Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 219

Autor Wątek: Genetyka w sporze auto/allo  (Przeczytany 246216 razy)

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
Odp: Genetyka w sporze auto/allo
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 15, 2020, 07:04:50 pm »

Skromny, dobrze, chyba już to rozgryzłem... Na mapce cieplnej odległości Rosjanie mają większy dystans do Chorwatów, Bułgarów i Greków niż Polacy. Natomiast na drzewku z analizy domieszek strzałka wiodąca do Bułgarów i Greków startuje niby od punktu, w którym odgałęzia się populacja rosyjska, ale punkt ten leży na praktycznie tej samej wartości parametru dryfu (0.005), co populacja polska i chorwacka. Tak więc źródłem przepływu genów musiała być tutaj populacja polsko-podobna, w nazewnictwie Hellenthala. Teraz to by pasowało do danych z PCA Lazaridisa i wiedzy historycznej, zgodnie z którą Chorwaci mieli pochodzić gdzieś z południowej Polski.

Natomiast źródłem domieszki do populacji północno-wschodnich Włoch była jakaś populacja prapolska z nieco mniejszym parametrem dryfu, a więc pewnie jacyś Wenetowie, ewentualnie Wandalowie czy Goci.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 16, 2020, 10:35:43 am »

Ale to by Kristiansen musiał współpracować z Harvardem, i sam by nie udzielił informacji, tylko najwyżej zaforwardował posiadane materiały (tabele itp.)

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 16, 2020, 06:37:52 pm »

A, to takie tam moje luźne przemyślenia na temat kamykowych źródeł informacji. Natomiast nie mam najmniejszych wątpliwości, że źródła te są rzetelne. Kamyk musiał widzieć jakieś niepublikowane jeszcze dotąd wyniki.

Skromny, a z innej beczki... Widziałeś tę nową pracę o średniowiecznej Finlandii? Koledzy allo mają w końcu swoje upragnione genomy wczesnosłowiańskie (żart, oczywiście). Średniowieczni Finowie wyglądają autosomalnie jak dzisiejsi Słowianie Wschodni, czyli też jak WEZ56 i Av2. Kamyk wrzucił też ostatnio dystanse od WEZ56, gdzie na pierwszym miejscu było estońskie średniowiecze, na drugim i trzecim estońska epoka żelaza, a na czwartym Av2. Ciekawe, jak będą wyglądali autosomalnie mieszkańcy Polski epoki żelaza i średniowiecza... Na tę chwilę wiemy jedynie tyle, że nie będą się różnić od siebie pod względem pełnego genomu.       

Happy Warrior

• Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 17, 2020, 02:24:52 am »

Faktycznie ciekawe. Czyliby wychodziło, że z tych naszych przodków Polaków musiała być grupa niezłych jebaków, że tak geny po całej Europie roznieśli  ;D
Ładnie to brzmi, że Polacy są najstarsza i najczystsza populacja w Europie.

A niedawno dowiedziałem się, że neandertalczycy mieli dużo większe mózgi niż człowiek współczesny.
To by wyjaśniało dlaczego afroamerykanie są określani jako najmniej inteligentna rasa człowieka.

Trudno się dziwić, że zwolennicy allochtonicznej teorii czasami są wręcz agresywni gdy słyszą fakty, bo to może zniweczyć ich dorobek życia.
To tak jak z egiptologami, wiedzą że to co twierdzą jest irracjonalne, a mimo tego nie przyznają się do błędu.
Polecam obejrzeć ten dokument:
https://youtu.be/xGc_nglYiJA

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 17, 2020, 06:37:43 am »

To raczej nie kwestia libido pra-Polaków, co ich wędrówek. W epoce żelaza, znani jako Wenetowie, handlowali po całej europie bursztynem i innymi dobrami. Potem migrowali po całej Europie, znani w późnym okresie rzymskim jako Germanie,a we wczesnym średniowieczu - jako Słowianie.   

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 17, 2020, 06:01:16 pm »

To badanie Anagnostu aż się prosi o jakieś podsumowanie. Zrobię je w wolnej chwili.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 21, 2020, 07:26:01 am »

Jakie badanie Anagnostu?

