do poprawy krążenia to coś jest na rzeczy, bo "baniak" taki nabuzowany
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2009, 07:41:51 pm »

Kiedyś też gdzieś pisałem artykuł o kawasie pangamowym, ale nie pamiętam - kiedy i gdzie?...



Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2009, 06:41:20 pm »

Kwas pangamowy ma być estrem kwasu glukonowego i dimetyloglicyny. Ponieważ estry są szybko rozkladane w organizmie przez esterazy, dlatego możemy rozważać tu śmiało, jedynie aktywność samej dimetyloglicyny. Ta z kolei należy do grupy betain, czyli takich aminokwasów - w których wodory (H) grupy aminowej (NH3) zostały zamienione przez grupy metylowe (CH3). Najczęściej jednak - mówiąc o betainie - mamy na myśli trimetyloglicynę.
Właściwości tri- i dimetyloglicyny będą bardzo podobne... Ich grupy metylowe są labilne, więc łatwo uczestniczą w procesach metylacji. Związki tego typu nazywane są ogólnie - związkami metylującymi lub dawcami metylu. Najważniejszym z nich dla naszego organizmu jest metionina. Ponieważ jednak ta, po oddaniu grupy metylowej, przekształca się w szkodliwą dla układu krążenia - homocysteinę, dlatego inne związki metylujące są zdrowotnie pożyteczne; z reguły regenerują one ponownie homocysteinę do metioniny.
Reakcje metylacji - więc i związki metylujące - uczestniczą głównie w metabolizmie związków fenolowych. To właśnie dlatego - o czym była tu mowa - mogą one łagodzić reakcje stresowe. Przyspieszają bowiem dezaktywację amin katecholowych - np. adrenaliny i noradrenaliny. Ale i sama glicyna może mieć tutaj swój udział, gdyż jest ona aminokwasem neuroaktywnym - w układzie glutaminergicznym, kształtującym odpowiedź organizmu na stres.
Z punktu widzenia sportów siłowych - ważna będzie też metylacja estrogenów oraz tzw. fito- i ksenoestrogenów (estrogenów środowiskowych), gdyż zmniejsza ona ryzyko ginekomastii i lipomastii, szczególnie podczas stosowania steroidów anabolicznych.
Również w kontekście adaptacji wysiłkowej - ważna będzie metylacja glikocyjaminy, prowadząca do powstania kreatyny. Chociaż tri i dimetyloglicyna mogą jeszcze uczestniczyć w procesie syntezy samej glikocyjaminy - z argininy.
Chyba jednak najważniejszą metylacją dla sportowców jest metylacja tzw. kompleksów inicjacyjnych, rozpoczynająca strategiczny etap anabolizmu białek - translację. To może być główny mechanizm, poprzez który dawcy metylu wspomagają rozwój zdolności wysiłkowych. Chociaż może też mieć tutaj znaczenie metylacja enzymu katabolicznego - ubikwityny, prowadząca do hamowania katabolizmu białek i sprzyjająca ochronie masy mięśniowej.

Bez wątpienia - witamina B15 to dobry suplement. Zachodzi jednak pytanie - czy lepszy od innych związków metylujących, takich jak: betaina, cholina, witamina B12, kwas foliowy czy HMB. Wydaje mi się, że wszystko zależy tutaj od ceny.

Natomiast, jeżeli chodzi o rosyjski lek, o nazwie Calgam, to - jak dowiodły szczegółowe badania i co zresztą podkreślali sami Rosjanie - był on mieszaniną różnych, metylowych pochodnych glicyny, które mogły mieć jeszcze i inne właściwości, ale to już kolejne zagadnienie...   
   
Zapisane

ciezkiaku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2009, 09:55:32 pm »

Naprawde bardzo dziekuje za wyjasnienie tego tematu. Jest mi naprawde milo kiedy bogaty w wiedze czlowiek moze mi cos wytlumaczyc  :)
podziwiam takich ludzi
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2009, 07:09:57 am »

Jak będziesz w moim wieku, to pewnie będziesz jeszcze mądrzejszy. Teraz mamy bardzo zdolną młodzież.

 
Zapisane

Zbyszko Tarczewski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 9052
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2009, 12:41:13 pm »

nie sadze aby poziom inteligencji sie zwiekszyl (statystycznie) choc poziom podstawowego wyedukowania z pewnoscia

mamy ogolnie wiecej zrodel informacji
sztuka jest stworzenie dobrych filtrow i umiejetnosc kojarzenia ...
Zapisane

ciezkiaku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2009, 12:26:53 pm »

Nawiazujac jeszcze do tematu znalazlem ciekwa wiadomosc na wikipedi odnosny beatainy; -->"W kombinacji z lizyną zużywana jest w ilościach tonowych jako dodatek do paszy zwierząt rzeźnych, przyspieszający przyrost masy mięśni". Wydaje sie prostym rozwiazaniem ale nigdy przedtem nie slyszalem o tych zwiazkach zeby byly wykorzystywane w sporcie.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2009, 07:34:43 am »

Olimp dodaje betainę niemal do każdego stacka kreatynowego. To znakomity suplement, tyle że stworzono dla niego jakieś problemy legislacyjne. Nawet nie wiem, o co chodzi... Podobno - jakieś rozgrywki o patenty.

Wydaje mi się, że mechanizm metylacji kompleksów inicjacyjnych, o którym wyżej pisałem, jest niezwykle ważny dla procesów anabolicznych - i determinuje siłę działania związków metylujących.

Kiedyś napisałem też jakiegoś arta o samej betainie. Znajdę go, zaktualizuję i puszczę na mojej stronce.
Zapisane

Tomek

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 803
  • acetyl@poczta.fm
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2009, 04:43:31 pm »

 W sklepach z karmą dla rybek można było kupić betaine, widać ustawodawcy bardziej dbają o zwierzęta niż ludzi-to takie typowo polskie.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2009, 07:47:04 am »

Jak nie wiadomo, o co chodzi - to wiadomo, że chodzi o...

Zapisane

ciezkiaku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2009, 09:45:17 am »

znalazlem betaine 30 g za okolo 5 zl w sklepie SPA , wiec nie musisz podjadac zarcia rybkom.
z niecierpliwoscia czekam na Pana wyklad :)
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 15, 2009, 08:04:48 am »

Znalazłem ten artykuł o betainie. Jest dosyć długi. Muszę go przeczytać i zobaczyć, czy nie wymaga jakiejś aktualizacji?...
 
Zapisane

ciezkiaku

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 40
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: wit. B15
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2009, 08:06:15 am »

z niecierpiliwoscia czekam :P
Zapisane