Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20

Autor Wątek: Indyjscy Ariowie i Drawidowie mają prakolebkę w Europie Środkowej i Wschodniej  (Przeczytany 13166 razy)

Ingvar

• Hero Member
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Indyjscy Ariowie i Drawidowie mają prakolebkę w Europie Środkowej i Wschodniej
« Odpowiedź #255 dnia: Kwiecień 26, 2023, 08:20:38 am »

Ja mam umysł, który lubi narracje. Czy Stanisław może opowiedzieć, jak sobie w ogóle tę niezwykłą historię wyobraża. Jak i kiedy ci Drawidowie mieliby się wygenerować na ziemiach dziś polskich? Czy tutaj miałyby powstać języki drawidyjskie? Czy ci Drawidowie mieliby wędrować razem z przodkami Ariów i wspólnie najechać subkontynent indyjski?

A może po protu indoeuropejscy Ariowie zmieszali się z przodkami dzisiejszych Drawidów i stąd środkowoeuropejskie paralele?
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

S_u_P_K

• Gość
Odp: Indyjscy Ariowie i Drawidowie mają prakolebkę w Europie Środkowej i Wschodniej
« Odpowiedź #256 dnia: Kwiecień 26, 2023, 08:25:44 am »

Ja rozumiem, wielkie narracje itd. Ale najważniejsze, że samym mieszkańcom Indii, wbrew nadziejom Stanisława, ta narracja się nie podoba.

LukMac

• Hero Member
    • LM Genetics
« Odpowiedź #257 dnia: Kwiecień 26, 2023, 11:00:29 am »

Wielki dzień - koledzy z Indii podjęli dyskusję ze Stanisławem:

"You are ignorant of the research, but you are also not a good reader". I dalej w ten deseń.

https://eurogenes.blogspot.com/2023/04/dear-harald.html?showComment=1682444722347#c9060222732424976043

Czekamy z niecierpliwością na ciąg dalszy ;)
Może warto zapodać całą wypowiedż Vasithy, bo to nie tylko jedno zdanie bez poparcia dowodami ale:
    Moorjani 2013 clearly says western admixture in IE groups is much younger. The dates provided are iron age dates.

"First, nearly all groups experienced major mixture in the last few thousand years, including tribal groups like the Bhil, Chamar, and Kallar that might be expected to be more isolated. Second, the date estimates are typically more recent in Indo-Europeans (average of 72 generations) compared to Dravidians (108 generations)"

Specific admixture generations from that paper (Table 1):
    Kshatriya - 78 gens
    Brahmin - 85 & 65 gens (2 groups analyzed)
    Sindhi - 67 gens
    Kashmiri Pandit - 103 gens
    Pathan - 73 gens

"Our estimated dates of mixture correlate to geography and language, with northern groups that speak Indo-European languages having significantly younger admixture dates than southern groups that speak Dravidian languages. This shows that at least some of the history of population mixture in India is related to the spread of languages in the subcontinent. One possible explanation for the generally younger dates in northern Indians is that after an original mixture event of ANI and ASI that contributed to all present-day Indians, some northern groups received additional gene flow from groups with high proportions of West Eurasian ancestry, bringing down their average mixture date."

Wrt Tony Joseph - He's a journalist, not a scientist, not even worth reading.

Wrt Balto slavic & Indo Iranian

I understand that you are unaware of some of the opinions, so ill list them.

Kortlandt 2016 - "The large majority of special correspondences between Balto-Slavic and Indo-Iranian are archaisms, not innovations. This implies that a comparison of Balto-Slavic with Indo-Iranian leads to a reconstruction of an early stage of Indo-European."

Kummel 2022 - "Indo-Iranian does not have a clear next relative."

Pronk 2022 - "The discussion above leads to the conclusion that there are hardly any facts that can be better explained if it is assumed that Balto-Slavic was itself part of a larger subgroup of Indo-European."