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 21, 2020, 02:22:33 pm »

No właśnie to, o którym ostatnio w tym wątku gadaliśmy.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 21, 2020, 02:32:20 pm »

Skromny, zaglądasz jeszcze na Histmaga? Koledzy allo prześcigają się w ogłupianiu samych siebie. Cały czas ich podpuszczam - i jest fajna zabawa.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 21, 2020, 02:55:04 pm »

Myślałem, że Anagnost to nazwisko.

Dawid komentował u siebie to badanie Finów twierdząc, że pokrywanie się ich ze Słowianami wschodnimi wynika z zastosowania niewłaściwego sposobu analizy, mianowicie niedostatecznie rozdzielczych PCA. Co jakoby stanowi stały mankament prac akademickich.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 21, 2020, 03:24:37 pm »

Anagnostu to nazwisko autora tej pracy o izolowanych populacjach. Ją warto podsumować, bo to kolejna praca wykluczająca jednoznacznie fundamentalne założenia teorii allochtonicznej.

Czytałem opinię Dawida o genomach Fińskich. Zobaczymy, jak wyjdą na jego PCA, gdy się ukażą.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 02, 2020, 08:16:41 am »

Ponieważ na Histmagu wywiązała się dyskusja na temat przynależności etnicznej kultury łużyckiej (czy to byli Germanie, Celtowie, czy Słowianie), dlatego odnośnie tej problematyki przedstawiłem swoje zdanie, które poniżej cytuję:

Nie da się oczywiście ustalić, jaka była przynależność etnolingwistyczna twórców kultury łużyckiej. Mamy już jednak sporo archeologicznego DNA z tej kultury, gdzie niektóre próbki wyglądają autosomalnie jak zachodni Polacy (przykładowo WEZ40), niektóre jak Litwini (WEZ56), niektóre jak Słowianie Panońscy (BR1), niektóre są spod linii ojcowskich przodkowych dla Bałtosłowian (WEZ56 i Halberstadt), a niektóre są najbardziej identyczne ze względu na pochodzenie z Polakami (BR2). W świetle genetyki nie ma więc nawet cienia wątpliwości, że twórcy kultury łużyckiej są naszymi biologicznymi przodkami:

Polish
Halberstadt_LBA:I0099 44.6%
Latvian 33.6%
Hungary_BA:I1504 21.8%
Distance 0.1451%

W tym modelu widać wyraźnie, że ponad 66% naszych genów pochodzi od twórców kultury łużyckiej, zaś resztę dziedziczymy po populacjach bałtyjskich.

Ponieważ autochtonizm jest pojęciem biologicznym, dlatego tu często powtarzam, że autochtonem się jest lub nie jest, niezależnie od tego, jakim się mówi językiem i jakie garnki się lepi. Przykładowo większość autochtonów amerykańskich używa dzisiaj języka hiszpańskiego. Moim zdaniem najważniejsze jest więc, że Polacy są autochtonami swej ziemi i nie przyszli na nią z całą pewnością w średniowieczu ze środkowego Podnieprza. A tego, jakich języków używali nasi przodkowie kilka tysięcy lat temu, pewnie się nigdy nie dowiemy.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 03, 2020, 05:10:24 am »

Jest coś ciekawego w tej węgierskiej prezentacji, poza wskazaniem, że grupa nitrzańska była zdominowana przez R1a-Z645/PF6162?

Wyłowiłem zdanie "preprint will be soon available, I hope".

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 03, 2020, 06:46:25 am »

Jeszcze go całego nie przesłuchałem, bo skupiłem się tylko na fragmentach wskazanych przez Kamyka. Może jednak coś jest, skoro Arza napisał: This teaser looks awesome. Samo Z645 to rzeczywiście nie jakaś tam wielka rewelacja. Kamyk kładzie nacisk na genetycznych, podobnych do żelaznej bramy HG w epoce brązu w Karpatach, więc może chodzi tutaj o ten typ HG, który wyznacza dryf bałtosłowiański.

Podaję dla porządku link, bo Czytelnicy mogą nie załapać, o czym tu mowa:

https://www.youtube.com/watch?v=qTXiFIV0amY   

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 03, 2020, 07:25:16 am »

Chyba dokładnie o to Kamykowi chodzi, bo na Histmagu widniej gdzieś taka fraza:

Do naddunajskiej grupy HG Iron-Gates przylega bezpośrednio grupa HG Latvia... 
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 219