Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Autor Wątek: Cheat Meal  (Przeczytany 14468 razy)

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Cheat Meal
« dnia: Styczeń 20, 2010, 07:32:27 am »

Jak wspomniałem w jednym  z tematów, zamieszczam artykuł jaki napisałem jakiś czas temu. Mam nadzieje ze się przyda ! :)

Cheat Meal

Prawie każdy człowiek przynajmniej raz w życiu przestrzegał jakieś diety. Niekoniecznie w celu poprawienia wyglądu, lecz  również z powodu stanu zdrowotnego. Jestem przekonany, że 90% osób stosujących taki „reżim” miało ochotę na „małe co nieco”, a 70% skusiło się na mały smakołyk. Po zjedzeniu niedozwolonego pożywienia, dopada nas poczucie winy. Czasem na tyle mocne, że nie możemy się pozbierać, by wrócić do diety.

Dieta (niezależnie od celu) opiera się na długoterminowości, konsekwencji, jak i pewnych ograniczeniach. Ludzie stosujący programy dietetyczne w celu pozbycia się tkanki tłuszczowej przeliczają praktycznie każdą kalorię. Nic w tym dziwnego, w końcu chcą jak najszybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Pozostanie więc nam jedynie schować przysłowiowy „cukierek” w schowku pod kluczem.


Rozwiązanie z zachodu.


Stany Zjednoczone słyną z epidemii otyłości, ale paradoksalnie są też kolebką "Świata fitness" ! Najnowsze trendy dietetyczne dopuszczają spożycie kilku dodatkowych kalorii, nawet podczas intensywnego odchudzania. Jak twierdzą eksperci i dietetycy - tak zwany Cheat Meal (oszukany posiłek) nie jest w stanie zakłócić dobrze zaplanowanej diety.


Korzyści płynące z Cheat Meal:


- W trakcie odchudzania, jednym z  najważniejszych zadań, jest ograniczenie kalorii pochodzących z pożywienia. W końcu są one energią, która zasila nasze ciało. Gdy zabraknie nam „paliwa”, organizm sięgnie po rezerwy, które magazynuje między innymi w postaci tkanki tłuszczowej. Lecz organizm ludzi jest „maszyną” bardzo inteligentną! Gdy czuje zagrożenie „braku zasilania”, spowalnia swoje obroty, poprzez zahamowania tempa przemiany materii. Zamiast chudnąć - zatrzymujemy się w miejscu, a czasem nawet możemy z powrotem przybrać na wadze!
Dostarczenie dodatkowych kalorii wypełni nas aż po brzegi. Da to nam sygnał przesycenia i znów bardzo chętnie zaczniemy spalać kalorie. Zawdzięczamy to między innymi podwyższonej termogenezie i ponownemu wzrostowi BMR (podstawowa przemiana materii). Te dwa czynniki pozwalają spalać tłuszcz podskórny samym zabiegiem dietetycznym.


- Wpłynie to również na hormony, stymulując je do intensywnej pracy! Czołową rolę posiadają przede wszystkim: Insulina, Leptyna, hormony tarczycy, Grelina. Każde z nich odpowiada za różne funkcje, lecz łączy je więź z metabolizmem składników odżywczych oraz ich transportem. Okresowo podwyższona ilość kalorii wypełni nasze ciało składnikami odżywczymi, zahamuje apetyt, przyspieszy na nowo metabolizm spoczynkowy.


- Stan emocjonalny! Bardzo możliwe, że jest to jedna z największych zalet takiej techniki - w końcu żywność wpływa na stan emocjonalny. Miedzy innymi poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, poprawiając tym samym samopoczucie i nastrój. Owy stan często jest określany mianem "euforii".


Opis jest wręcz cudowny i wszystko wskazuje na to, że dziś najlepiej pójść i się najeść ciasta z lodami, zagryzając wszystko pizzą.


Niestety, moi drodzy muszę was rozczarować, ponieważ ma to również swoje ma swoje minusy!


Jak wspomniałem wyżej, Cheat Meal ma faktycznie wiele pozytywnych stron i może okazać się skuteczny. Lecz nie można zapomnieć, że może być zarówno naszym przyjacielem, jak i najgorszym z wrogów.