Gamkrelidze & Ivanov 1990 - Greek-Armenian-IndoIranian branch

Erich Hamp, 2012 - Asiatic IE, Indo-Iranian next to split off after Anatolian.
    April 25, 2023 at 10:45 AM
Miejmy nadzieję że Stp przestanie nas zanudzać na forum swymi Drawidami i przeniesie dyskusję tamże gdzie mu odpowiadają obywatele Indii:)

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #258 dnia: Kwiecień 27, 2023, 02:37:16 pm »

Miejmy nadzieję że Stp przestanie nas zanudzać na forum swymi Drawidami i przeniesie dyskusję tamże gdzie mu odpowiadają obywatele Indii:)
Najgorzej, gdy kogoś zamiast tematy naukowe uskryadlaja niecvhęcui do nauki, czytania, rozumienia tekstów, jak to zrobił także vAsiSTha. Strzelał, ale nie w głowę tematu, lecz gdzieś poza ucho. Dlategotrzeba było mu skalibrować myśli (chociaż nie pod jego nicka):

"I don't know what the problem is.
I have not discussed the time of IE or DR's arrival in India, but that Moorjani's time of multiple genetic contacts between IE and DR from about 4,200 to 1,900 yBP shows us that this could not have happened somewhere around the Indian peninsula, but began much earlier, during the established stay of the Indian IE in Europe (e.g. in the Fatyanovo culture).

This contact time, 4200-1900 BP, is given by Moorjani probably four times.
It also provides a confirmatory timeline of these contacts:
Dates of DNA mixture inter Indian IE and DR (about n.18): from 2200 yBP to 1900 yBP.
3480…2784…3277…4176…3277…2262…2407…3103…2465….1856…2175…2262…2204…2494…1885…1943…2987…2117"

A ogóle nie wiem, jak może ów vAsiSTha być jakimkolwiek autorytetem, że powołujesz się na niego?
Znasz historię jego myśli, pisania i sporów na Eurogenesie?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2023, 02:45:42 pm wysłana przez stanp »

LukMac

• Hero Member
    • LM Genetics
« Odpowiedź #259 dnia: Kwiecień 28, 2023, 07:03:42 am »

A ogóle nie wiem, jak może ów vAsiSTha być jakimkolwiek autorytetem, że powołujesz się na niego?
Znasz historię jego myśli, pisania i sporów na Eurogenesie?

Nie o to chodzi, ale to jedyny Hindus który ci odpowiedział dotychczas. Myślę że są dla ciebie lepszymi dyskutantami w tym temacie niż my tutaj. Tu nikogo to zbytnio nie interesuje bo nie dotyczy sporów istotnych dla forumowiczów jak prakolebka Słowian, daty kiedy zasiedlili poszczególne tereny itp.
Mnie np. interesują różne populacje pozaeuropejskie ale nie zamęczam tutejszych forumowiczów rozważaniami o nich, szczególnie w tematach ich nie dotyczących.

W twoim przypadku to wygląda tak jakby na zajęcia kółka modelarzy samolotów uparcie przychodził fascynat modeli czołgów i dziwił się że nikt się jego modelami za bardzo nie interesuję:)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2023, 07:09:05 am wysłana przez LukMac »

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #260 dnia: Kwiecień 28, 2023, 07:15:51 am »

Łukaszu, spoko... Spójrz na licznik... wątek Stanisława ma ponad 5 tys. odsłon. Widać, jest tutaj spora grupka miłośników tego tematu, więc dajmy się Stanisławowi pobawić.

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #261 dnia: Kwiecień 28, 2023, 08:24:45 am »

Nie o to chodzi, ale to jedyny Hindus który ci odpowiedział dotychczas. Myślę że są dla ciebie lepszymi dyskutantami w tym temacie niż my tutaj. Tu nikogo to zbytnio nie interesuje bo nie dotyczy sporów istotnych dla forumowiczów jak prakolebka Słowian, daty kiedy zasiedlili poszczególne tereny itp.
Mnie np. interesują różne populacje pozaeuropejskie ale nie zamęczam tutejszych forumowiczów rozważaniami o nich, szczególnie w tematach ich nie dotyczących.
W twoim przypadku to wygląda tak jakby na zajęcia kółka modelarzy samolotów uparcie przychodził fascynat modeli czołgów i dziwił się że nikt się jego modelami za bardzo nie interesuję:)
LukMac: "Nie o to chodzi, ale to jedyny Hindus który ci odpowiedział dotychczas."
- - Znam go od początku, jak tu pisze. Zawsze kojarzyłem go z jednym hinduskim genetykiem politycznie i antyeuropejsko bardzi zaangażowanym, którego wykład dla Hindutwy politycznej śledziłem.
Na temat europejskich ancientów R1a, które są ojcowskie dla hinduskich R1a, miał koncepcję, że w Europie jest jakaś inna paralelna grupa identycznych SNP. Chaubey? Obecny na tym spotkaniu premier baaardzo mu przyklaskiwał.
Tego vAsiSThę od początku z nim kojarzyłem. Ale może nie ten sam...

