Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 150

Autor Wątek: Pochodzenie i praojczyzna Słowian  (Przeczytany 117765 razy)

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1440 dnia: Marzec 28, 2023, 01:50:24 pm »

Lekturę Geografa Bawarskiego należałoby polecać zwolennikom nieobecności Słowian w Europie Środkowej przed VI w., od kiedy to rzekomo po raz pierwszy pojawiają się w tekstach źródłowych. U Geografa z nazwy się też nie pojawiają, a większość wymieniany prze niego nazw plemiennych trudno byłoby skojarzyć ze Słowianami, gdyby nie przekonanie, że na tych obszarach musieli mieszkać w tamtych czasach Słowianie.

Słuszna uwaga. Badacze mają nie mniejszy ból głowy w tymi nazwami. Niektóre z nich są nawet podobne np. Harii i Marharii (Morawianie).

Można też przywołać Nestora i pokazać jak bardzo zmieniły się stosunki plemienne nad Dnieprem od czasów Ptolemeusza i Jordanesa.

Starożytnych Słowian na ziemiach polskich należałoby widzieć przede wszystkim w dwóch największych ludach: Wenedach nad Wisłą i Zatoką Wenedyjską oraz w Lugiach (przodkach Łużyczan). Ewentualnie w kilku innych mniejszych plemionach np. Weltach (Wieletach), Rugianach, Mogilanach oraz Neurach.
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1441 dnia: Marzec 28, 2023, 02:09:27 pm »

Starożytnych Słowian na ziemiach polskich należałoby widzieć przede wszystkim w dwóch największych ludach: Wenedach nad Wisłą i Zatoką Wenedyjską oraz w Lugiach (przodkach Łużyczan). Ewentualnie w kilku innych mniejszych plemionach np. Weltach (Wieletach), Rugianach, Mogilanach oraz Neurach.

Nazwa Łużyczan wywodzi się od pierwotnych Łężyczan i od łęgów. Mamy tu typowy dla wielu języków słowiańskich zanik samogłosek nosowych. Jak się ma to do Lugiów? Ja osobiście jestem zwolennikiem wywodzenia nazwy Lugiów od celtyckiego *lugiyo- ('przysięgać'; por. galijskie luge, 'zaprzysiężony', staroirl. luige 'przysięga'). Lugiowie to moim zdaniem "Zaprzysiężeni" - nazwa ligi ludów.

Słowo o podobnej etymologii to właśnie liga, ang. league od średniofrancuskiego liege, ligg, lige ('pakt między rządami, uzgodnienie, alians') od średniofrancuskiego ligue, od włoskiego lega, od czasownika legare, a to od łacińskiego ligō ('związuję').
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1442 dnia: Marzec 28, 2023, 02:29:56 pm »

Etnonimy tak nie powstawały, jak sobie wyobrażasz!
Mają u początku proces naturalny, a nie sztuczne nadanie.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1443 dnia: Marzec 28, 2023, 03:16:38 pm »

Ślad denazalicacji Lugii widzimy w zapisach tego etnonimu jako Lugiones i Longiones. Powtórzenia zapisu Lugii możemy dopatrywać się u Geografa w Liudi. Związek z nazwą Lugiów może mieć też etnonim Lucolane. 
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1444 dnia: Marzec 28, 2023, 03:25:45 pm »

Ryszard, no ale przecież Vyazow pokazuje ciągłość genetyczną Polski na wschód od Wisły od epoki brązu po średniowiecze.

Hi hi, ale to przecież nie jest klasyczny autochtonizm. Wy postulujecie albo ciągłość osadnictwa "słowiańskiego" między Odrą i Wisłą, albo wręcz niektórzy radykałowie od Łaby po Wisłę.

No ale allochtonizm to żaden, bo kanoniczny allochtonizm mówi o przybyciu populacji dnieprzańskiej w średniowieczu i zasiedleniu przez nią polskiej pustki osadniczej.