Największe minusy Cheat Meal:


- Brak umiaru w konsumpcji pożywienia. Niestety, bardzo często zapominamy o ilościach,  zachłannie połykając kawałek po kawałku. Najprawdopodobniej zdołamy się zatrzymać dopiero na pustym talerzu, bądź poprzez krępujące spojrzenia innych ludzi. W końcu zajadanie się 5 kawałkami szarlotki i popijanie tego czekoladą nie jest widokiem powszechnym.


- Nadmierne poczucie winy. Gdy już skusimy się na posiłek, po skonsumowaniu czujemy się winni. Próbujemy to naprawić poprzez drastyczne obcinanie kalorii. Niestety, odczujemy uciążliwy głód, który w 90% kończy się „nocnym szperaniem” w lodówce.


Jak wygląda Chet Meal w praktyce

Wiemy już, jakie są plusy oraz minusy Oszukanego posiłku. Czas na poznanie kilku prostych zasad, które pozwolą nam wprowadzić go w nasz „maraton” dietetyczny.


1. Taki posiłek powinien mieć miejsce raz w tygodniu i jedynie osoby o bardzo szybkiej przemianie materii mogą pozwolić na dwa (a dokładnie co 4-5 dzień)


2. Cheat Meal nie powinien być posiłkiem zaczynającym czy kończącym dzień. Najkorzystniej jest spożyć go w środku dnia (3-4 posiłek)


3. W ciągu dnia jemy normalnie przed  „Oszukanym posiłkiem” nie zmniejszamy kaloryczności diety. Dzięki temu nie będziemy się czuli zbyt głodni, co pozwoli nam na zjedzenie mniejszej porcji.


4. Po Cheat Meal jemy dopiero, gdy poczujemy głód. Jeżeli po 3 godzinach wciąż jesteśmy syci, należy odczekać aż organizm strawi pokarm.


5. Jako dodatkowy zabieg możemy tego dnia wykonać trening HIIT (interwałowy), zwiększa on termogenezę, co pozwoli spalić cześć kalorii z pożywienia, które dostarczymy w ciągu dalszej części dnia.


6. Następnego dnia waga wzrośnie! Lecz jest to tylko woda. Dwa dni i wszystko wróci do normy, a trzeciego dnia będziecie mile zaskoczeni!


Jest to doskonała okazja, aby spędzić weekend z rodziną lub w końcu skorzystać z zaproszenia na niedzielny obiad!

 

Postać Cheat Meal

Być może od tego warto by było rozpocząć artykuł, ale postanowiłem zostawić to na sam koniec, jako pikantny szczegół.


Przede wszystkim Cheat Meal nie polega na tym, aby „wcisnąć” w siebie ile się da! Polecam wybierać produkty dobrej jakości, a na drugie danie dodać sobie małe „co nieco”. Przykładowym posiłkiem mogą być młode pieczone ziemniaki podane ze stekiem wołowym, a na deser kawałek ulubionego ciasta. Bardzo ważne, aby był to kawałek, a nie cała brytfanka!

Inacze Cheat Meal stanie się naszym największym wrogiem. Zbyt duża podaż kalorii, przekraczająca 1000 w jednym posiłku może zbytnio obciążyć układ pokarmowy.

Również możemy spożyć tak zwany Clean Cheat Meal (czysty oszukany posiłek). Polega on jedynie na podwyższeniu kaloryczności, naszego standardowego posiłku.


Każdy człowiek jest inny, dlatego Cheat Meal również będzie się znacznie różnił. Niektórym najbardziej brakuje na diecie żywności „niezdrowej”. Osobiście uważam, że możemy sobie pozwolić na zestaw ulubionej kanapki z frytkami. Pamiętajcie jednak, aby skończyć na jednym zestawie!


Mimo dużej krytyki, Cheat Meal zyskuje coraz większą popularność. I nie powinno to nikogo dziwić. Dieta, która zawsze utożsamiana była z „torturami” i wyrzeczeniami, w końcu wydaje się nie być taka straszna i o wiele prostrza w utrzymaniu. Diety stosowane przez zawodników sportów sylwetkowych oraz zapaśników uchodzą za najbardziej „drastyczne”. Mimo to, coraz częściej słyszy się, że nawet sportowcy potrafią stosować takie zabiegi, a na dodatek z dużym powodzeniem.


Jednoposiłkowe odejście od diety nie przeszkodzi, a może nawet pomóc. Jednak by tak się stało, musimy zachować rozsądek!


