Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 22

Autor Wątek: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów  (Przeczytany 18345 razy)

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #255 dnia: Luty 01, 2023, 07:49:35 am »

Szeroka ojczyzna słowiańska, przypomnę niezorientowanym, miałby się rozciągać, wg zwolenników tej koncepcji, od Odry do Dniepru.
Zapisane

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #256 dnia: Luty 01, 2023, 09:20:58 am »

Szeroka ojczyzna słowiańska, przypomnę niezorientowanym, miałby się rozciągać, wg zwolenników tej koncepcji, od Odry do Dniepru.
:) Ty też jesteś nie bardzo zorientowany, skoro piszesz: "miałaby się rozciągać..."
Zapisane

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #257 dnia: Luty 01, 2023, 05:02:45 pm »

Radko prosił, by zamieścić, mówiąc, że "stare, ale jare" ;D

Prowadzacy: "Ale oczywiscie Panowie, bo pytanie, ktore ja sobie zawsze zadaje i chyba nie tylko ja "Skad sie wzielismy?" (...) Ja bym sie na przyklad zapytal Pana prof. Lorkiewicza, przy roznych badaniach czy koncepcjach dotyczacych Mieszka I i chrztu Polski pojawialy sie np. takie koncepcje, ze on sam mogl byc np. Skandynawem, a jezeli nie on sam, to jego druzyna, tak. Wiec widziano by same poczatki polskosci, przynajmniej elit w jakiejs ludnosci naplywowej. Co mowia Wasze badania np. o tych mozliwych korzeniach?"

prof. Lorkiewicz: "Niestety, nie mamy tutaj ani szczatkow Mieszka, ani szczatkow Piastow, czyli samego szczytu hierarchii owczesnego panstwa nie mozemy badac, przedstawicieli samego szczytu. Pozostaje to kwestia otwarta, ale moja intuicja raczej mowi mi, ze mamy do czynienia z przedstawicielami populacji lokalnych, slowianskich. Natomiast wracajac do samych stanowisk z regionu Brzescia Kujawskiego, to tutaj mamy sugestie ze strony archeologow. Ja juz wspomnialem, ze razem z tymi szczatkami kostnymi, ze szkieletami znajdowane sa jakies tam przedmioty, tzw. wyposazenie grobowe czy dary grobowe. I wedlug badan archeologicznych z tych stanowisk wczesnosredniowiecznych pochodza znaleziska, ktore tak dokladnie cytujac archeologow wskazuja na skandynawsko-ruskie pochodzenie. Na skandynawsko-ruskie pochodzenie, czyli takie przyjscie tutaj, pojawienie sie elementu genetycznego skandynawskiego, ale droga posrednia poprzez Rus. To sa tzw. Waregowie. Dotyczy to jednego ze stanowisk wczesnosredniowiecznych, ktore badamy. Z drugiej strony, niedawno dzieki badaniom genetycznym (archeogenetyce) uzyskalismy caly szereg oznaczen haplogrupowych, pomijajac juz kwestie oczywiscie pelniejszych badan opartych na calym genomie. Haplogrupy, ktore tutaj widze we wczesnym sredniowieczu, mamy caly czas haplogrupe R1a, typowo slowianska. Nie ma haplogrupy I/I1, ktorej nalezaloby sie spodziewac, skandynawskiej. Nie ma haplogrup R1b, takich zachodnioeuropejskich, czyli nalezaloby sie spodziewac w wiekszej czestosci w populacji na zachod od Odry. Czyli przynajmniej w zapisie genetycznym, jezeli cmentarzyska te mialyby rzeczywiscie reprezentowac taka ludnosc jednak mimo wszystko elitarna. Bo dane archeologiczne rzeczywiscie wskazuja, ze mamy tutaj takie elementy wyposazenia sugerujace, ze sa to przedstawiciele jakichs prawdopodobnie druzyn owczesnych. Niedaleko mamy tu osrodek wladzy. Dane historyczne wskazuja, ze wczesni Piastowie z terenu Brzescia Kujawskiego, z terenu Wloclawka pochodzila bardzo duza liczba tych zawodowych wojownikow tworzacych druzyny owczesnych Piastow. Ale tego w zapisie genetycznym nie ma, nie ma tu zadnych haplogrup wskazujacych na pochodzenie gdzies ze Skandynawii czy z zachodu Europy. Podejrzewam, ze wraca tutaj kwestia tego o czym wszyscy wiemy, czym byli wikingowie. Ze to nie byla raczej nacja, ale zawod. Rownie dobrze mogli to byc wojownicy miejscowi, ale dla prestizu uzywajacy przedmioty, ktore jezeli nawet nie byly oryginalnie pochodzenia skandynawskiego, to przynajmniej przypominaly je swoja forma"

https://www.national-geographic.pl/artykul/jak-dobrze-znamy-swoich-przodkow-zapytalismy-naukowcow-czego-mozemy-sie-dowiedziec-na-podstawie-skanowania-i-analizy-ludzkich-szkieletow
Zapisane

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #258 dnia: Luty 04, 2023, 08:15:13 am »

Lubomirscy stali blisko Piastów:

https://histslov.wordpress.com/2023/01/30/maslomecz-y-dna-kultura-wielbarska/comment-page-1/#comment-16769

Polski kod kulturowy podpowiada, że w jednym stali domku

 ;D
Zapisane

Mariusz14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #259 dnia: Marzec 07, 2023, 12:44:28 pm »

Stanisławie, te klastry nie mają nic wspólnego z Y-DNA.

