Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 61

Autor Wątek: Hunowie, Awarowie i Madziarzy  (Przeczytany 51724 razy)

S_u_P_K

• Gość
Odp: Hunowie, Awarowie i Madziarzy
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 22, 2022, 11:45:26 am »

@ Horus

Z93 i Z94 nie wykluczają się, bo Z93 jest ancestralne względem Z94. Może chodzić jedynie o głębię oznaczenia.

StP

• Hero Member
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 22, 2022, 01:29:08 pm »

O osobniku TMH-388 (nalezacym do https://www.yfull.com/tree/R-Y2902/) z epoki awarskiej (VII w.):

TMH-388: Grave No. 388:
The grave contained the skeleton of an adult male with Europid (Nordoid and Cromagnoid) characteristics. The burial inventory consisted of a belt set of pressed bronze fittings and a knife. The grave was dated to the Middle Avar period.

Nic nie wskazuje na to, aby linię Y2902 łączyć z Awarami. Jest to duża i znana populacja z centrami w rejonie Wołgi, Oki i Moskwy oraz w rejonie Karpat polskich i Kotliny Karpackiej (na czele z moim dziadkiem). Mógł być najwyżej jakimś najemnikiem.

Radek

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 22, 2022, 03:22:30 pm »

Czy ktos moze wie gdzie na tym PCA sa wspolczesne probki slowianskie?

J Man na Anthrogenica: "EU_Core1 is East Med like basically....EU_Core2, 3 and 4 are Central and Northern European like and EU_Core5 is Hungarian Scythian like."

StP

• Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 22, 2022, 03:53:23 pm »

J Man na Anthrogenica: "EU_Core1 is East Med like basically....EU_Core2, 3 and 4 are Central and Northern European like and EU_Core5 is Hungarian Scythian like."

Ta mapa nie miała żadnego najmniejszego odniesienia albo legendy?
I czy ona tu musi być taka olbrzymia? Trudna do oglądania, a chciałbym tam rozpoznać mojego wujcia!.

StP

• Hero Member
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 22, 2022, 05:19:40 pm »

O osobniku TMH-388 (nalezacym do https://www.yfull.com/tree/R-Y2902/) z epoki awarskiej (VII w.):

TMH-388: Grave No. 388:
The grave contained the skeleton of an adult male with Europid (Nordoid and Cromagnoid) characteristics. The burial inventory consisted of a belt set of pressed bronze fittings and a knife. The grave was dated to the Middle Avar period.

Nic nie wskazuje na to, aby linię Y2902 łączyć z Awarami. Jest to duża i znana populacja z centrami w rejonie Wołgi, Oki i Moskwy oraz w rejonie Karpat polskich i Kotliny Karpackiej (na czele z moim dziadkiem). Mógł być najwyżej jakimś najemnikiem.

Ten mój "dziadek" genetyczny z linii Y2902* - TMHper388 - jest niedotypowany. Nie testowali kolejnych dwóch snipów z linii dziadka.
Sygnatura chyba wskazuje, że to: T-czas, M-median, H-Huns period;  choć kultura niby Avarów.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 22, 2022, 05:20:55 pm »

Stanisławie, TMH jest od nazwy miejscowości.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2022, 06:53:18 am wysłana przez S_u_P_K »

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 23, 2022, 06:42:33 am »

Radku, widziałem na AG, że działkę słowiańską lokalizujesz na tym PCA gdzieś pomiędzy Cor3 a Cor4. Szkoda, że autorzy nie dodali jakichś znanych już próbek awarskich, jak Av1 i Av2, bo to ułatwiłoby orientację.

Radek

• Gość
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 23, 2022, 07:17:01 am »

to ułatwiłoby orientację

Nie o to chodzi badaczom wegierskim ;) Rowniez dlatego wymyslili jakies wlasne domieszki/klastry w Supplementary, aby nie bylo wiadomo o co chodzi ;D Brak legendy do PCA (przypisania wspolczesnych probek w tle do krajow) to celowe dzialanie ;)

I znow jedyna szansa w analizach amatorow, w tym koordynatach Global25, choc Skromny jest pewnie odmiennego zdania.

Szczerze mowiac, ja z tej pracy niewiele rozumiem (wiec w przypadku mojej osoby cel autorow sie udal) ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2022, 07:33:08 am wysłana przez Radek »

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 23, 2022, 07:24:48 am »

Szukałem wczoraj na EBI / ENA, nawet kodu podanego w pracy (PRJ...) nie znalazłem. Plików jeszcze nie ma.

Autorzy stosują również akademicką metodę qpAdm, chociaż jakość dostępnych próbek czerniachowskich (mają własne?) pozostawia do życzenia, a nie pokazano modeli z genomami ludów słowiańskich.

Radek

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 23, 2022, 07:30:40 am »

mają własne?

Nie sadze skoro jest odniesienie do pracy Mari Järve et al. w przypisach.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 23, 2022, 07:56:11 am »

Czyli wygląda to tak, jakby autorzy zakładali, że w kulturze czerniachowskiej Słowian nie było; byli tylko Germanie i ludy koczownicze. 

Radek

• Gość
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 23, 2022, 07:57:48 am »

Czyli wygląda to tak, jakby autorzy zakładali, że w kulturze czerniachowskiej Słowian nie było; byli tylko Germanie i ludy koczownicze.

Mysle, ze autorzy pracy zakladaja, ze przed VI w. Slowian nie bylo.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 23, 2022, 08:00:38 am »

Ale może Madziarzy byli, i to koło Budapesztu. Stary, dobry termin "conquerors" został zachowany.

LukMac

• Hero Member
    • LM Genetics
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 23, 2022, 08:03:08 am »

to ułatwiłoby orientację

Nie o to chodzi badaczom wegierskim ;) Rowniez dlatego wymyslili jakies wlasne domieszki/klastry w Supplementary, aby nie bylo wiadomo o co chodzi ;D Brak legendy do PCA (przypisania wspolczesnych probek w tle do krajow) to celowe dzialanie ;)

I znow jedyna szansa w analizach amatorow, w tym koordynatach Global25, choc Skromny jest pewnie odmiennego zdania.

Szczerze mowiac, ja z tej pracy niewiele rozumiem (wiec w przypadku mojej osoby cel autorow sie udal) ;D

Chyba w każdym przypadku im się udało eh... Ja też nie rozumiem tego PCA.
Zaczyna mnie wukrzać to najwyraźniej celowe ignorowanie Słowian w Panonii wczesnośredniowiecznej kiedy wiadomo że musieli być i byli. Co innego spierać się czy byli czy nie byli w danym okresie, a co innego udawać że w ogóle nie istnieją. Najpierw myśleliśmy że to jedne czy dwóch autorów ma taką manierę, ale to musi być celowa polityka ich środowiska akademickiego.

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 23, 2022, 08:07:53 am »

Ale ile jest próbek aDNA z małych Węgier, a ile z Polski? Ile słowiańskiego przedśredniowiecznego aDNA? Nie chcą, ale muszą je udostępniać.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 61