Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 39 40 [41]

Autor Wątek: Hydepark  (Przeczytany 42784 razy)

Redar

• Sr. Member
Odp: Hydepark
« Odpowiedź #600 dnia: Styczeń 21, 2024, 08:44:34 pm »

Coś kojarzę, ale samej pracy nie pamiętam, bo tematyka nie bardzo mnie zajmowała.
ok znalazłem https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abe4414
To w sumie bardzo ciekawa praca, to tu opublikowano pierwsze 2 próbki R1a Hunów z Węgier, także zadaje kłam majaczeniom Krzewińskiej w Gazecie Wyborczej, o Sarmatach R1b podobnych do Niemców (tutaj klin sarmacki to wyłącznie R1a). Niemniej potrzebna mi była, bo muszę pewnej panturkijskiej Kazaszce coś przetłumaczyć :D
Nie rozumiem tego końcowego zdania w abstrakcie:
"W porównaniu z dużą heterogenicznością genetyczną z przeszłości, homogenizacja dzisiejszej puli genów Kazachów jest zauważalna, prawdopodobnie w wyniku 400 lat rygorystycznych egzogamicznych zasad społecznych."

Przecież egzogamia może tylko powiększać heterogenetyczność autosomów.
Przecież oni nic nie wspominają, iż chodzi im o homogenizacji ojcostwa.
Chodzi chyba o to że u dzisiejszych Kazachów, mimo olbrzymiego terytorium (powierzchnia 9 razy większa niż Polska), w porównaniu ze starożytnością, brak wyraźnych regionalnych podstruktur, co autorzy tłumaczą ścisłą egzogamią (mają tu chyba na myśli że ścisła egzogamia spowodowała bardzo dokładne wymieszanie i ujednolicenie genów na całym tym wielkim obszarze). Tak przynajmniej to rozumiem.

Sytuację demograficzną Kazachstanu znam a innej publikacji, może trochę wcześniejszej, nie pamiętam.
W niej autorzy podkreślali niezwykłą trwałość patriarchalności w Kazachstanie. Opisywali kontynuację tamtejszych języków ściśle związanych z imionami przodków załozycieli i kontynuacją igrekowych haplogrup.
Tej sytuacji nie potrafiła zmienić egzogamia.
(zmiany ludnościowe w Kazachstanie dokonały się jedynie na skutek przesiedleńczeń przemocy ZSRR)

Więc teraz, jeśli podziwia się homogeniczność w populacji Kazachstanu na tle lub wbrew przestrzegania żelaznej egzogamii.to trzeba dodać, że ta homogeniczość dotyczy tylko haplogrup ojcowskich. Nie dotyczy mitochondriów ani autosomów
...............................
O, chyba w kompie znalazłem link tej pamiętanej pracy:
Osiedlenie 50 Kazachskich rodów świadczy o genetycznej historii Kazachstanu
Расселение 50 казахских родов свидетельствует о генетической истории казахов

http://xn--c1acc6aafa1c.xn--p1ai/?page_id=30835
3.12.2018
Stanisławie, chodzi właśnie o autosomy. Kazachowie historycznie dzielili się na 3 hordy współpracujące ze sobą (starszą, średnią i młodszą), i dzisiejsi Kazachowie pochodzący ze wszystkich tych hord są jednorodni. Na fig. 2d masz to właśnie pokazane (Khazak Zhuz: elder, middle, junior), jak widzisz profile wszystkich tych hord są w zasadzie identyczne, co jest zaskakujące, jak na tak olbrzymi obszar (i kontrastuje z wcześniejszą heterogenicznością z Epoki Żelaza). Jest to konsekwencja ścisłej egzogamii "One of these traditions is the “Zheti-ata,” which consists of keeping track of the family tree up to seven generations by paternal line to avoid marriage between kins" ("Jedną z tych tradycji jest „Zheti-ata”, która polega na śledzeniu drzewa genealogicznego aż do siedmiu pokoleń według linii ojcowskiej, aby uniknąć małżeństw między krewnymi"). Z tego wynika że pary Kazachów nie mogły być ze sobą spokrewnione aż do 7 pokolenia, a więc (domyślnie) szukali partnerów/partnerki zapewne nieraz bardzo daleko (ale wewnątrz tych 3 hord), co spowodowało bardzo równomierne rozmieszczenie genów wśród członków wszystkich tych 3 hord.
Dla mnie w tej pracy jest najciekawsze, że można chyba zidentyfikować element prototurecki jako ten pochodzący z Devil's Cave, czy też Chertovy Vorota po rosyjsku, który był obecny już u outlierów u wczesnych Scytów, a zdominował step w okresie post-IA. Brakuje mi natomiast analizy YDNA, bo ona chyba byłaby znacznie bardziej miarodajna. Jak widzimy w supplementary materials, Ludy stepowe epoki żelaza to głównie R1a, nie ma natomiast ŻADNEJ próbki z haplogrupą C (tzn. jest jedna, ale średniowieczna), natomiast dzisiejsi Kazachowie to głównie haplogrupy C.

stanp

• Hero Member
    • Email
Odp: Hydepark
« Odpowiedź #601 dnia: Styczeń 22, 2024, 09:20:17 am »

Stanisławie, chodzi właśnie o autosomy. Kazachowie historycznie dzielili się na 3 hordy współpracujące ze sobą (starszą, średnią i młodszą), i dzisiejsi Kazachowie pochodzący ze wszystkich tych hord są jednorodni. Na fig. 2d masz to właśnie pokazane (Khazak Zhuz: elder, middle, junior), jak widzisz profile wszystkich tych hord są w zasadzie identyczne, co jest zaskakujące, jak na tak olbrzymi obszar (i kontrastuje z wcześniejszą heterogenicznością z Epoki Żelaza). Jest to konsekwencja ścisłej egzogamii "One of these traditions is the “Zheti-ata,” which consists of keeping track of the family tree up to seven generations by paternal line to avoid marriage between kins" ("Jedną z tych tradycji jest „Zheti-ata”, która polega na śledzeniu drzewa genealogicznego aż do siedmiu pokoleń według linii ojcowskiej, aby uniknąć małżeństw między krewnymi"). Z tego wynika że pary Kazachów nie mogły być ze sobą spokrewnione aż do 7 pokolenia, a więc (domyślnie) szukali partnerów/partnerki zapewne nieraz bardzo daleko (ale wewnątrz tych 3 hord), co spowodowało bardzo równomierne rozmieszczenie genów wśród członków wszystkich tych 3 hord.
Dla mnie w tej pracy jest najciekawsze, że można chyba zidentyfikować element prototurecki jako ten pochodzący z Devil's Cave, czy też Chertovy Vorota po rosyjsku, który był obecny już u outlierów u wczesnych Scytów, a zdominował step w okresie post-IA. Brakuje mi natomiast analizy YDNA, bo ona chyba byłaby znacznie bardziej miarodajna. Jak widzimy w supplementary materials, Ludy stepowe epoki żelaza to głównie R1a, nie ma natomiast ŻADNEJ próbki z haplogrupą C (tzn. jest jedna, ale średniowieczna), natomiast dzisiejsi Kazachowie to głównie haplogrupy C.

Ach, w takim razie, jeśli oni nie żenili się tylko ws ramach swojego klanu rodowego do 7-pokolenia, to bym nie przesadzał z tą ścisłą egzogamią. W islamie dzieci rodzą już piętnastolatki, Siedem pokoleń to maksimum 150 lat. W takim zakresie czasowym uchwycić dowody na ścisłą egzogamię autosomalną nie jest technicznie łatwo....
Strony: 1 ... 39 40 [41]