Wykazują już wykazują  są dwie próbki w tym jedna moja.Ale powinno być co najmniej trzy.
Zapisane

Mariusz14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #260 dnia: Marzec 07, 2023, 12:49:50 pm »

Stanisławie, te klastry nie mają nic wspólnego z Y-DNA.

Dodam, iż nasze R1b polskie nie wykazują przynależności do celtyckich klastrów.
Klastrami Leiden zajął się E. Gilbert kory jest Z Irlandii. w Brytyjskim Biobanku ale nie udało się mu znaleźć przedstawicieli celtyckich klastrów w Europie środkowej, U nas ani w Czechach.
Jedynie w Niemczech coż zlokalizował, na pewno południowych, bo np. Bawaria była celtycka i tam był protoceltycki Hallstadt.

Wykazują już wykazują  są dwie próbki w tym jedna moja.Ale powinno być co najmniej trzy.
Zapisane

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #261 dnia: Marzec 07, 2023, 03:13:04 pm »

A można jaśniej? Nie wiem, czy ktoś z kolegów coś zrozumiał.
Zapisane

Mariusz14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #262 dnia: Marzec 07, 2023, 03:31:39 pm »

A można jaśniej? Nie wiem, czy ktoś z kolegów coś zrozumiał.

Jeśli dobrze zrozumiałem tok wypowiedzi. Bo dopiero dołączyłem do dyskusji. Mi chodzi o próbki FT DNA z programów : zachodnioeuropejskich:

https://www.familytreedna.com/groups/obrien/activity-feed

O'Brien Surname Project
Scottish Y-DNA Project

i t.p.
Zapisane

S_u_P_K

  • Gość
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #263 dnia: Marzec 07, 2023, 03:35:33 pm »

Ale klastry Gilberta dotyczą autosomów.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #264 dnia: Marzec 07, 2023, 03:38:37 pm »

Stanisław pomieszał trochę zagadnienia. Natomiast rozumiem, że jest w bazie FTDNA trzech Polaków z celtycką linią haplogrupy R1b, w tym Ty. Tak...?
Zapisane

Mariusz14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #265 dnia: Marzec 07, 2023, 03:51:50 pm »

Stanisław pomieszał trochę zagadnienia. Natomiast rozumiem, że jest w bazie FTDNA trzech Polaków z celtycką linią haplogrupy R1b, w tym Ty. Tak...?

Jeśli przyjmiemy że Figlerowicz podał R1b 343 dla Janusza Stanisałwa a program

https://haplotree.info/maps/ancient_dna/slideshow_samples.php?searchcolumn=Country&searchfor=Czech%20Republic&ybp=500000,0

podaje identyczną  próbkę dla  : Spytihněv I, Duke of Bohemia

- to prawdopodobnie tak. Mój najstarszy przodek  / papierowy to 1389 dla Polski i Aisiusz dla Czech/ wiec chyba tak. Ale w programie szlachty mazowieckiej u Łukasz Lubicz Łapińskici może być więcej próbek tylko mają za mało markerów zrobionych.
Zapisane

stanp

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2319
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #266 dnia: Marzec 07, 2023, 03:52:36 pm »

Stanisław pomieszał trochę zagadnienia.
Proszę wyjaśnić publice dokładniej.
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #267 dnia: Marzec 07, 2023, 04:15:50 pm »

Ja sugerowałem, że ta linia Spitygniewa może być po Samonie.
Zapisane

Mariusz14

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 23
    • Zobacz profil
    • Email
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #268 dnia: Marzec 07, 2023, 04:20:13 pm »

Ja sugerowałem, że ta linia Spitygniewa może być po Samonie.

Z całym szacunkiem ale  - dziś już musimy mieć dowód  Y dna na tego Samona
Zapisane

ambroziak

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 28371
    • Zobacz profil
Odp: Znamy już dokładną haplogrupę Piastów
« Odpowiedź #269 dnia: Marzec 07, 2023, 05:32:56 pm »

Obawiam się, że materiał biologiczny samego Samona jest nieosiągalny. Natomiast trudno inaczej wytłumaczyć u elit wczesnosłowiańskich tak typowo celtycką linię ojcowską. Samon miał 22 synów, więc któryś z nich mógł być potencjalnym ancestorem Przemyślidów.
Zapisane
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 22