Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 3 4 [5]

Autor Wątek: Witamina D3 a wapń  (Przeczytany 4644 razy)

xyz25

• Newbie
  • *
Odp: Witamina D3 a wapń
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 15, 2022, 01:20:28 pm »

Panie Sławku, chciałbym panu coś pokazać.  Przypominając temat...  mam niedobór witaminy D3 badany kilkukrotnie, wyniki 13ng,  16 ng, 21 ng      zawsze po rozpoczęciu suplementacji witaminą D3 bez względu na formę, tabletki, kapsułki, ADEK, wzrasta mi poziom wapnia we krwi (szczerze mówiąc nie wiem czy przyjmuję nawet 200 mg wapnia dziennie, nie jem serów, jogurtów, nie pije mleka, praktycznie brak nabiału) jem dużo mięsa, wędlin, jaj.  Mój wapń zawsze po suplementacji witaminą d3 wzrasta ponad normę.. normalnie jest bardzo wysoko od 2.54 do 2.57 w normie  2.10 - 2.55,   po suplementacji nawet małymi dawkami rzędu 500 IU, 1000 IU wapń wzrasta do 2.60 mmol/l +   i pogarszają się drżenia mięśni, bóle głowy, depresja.   Postanowiłem odstawić wszystkie suplementy, i zacząć jeździć rowerem na słońcu. W godzinach 11-14 tak z 3-5 razy w tygodniu w zależności kiedy mogłem. Jeździłem tak 1,5 miesiąca.  Wit d3 delikatnie się podniosła, pth delikatnie się obniżył, i wapń pozostał w normie.  Ja tego w ogóle nie rozumiem.  Przecież cholecykaferol jest wytwarzany przez słońce, tak samo znajduje się w jedzeniu, więc dlaczego po suplementach tak reaguje, a po słońcu nie?  Powiem więcej, gdy jeździłem rowerem całkowicie ustały wszelkie drżenia mięśni, które zawsze miałem, a które się pogarszały po suplementacji wit d3.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
Odp: Witamina D3 a wapń
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 30, 2022, 07:10:31 am »

Byłem na urlopie i nie zauważyłem Twojego wpisu. Sorry!

Może tu chodzić o to, jak podejrzewam, że przyjmowana doustnie witamina D zwiększa w pierwszej kolejności wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, a wytwarzana w skórze omija przewód pokarmowy.

Ale cieszę się, że znalazłeś w końcu "receptę" na swoje problemy! 
Strony: 1 ... 3 4 [5]