Akurat je postuluję to, co ustalili współcześni językoznawcy, że ojczyzna słowiańska rozciągała się od dorzecza górnej Wisły po dorzecze środkowego Dniestru.
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1445 dnia: Marzec 28, 2023, 04:31:52 pm »

Akurat je postuluję to, co ustalili współcześni językoznawcy, że ojczyzna słowiańska rozciągała się od dorzecza górnej Wisły po dorzecze środkowego Dniestru.

To mnie bardzo cieszy, bo to jest też moja koncepcja. Szukam tylko nazwy dla tej koncepcji, gdzie dzieje ziem dzisiejszej Polski między Odrą i Wisłą to od czasów przybycia Indoeuropejczyków:

(1) "Baltic" admixture > (2) z zachodu osadnictwo germańskie epoki żelaza i wpływów rzymskich > (3) ze wschodu osadnictwo słowiańskie VI w., gdzie Słowianie to "Baltic" admixture + domieszka wschodniogermańska + domieszka irańska

Jak to nazwać? To nie jest ani autochtonizm, ani allochtonizm. Kształtują się nowe idee
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1446 dnia: Marzec 28, 2023, 04:38:19 pm »

Przybycie Słowian ze wschodu to jest ALOCHTONIZM. Przez jedno lub dwa L.

Tylko w dziele "Fantazmat Wielkiej Lechii" omyłkowo, acz konsekwentnie nosi ono nazwę autochtonizmu ;D
Zapisane

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1447 dnia: Marzec 28, 2023, 04:59:57 pm »

Akurat je postuluję to, co ustalili współcześni językoznawcy, że ojczyzna słowiańska rozciągała się od dorzecza górnej Wisły po dorzecze środkowego Dniestru.

To mnie bardzo cieszy, bo to jest też moja koncepcja. Szukam tylko nazwy dla tej koncepcji, gdzie dzieje ziem dzisiejszej Polski między Odrą i Wisłą to od czasów przybycia Indoeuropejczyków:
Przybycie... Czy było przybycie do nas Indoeuropejczycków?
A jeżeli ta praojczyzna była w Polsce?
Przecież w prelekcji Wiazof-Flegontow pokazano mapkę pierwszych potomków PIE, np. Chlopice-Vesele, spod R1a-Z645. Szerokie rozproszenie, ale początek musiał być gdzieś na Przedpolach Karpat, gdzie wskazują najstarsze ślady CWC (Hubinek) i kolebkę Z93, gdzie musiał żyć ojciec Z645 (Glavanesti).
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1448 dnia: Marzec 28, 2023, 05:08:50 pm »

Akurat je postuluję to, co ustalili współcześni językoznawcy, że ojczyzna słowiańska rozciągała się od dorzecza górnej Wisły po dorzecze środkowego Dniestru.

To mnie bardzo cieszy, bo to jest też moja koncepcja. Szukam tylko nazwy dla tej koncepcji, gdzie dzieje ziem dzisiejszej Polski między Odrą i Wisłą to od czasów przybycia Indoeuropejczyków:
Przybycie... Czy było przybycie do nas Indoeuropejczycków?
A jeżeli ta praojczyzna była w Polsce?
Przecież w prelekcji Wiazof-Flegontow pokazano mapkę pierwszych potomków PIE, np. Chlopice-Vesele, spod R1a-Z645. Szerokie rozproszenie, ale początek musiał być gdzieś na Przedpolach Karpat, gdzie wskazują najstarsze ślady CWC (Hubinek) i kolebkę Z93, gdzie musiał żyć ojciec Z645 (Glavanesti).

Ale przecież Stanisław łączy prawilnych Indoeuropejczyków tylko z rodami R1a. A przecież geneza R1a nie macza stóp w Wiślech.
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1449 dnia: Marzec 28, 2023, 05:10:13 pm »

Chciałem złośliwie skomentować, ale Rysiek mnie ubiegł.

Odpuszczam :P
Zapisane

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1450 dnia: Marzec 28, 2023, 05:10:43 pm »

Starożytnych Słowian na ziemiach polskich należałoby widzieć przede wszystkim w dwóch największych ludach: Wenedach nad Wisłą i Zatoką Wenedyjską oraz w Lugiach (przodkach Łużyczan). Ewentualnie w kilku innych mniejszych plemionach np. Weltach (Wieletach), Rugianach, Mogilanach oraz Neurach.

