Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy  (Przeczytany 5119 razy)

LC

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
    • Email

Witam,
Zrobiłem ostatnio analizę zawartości cukrów we fruktozie, ksylitolu i erytrytolu, żeby sprawdzić czy przypadkiem producenci nie oszukują dosypując coś innego oraz przy okazji w preparatach na stawy.
Jeśli chodzi o fruktozy, to sprawdziłem dwie: Pronatura oraz Boifan. W obu była czysta fruktoza bez dodatków innych cukrów.
Ksylitole miałem trzy:
- Radix-Bis kupiony w sklepie
- Witpak ze strony zdrowymarket24.pl
- Dulse! kupiony na allegro od użytkownika  poyerbani_pl
Generalnie dla wszystkich ksylitoli był tylko 1 pik, przy czym ponieważ nie miałem czystego standardu to sprawdziłem od jakich cukrów ten pik nie pochodzi. Czyli jakich cukrów na pewno nie ma. Nie był to pik od fruktozy, glukozy, sacharozy (cukier biały), ksylozy, erytrytolu, sorbitolu. Więc prawie na pewno we wszystkich ksylitolach jest rzeczywiście czysty ksylitol.
Z erytrytolem, też od użytkownika  poyerbani_pl, nie było problemów bo miałem odpowiedni standard. W nim też nie było dodatkowych cukrów.

Przy okazji chciałem oznaczyć zawartość maltodekstryny w preparatach na stawy (Olimp Collaregen, Megabol Flexit Drink, Amarok Be Flexible). Okazało się, że metoda, którą wybrałem nie za bardzo nadaje się do wielocukrów, więc wyniki nie wyszły zbyt wiarygodne. Tak bardzo szacunkowo we Flexit było ponad 38%, a w Olimpie i Amarok parę procent.

Ale przy okazji analizy wyszło, że w Amaroku jest glukoza, która nie jest wymieniona w składzie. Jak zrobiłem analizę ilościową to wyszło, że jest jej 45,5%, czyli 45,5g/100g. A na opakowaniu jest napisane, że hydrolizowanego kolagenu jest 70g/100g plus te wszystkie siarczany glukozaminy, MSM, wyciągi, itd. 12,33g/100g.
Zapisane

Happy Warrior

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1688
    • Zobacz profil
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2015, 09:11:33 pm »

Dziękuję LC.

A odnośnie Amaroku to wychodzi, że ten suplement może być najprawdziwszym placebo :D
Pewnie wiele osób się teraz wkurzy.

Ciekawe czy rzeczywiście ktoś trafi do pierdla jeśli ktoś zawzięty wyśle do odpowiedniego laboratorium?
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2015, 07:07:21 am »

Mówiąc szczerze - pierwszy raz słyszę o tej firmie.

Powraca niezłomna zasada: najlepiej trzymać się sprawdzonych producentów. 
Zapisane

Mołotow

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 230
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2015, 07:35:56 pm »

Witam,
Zrobiłem ostatnio analizę zawartości cukrów we fruktozie, ksylitolu i erytrytolu, żeby sprawdzić czy przypadkiem producenci nie oszukują dosypując coś innego oraz przy okazji w preparatach na stawy.
W jaki sposób? Jakiś domowy, czy masz dostęp do jakiegoś labu?
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2015, 07:06:26 am »

To już drugi post LC. W pierwszym wszystko tłumaczył.
Zapisane

LC

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2015, 08:34:44 am »

Witam,
Zrobiłem ostatnio analizę zawartości cukrów we fruktozie, ksylitolu i erytrytolu, żeby sprawdzić czy przypadkiem producenci nie oszukują dosypując coś innego oraz przy okazji w preparatach na stawy.
W jaki sposób? Jakiś domowy, czy masz dostęp do jakiegoś labu?

Pracuję z laboratorium. Analizę robiłem na HPLC. Poniżej link do posta o oznaczaniu resweratrolu, o którym wspomina Pan Sławek:
http://slawomirambroziak.pl/forum/index.php?topic=4176.0
Zapisane

Pietrek

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 388
    • Zobacz profil
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2015, 12:38:56 pm »

LC, przy okazji zapytam, czy wiesz ile kosztuje oznaczenie witaminy k2 w konkretnej formie (mk4, mk7) w suplemencie lub żywności?
Zapisane

LC

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Zawartość cukrów we fruktozie, ksylitolu, erytrytolu i preparatach na stawy
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2015, 06:45:37 pm »

LC, przy okazji zapytam, czy wiesz ile kosztuje oznaczenie witaminy k2 w konkretnej formie (mk4, mk7) w suplemencie lub żywności?

Generalnie analizy HPLC to od 100PLN od próbki, ale czasami może być wyższa cena jeśli jest to jakaś niestandardowa analiza. Witaminę K znalazłem, że oznaczają w Krakowie, ale nie ma nic wspomniane o formie, a cena to 250PLN netto. Analizę z formami robią we Wrocławiu. Poniżej linki:
http://www.izoo.krakow.pl/jednostki/centralne_lab/cennik2008/cennik2008.pdf
http://www.technologpark.pl/uploads/backend_file/backend_file/1557/OFERTA_ANALIZ_-_kierunki_analiz.pdf
Zapisane