Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 150

Autor Wątek: Pochodzenie i praojczyzna Słowian  (Przeczytany 117797 razy)

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28372
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1980 dnia: Maj 26, 2023, 07:48:49 am »

Ambron, Godłowski WYRAŹNIE napisał jak rozumie "pustkę osadniczą", cytat podałem. Czepianie się więc tego jest tak absurdalne, że nawet nie wiem co odpisać.

Ambron ma trudny czas na własnym forum. Oto kilka osób postanowiło sprawdzić, czy jego dogmaty są zgodne z prawdą. I okazały się fałszowaniem i naciąganiem wyników różnych badań pod jego turbosłowiańską wizję świata. Absurd goni absurd.

Cały czas widzę zabiegi erystyczne i manipulację... nie mówiłem o Godłowskim, tylko o Parczewskim.

Ryszard, to nie trudny czas, tylko zabawny. Gdyby nie bawiły mnie nieudolne i próżne próby obrony teorii allochtonicznej, po prostu w tę grę bym nie grał.

A tobie proponuję, abyś uszanował fakt, że jest to w tej chwili jedyne miejsce swobodnej wymiany poglądów wokół sporu auto/allo.   
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1981 dnia: Maj 26, 2023, 07:51:05 am »

Ambron, Godłowski WYRAŹNIE napisał jak rozumie "pustkę osadniczą", cytat podałem. Czepianie się więc tego jest tak absurdalne, że nawet nie wiem co odpisać.

Ambron ma trudny czas na własnym forum. Oto kilka osób postanowiło sprawdzić, czy jego dogmaty są zgodne z prawdą. I okazały się fałszowaniem i naciąganiem wyników różnych badań pod jego turbosłowiańską wizję świata. Absurd goni absurd.
A tobie proponuję, abyś uszanował fakt, że jest to w tej chwili jedyne miejsce swobodnej wymiany poglądów wokół sporu auto/allo.   

Szanuję to. Dopóki nie naciągasz faktów naukowych pod swoją teorię i nie sięgasz po pseudonaukę (spod znaku Gęsiorka), spotkasz się z mojej strony tylko z uszanowaniem.
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28372
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1982 dnia: Maj 26, 2023, 07:54:09 am »

Redar, mówiłem o Parczewskim, nie Godłowskim, i nie o teorii, ale hipotezie autochtonicznej.

Potocznie rozumiana "teoria", tak jak w przypadku teorii allochtonicznej i autochtonicznej, to w rzeczywistości najczęściej hipoteza, czyli spekulatywne twierdzenie naukowe.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28372
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1983 dnia: Maj 26, 2023, 07:56:39 am »

Ambron, Godłowski WYRAŹNIE napisał jak rozumie "pustkę osadniczą", cytat podałem. Czepianie się więc tego jest tak absurdalne, że nawet nie wiem co odpisać.

Ambron ma trudny czas na własnym forum. Oto kilka osób postanowiło sprawdzić, czy jego dogmaty są zgodne z prawdą. I okazały się fałszowaniem i naciąganiem wyników różnych badań pod jego turbosłowiańską wizję świata. Absurd goni absurd.
A tobie proponuję, abyś uszanował fakt, że jest to w tej chwili jedyne miejsce swobodnej wymiany poglądów wokół sporu auto/allo.   

Szanuję to. Dopóki nie naciągasz faktów naukowych pod swoją teorię i nie sięgasz po pseudonaukę (spod znaku Gęsiorka), spotkasz się z mojej strony tylko z uszanowaniem.

Ponieważ w drugą stronę jest tak samo, dlatego właśnie proszę Cię o sprostowanie pozostałych dezinformacji Maurycego.
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1984 dnia: Maj 26, 2023, 07:58:09 am »

Radek przekazał mi też tę myśl - na ziemiach polskich mogło dojść do podobnego scenariusza, jak ja ziemiach, które pierwotnie zamieszkiwały ludy uralskie, a potem zostały one zasymilowane przez Słowian. Tutaj odpowiednia praca: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982222018267

Na mapce (w załączniku):

Epoka żelaza - populacja genetycznie uralska
Średniowiecze - migracja słowiańska, a w następstwie mamy genetycznych Słowian oraz genetycznych autochtonów uralskich (ale już z domieszką słowiańską) i pewnych migrantów z daleka (Ruś Kijowska miała dalekosiężne kontakty)
Po średniowieczu - populacja genetycznie (i językowo) słowiańska z niewielką domieszką uralską

U nas zamiast ludów uralskich ludy germańskie i in.
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1985 dnia: Maj 26, 2023, 08:04:49 am »