Nazwa Łużyczan wywodzi się od pierwotnych Łężyczan i od łęgów. Mamy tu typowy dla wielu języków słowiańskich zanik samogłosek nosowych. Jak się ma to do Lugiów? Ja osobiście jestem zwolennikiem wywodzenia nazwy Lugiów od celtyckiego *lugiyo- ('przysięgać'; por. galijskie luge, 'zaprzysiężony', staroirl. luige 'przysięga'). Lugiowie to moim zdaniem "Zaprzysiężeni" - nazwa ligi ludów.

Słowo o podobnej etymologii to właśnie liga, ang. league od średniofrancuskiego liege, ligg, lige ('pakt między rządami, uzgodnienie, alians') od średniofrancuskiego ligue, od włoskiego lega, od czasownika legare, a to od łacińskiego ligō ('związuję').

Stanisław ma rację (wypowiedź z 02:29:56 pm), nazwy wywodzone od właściwości terenu są bardziej wiarygodne i prawdopodobne. Łużyczanie od ługu : łęgu, Polanie od pola, Pomorzanie od morza, Górale od gór itd.

Formy Łużyce : Łężyce i Lugiones : Longiones wywodzi się od słowiańskiego rdzenia ług : łęg, oznaczającego teren podmokły nad rzeką. Właśnie na takich terenach koncentrowało się osadnictwo słowiańskie w okresie późnej starożytności (kultura przeworska) i wczesnego średniowiecza.

"osiedla Sklawinów i Antów leżą jedne za drugimi wzdłuż rzek (...), a wszędzie w sąsiedztwie są lasy, błota i szuwary" - Pseudo-Maurycy

Oboczność u : ą występuje wyłącznie w językach słowiańskich, co dowodzi słowiańskiego charakteru tych nazw.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2023, 05:13:16 pm wysłana przez Horus »
Zapisane

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1451 dnia: Marzec 28, 2023, 05:18:04 pm »

...gdzie musiał żyć ojciec Z645

Ale po co używać enigmatycznego Z645, jak można po imieniu - Stach I.  ;) ::)
Zapisane

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1452 dnia: Marzec 28, 2023, 05:22:27 pm »

Trzymam się tego, że pod Karpatami urodził się R1a-Z93/AM01870, bezpośredni syn ojca Z645.
Tu musiał też urodzić się też Z283. Tu, w południowolubelskim wskazuja Hubinek CWC-x I CeCWC tożsame z niemieckim CWC; Stąd więc wyszła migracja  nad Soławę, ku Bałtykowi CWC i Fatjanovo i CWC-Chłopice-Vesela na Słowację. To wszystko pokazuje też mapka CWC Wiazowa -Flegontowa.
Zapisane

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1453 dnia: Marzec 28, 2023, 05:28:12 pm »

Ale jeśli rzeczywiście syn Stacha I z Glavaneszti to mylnie zaszeregowana chronologicznie próbka z okresu sarmackiego?

Cała genealogia dynastii się sypie ;D
Zapisane

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1454 dnia: Marzec 28, 2023, 05:38:22 pm »

...gdzie musiał żyć ojciec Z645

Ale po co używać enigmatycznego Z645, jak można po imieniu - Stach I.  ;) ::)
Kiedyś, jako "syn" Adama, podpisywałem się pierwszą mu przypisaną mutacją L74 (znalazłem tę mutację, Majka Interweniował... u Krahna, a Krahn - potwierdził!). Pech chciał, że miałem wtedy akurat 74 latka.
Potem, po 2013 r., zastąpiono te mutacje jakimś innym numerem i zostałem o niczym...Ale i tak z tym Adamem jestem związany i...lubię jabłka (ludowa plotka mówi, że Ewa skusiła Adama... jabłkiem). I miłość do L74 mi została!
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2023, 05:46:40 pm wysłana przez stanp »
Zapisane
Strony: 1 ... 95 96 [97] 98 99 ... 150