Podsumowując, skłaniam się ku opinii, że Cheat Meal może być magicznym środkiem na monotonię diety, lecz niestety nie dla wszystkich! Osoby posiadające słabszą wolę powinny przestrzegać standardowych zaleceń i unikać „podjadania”.

Niestety w ich przypadku może to się skończyć „wielkim obżarstwem”...

 
Zapisane

macabr

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2010, 02:53:15 pm »

Bardzo fajny artykuł, sam zawsze korzystam gdy już nie mogę patrzeć na kurczaka i ryż  no i pomaga :) Mam tylko pytanie co do kaloryczności tego posiłku. Czekamy na kolejne artykuły  ;)
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 20, 2010, 07:20:21 pm »

Bardzo ciekawy artykuł na bardzo praktyczny temat. Na pewno wszystkim nam przydadzą się te informacje.
Zapisane

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 20, 2010, 09:32:14 pm »

Cieszę się ze przyda się :) Najważniejsze jest zdrowe podejście ! :)
Zapisane

Otto

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2010, 04:50:09 am »

Już jakiś czas temu przeczytałem ten artykuł na stronie Akopa i stosuję cheat meal, powiem szczerze, że nawet redukcja dużo szybciej idzie :). Może nie na wadze, ale obwód pasa leci w dół jak szalony ;], obecnie od sierpnia <miesiąc kiedy zacząłem redukcje> mam już około 19 cm mniej w pasie :). Cheat meal stosuję mniej więcej od listopada.

Pozdrawiam
Zapisane

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2010, 06:20:48 am »

Strona o której mówisz  nie jest moja, tylko firmy z która współpracowałem :)

Ciesze się ze w jakiś sposób pomogło Ci to, i zacząłeś stosować ! Gratuluje tez tak fascynującego efektu ! Jest to powód do domu, a cheat meal na pewno w jakimś stopniu wynagradza trud jakiego się podjąłeś :) 
Zapisane

Zbyszko Tarczewski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 9052
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2010, 06:37:48 am »

Mam tylko pytanie co do kaloryczności tego posiłku.

wielkosc cheatow zalezy od
  • odleglosci od celu i to w uzaleznieniu od czasu jak i efektu
  • wrazliwosci osobniczej
  • stopnia uzaleznienia ;)
Zapisane

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2010, 08:16:09 am »

Zbyszek napisał świetnie :) pozwolę tylko dodać:

- wiek (wraz z upływem lat, spada poziom hormonów odpowiedzialnych za metabolizm)

- płeć (mężczyzna ma więcej testosteronu, powoduje to szybszy metabolizm i termogenezę)

- stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej (jak wiemy to w mięśniach znajdują sie mitochondria, co pozwala skuteczniej spalać pokarm na energię, jak również tkanka ta chłonie dużą część energii )

- rodzaj treningi (HIIT i siłowy przyspieszają metabolizm!)

:)
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2010, 06:02:13 pm »

Na marginesie: stosowaliśmy tę metodę już 30 lat temu, w przygotowaniach przed zawodami, tylko wtedy nie miała ona jeszcze angielskiej nazwy.
Zapisane

Zbyszko Tarczewski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 9052
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2010, 03:21:58 pm »

czyli poprostu oszukiwaliscie ;)
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2010, 06:18:14 pm »

Jak się rozejrzeć - to w koło sami oszuści.

Zapisane

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2010, 08:33:10 pm »

to nie jest oszukiwanie, lecz ułatwienie sobie życia :)
Zapisane

Zbyszko Tarczewski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 9052
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 23, 2010, 05:57:56 am »

i przyspieszanie wynikow :D

ale przeciez zartowalismy ;)
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2010, 08:10:05 am »

Na nazwa anglojęzyczna - trochę niefortunna.

Zapisane

Akop

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 92
    • Zobacz profil
Odp: Cheat Meal
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2010, 06:35:59 am »

Prawda jest taka ze nikt nie odkrył teraz nic nowego ! I jak napisał Pan Sławomir, takie metody są już od zawsze ! Zresztą wciąż to widzimy, wszystko kołem sie toczy, tylko nazwa sie zmienia.

Jednak podoba mi się ta metoda, i przedwczoraj zrobiłem taki dzień (a dokładnie 1 posiłek). lecz to co musimy pamiętać, ze na 1 koniec !! :)
Zapisane