W sprawie wypowiedzi Maurycego, które zreferowałem na blogu, musi Ci wystarczyć takie lakoniczne wyjaśnienie:

To że ktoś się tam znajdzie wśród kulturowo sklasyfikowanych Słowian, nie przesądza o fakcie że to nie są gałęzie typowe dla dawnych Słowian. Podobnie jak w czasach rzymskich czy wcześniejszych: kilka próbek proto-słowiańskich nie świadczy o ich etnogenezie w całej swej masie. Myślę, że niebawem i tak wszystko się wyjaśni po wynikach tych trzech projektów archeogenetycznych.
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1986 dnia: Maj 26, 2023, 08:10:28 am »

Biorąc pod uwagę uzus w języku polskim, między teorią i hipotezą nie ma zasadniczej różnicy. Dla mnie jedyna polega na tym, że teoria bywa (choć niekonsekwentnie) odnoszona do bardziej skomplikowanego systemu poglądów (jest zbiorem hipotez).

Jeśli teoria - jak chcą niektórzy - to potwierdzona hipoteza, teorie nie mogłyby ze sobą konkurować, i nie różniłyby się zasadniczo od faktów.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2023, 08:13:32 am wysłana przez S_u_P_K »
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28372
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1987 dnia: Maj 26, 2023, 08:35:01 am »

W sprawie wypowiedzi Maurycego, które zreferowałem na blogu, musi Ci wystarczyć takie lakoniczne wyjaśnienie:

To że ktoś się tam znajdzie wśród kulturowo sklasyfikowanych Słowian, nie przesądza o fakcie że to nie są gałęzie typowe dla dawnych Słowian. Podobnie jak w czasach rzymskich czy wcześniejszych: kilka próbek proto-słowiańskich nie świadczy o ich etnogenezie w całej swej masie. Myślę, że niebawem i tak wszystko się wyjaśni po wynikach tych trzech projektów archeogenetycznych.

Czyli Słowianie przybyli z Marsa, bo nigdzie na Ziemi nie znaleziono więcej, jak kilka próbek proto-słowiańskich z czasów rzymskich i wcześniejszych.   
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1988 dnia: Maj 26, 2023, 08:37:45 am »

W sprawie wypowiedzi Maurycego, które zreferowałem na blogu, musi Ci wystarczyć takie lakoniczne wyjaśnienie:

To że ktoś się tam znajdzie wśród kulturowo sklasyfikowanych Słowian, nie przesądza o fakcie że to nie są gałęzie typowe dla dawnych Słowian. Podobnie jak w czasach rzymskich czy wcześniejszych: kilka próbek proto-słowiańskich nie świadczy o ich etnogenezie w całej swej masie. Myślę, że niebawem i tak wszystko się wyjaśni po wynikach tych trzech projektów archeogenetycznych.

Czyli Słowianie przybyli z Marsa, bo nigdzie na Ziemi nie znaleziono więcej, jak kilka próbek proto-słowiańskich z czasów rzymskich i wcześniejszych.

Jak mówi Maurycy: "Myślę, że niebawem i tak wszystko się wyjaśni po wynikach tych trzech projektów archeogenetycznych"

Podobnie napisał mi Davidski: "Hopefully this issue will be settled in the next year or so".
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

LukMac

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1030
    • Zobacz profil
    • LM Genetics
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1989 dnia: Maj 26, 2023, 09:00:12 am »

Radek przekazał mi też tę myśl - na ziemiach polskich mogło dojść do podobnego scenariusza, jak ja ziemiach, które pierwotnie zamieszkiwały ludy uralskie, a potem zostały one zasymilowane przez Słowian. Tutaj odpowiednia praca: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982222018267

Na mapce (w załączniku):

Epoka żelaza - populacja genetycznie uralska
Średniowiecze - migracja słowiańska, a w następstwie mamy genetycznych Słowian oraz genetycznych autochtonów uralskich (ale już z domieszką słowiańską) i pewnych migrantów z daleka (Ruś Kijowska miała dalekosiężne kontakty)
Po średniowieczu - populacja genetycznie (i językowo) słowiańska z niewielką domieszką uralską

U nas zamiast ludów uralskich ludy germańskie i in.

Pytanie co spowodowało zanik genomów uralskich na Rusi skoro kulturowo to byli Słowianie.
Zapisane

Ingvar

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1182
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Zobacz profil
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1990 dnia: Maj 26, 2023, 09:10:08 am »

Radek przekazał mi też tę myśl - na ziemiach polskich mogło dojść do podobnego scenariusza, jak ja ziemiach, które pierwotnie zamieszkiwały ludy uralskie, a potem zostały one zasymilowane przez Słowian. Tutaj odpowiednia praca: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982222018267

Na mapce (w załączniku):

Epoka żelaza - populacja genetycznie uralska
Średniowiecze - migracja słowiańska, a w następstwie mamy genetycznych Słowian oraz genetycznych autochtonów uralskich (ale już z domieszką słowiańską) i pewnych migrantów z daleka (Ruś Kijowska miała dalekosiężne kontakty)
Po średniowieczu - populacja genetycznie (i językowo) słowiańska z niewielką domieszką uralską

U nas zamiast ludów uralskich ludy germańskie i in.

Pytanie co spowodowało zanik genomów uralskich na Rusi skoro kulturowo to byli Słowianie.

Jakiś rodzaj apartheidu albo ludobójstwa? Kobiety w każdym razie najwyraźniej rodziły dzieci słowiańskim mężczyznom, nie uralskim. Radek podpowiada, że może chodzić o wyższą pozycję społeczną Słowian nad Uralczykami.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2023, 09:21:06 am wysłana przez Ingvar »
Zapisane
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1991 dnia: Maj 26, 2023, 04:28:09 pm »

Mogę chyba ujawnić, że Horus jest młodszy od Ingvara ;), choć nie wiem, ile ma dokładnie lat.

Ale Tomasz Józef Kosiński wg KRS ma 53 lata :D

Obserwując naszych kolegów-autochtonistów, widzę też (np. u Horusa, Sarmaty, Kosińskiego)...

Chyba tego nie przyjmujesz do wiadomości, ale już wielokrotnie tłumaczyliśmy tobie, że nie jestem Kosińskim, Leszczyńskim, ani Huurusem z Histlovu. Mam nadzieję, że w końcu znajdzie się jakieś lekarstwo na twoją manię prześladowczą.

A twoje zainteresowanie moją osobą jest co najmniej dziwne….  :o

Zapisane

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1992 dnia: Maj 26, 2023, 04:35:30 pm »

Parafrazując, pustka zrobiła swoje, pustka może odejść.

Są natomiast ludzie, który ze zinternalizowaną koncepcją pustki zostali jak Himilsbach z angielskim.

Nauka się rozwija. Ciągle. A Wy po prostu musicie zbudować sobie nowy system argumentacji. Choć z tego, co do mnie dociera, będzie Wam coraz ciężej trzymać się tego dawnego, klasycznego, ortodoksyjnego autochtonizmu.

Nauka się rozwija, teza o pustce osadniczej została obalona (tak jak zapowiadali autochtoniści), ale skrajny allochtonizm (innego nie ma) nadal żyje w wyobraźni germanofilów.
Zapisane

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1993 dnia: Maj 26, 2023, 04:50:02 pm »

Nie ma już w polskiej nauce tematu "pustki osadniczej". Koniec. Kropka.

Mamy teraz do czynienia z nowym nurtem wśród allochtonistów. To negacjonizm!


I dodaje Radek: Mamy dowody na wchłonięcie populacji autochtonnych (np. kontakt pomiędzy resztkami Germanów a Słowianami w Czechach - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305440321000030 czy kontakt pomiędzy resztkami autochtonów bałkanskich z Vrtovin oraz Gojače a Słowianami - https://drive.google.com/file/d/18Z5C276BxTWHNfrF89cZWONR5h6T0H5y/view?usp=sharing ).

Brawo Sherlock! Allochtoniści są jak Hobbici, myślisz, że ich dobrze znasz, a oni nawet po stu latach potrafią cię zaskoczyć.  ;D

Allochtoniści w końcu, po ponad 100 latach, udowodnili, że Słowianie są ludnością napływową..... na Bałkanach.  ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2023, 05:05:47 pm wysłana przez Horus »
Zapisane

Horus

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1720
    • Zobacz profil
Odp: Pochodzenie i praojczyzna Słowian
« Odpowiedź #1994 dnia: Maj 26, 2023, 05:01:51 pm »

...jakiś Niemiec któremu marzyły się nasze "ziemie odzyskane", wrzucił mi jako argument, mapkę z rozmieszczeniem starożytnych plemion germańskich.

Hmmm... Bardzo ciekawe... A co na to Ingvar?  ::) Może opowie nam więcej bajeczek o dobrych Niemcach, miłujących pokój  ;D, a których ciągle wkurzają ci wredni Polacy i Żydzi. :o
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2023, 05:03:58 pm wysłana przez Horus »
Zapisane
Strony: 1 ... 131 132 [133] 134 135 ... 150