"Myślę że są dla ciebie lepszymi dyskutantami w tym temacie niż my tutaj."
- - Wiem, jak w Indiach narzekają na polityczne blokady i bezwstydny brak fachowych genetyków. Nie są dla mnie...

"Tu nikogo to zbytnio nie interesuje bo nie dotyczy sporów istotnych dla forumowiczów jak prakolebka Słowian, daty kiedy zasiedlili poszczególne tereny itp."
- - Ta strona nie powinna być do sporów (do sporów mamy partie polityczne!!!), lecz do odkrywania i współtworzenia wiedzy genetycznej i genealogicznej. Ona dotyczy człowieka i człowieczeństwa naszego.

"Mnie np. interesują różne populacje pozaeuropejskie ale nie zamęczam tutejszych forumowiczów rozważaniami o nich, szczególnie w tematach ich nie dotyczących."
- - Wiem, że każdy z nas ma jakieś procenty DNA od Hindusów. Powinny być ujawniane. Ja mam 1,2%.
Mamy je od wczesnego brązu, właśnie od tych, którzy stali się indianIE i indianDR; w sumie od SE Poland CeCWC. Kultura ceramiki sznurowej samego drawidyjskiego DNA miała u nas około 10%.

"W twoim przypadku to wygląda tak jakby na zajęcia kółka modelarzy samolotów uparcie przychodził fascynat modeli czołgów i dziwił się że nikt się jego modelami za bardzo nie interesuję:)"
- - Może tym facetem byłeś Ty, LukMac, skoro nie masz wyczucia czegoś interesującego, że z naszych ziem i naszej wspólnej krwi/DNA/ wyszły pierwociny największego na świecie narodu: 1,400,000 ludzi. Nie waż się organizować jakiegoś dla kogoś Wykładu - będzie nudny! ;D
Oczywiście dziwię się temu, że ten temat jest tak daleki od Ciebie. Jakaś Ideologia? Zdradź mi, już kiedyś prosiłem!
Co do mnie, to niemal pękałem z ciekawości, dlaczego na wykresie ADMIXTURE u Kai 2021 Polacy, tysiąc ich genomów "jednogłośnie przyznają się" do wspólnoty z populacjami PIE i DR (a tych z tysiąca pięciu naszych niby outlierów to jacyś, co wykonali powrót do polskiej prakolebki!).
Pytałem o to na prawo i lewo i... nic i tylko w niektórych publikacjach genetycznych znajdywałam, niestety przez autorów niezauważane i nierozpoznane dane. A tego, z tych nierozpoznanych danych, właśnie skorzystałem. :)

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2023, 08:32:14 am wysłana przez stanp »

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #262 dnia: Kwiecień 28, 2023, 12:11:36 pm »

Ja rozumiem, wielkie narracje itd. Ale najważniejsze, że samym mieszkańcom Indii, wbrew nadziejom Stanisława, ta narracja się nie podoba.
Nauka jest poszukiwaniem prawdy o rzeczywistości; nie szuka odpowiedzi na upodobania!

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #263 dnia: Kwiecień 28, 2023, 12:17:05 pm »

Ale w tym przypadku staje Stanisław przed wyborem: albo sojusz geopolityczny Polski z Indiami, albo przekazywanie Hindusom i Drawidom prawdy o ich pochodzeniu, jak żartowaliśmy swego czasu na Histmagu, od kóminiorzy spod Sandomierza ;)

https://www.youtube.com/watch?v=CerQsz7Yync

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #264 dnia: Kwiecień 28, 2023, 01:00:01 pm »

Ale w tym przypadku staje Stanisław przed wyborem: albo sojusz geopolityczny Polski z Indiami, albo przekazywanie Hindusom i Drawidom prawdy o ich pochodzeniu, jak żartowaliśmy swego czasu na Histmagu, od kóminiorzy spod Sandomierza ;)
https://www.youtube.com/watch?v=CerQsz7Yync

Nie jestem, politykiem, by budować sojusze polityczne, chociaż nie wątpię, że ujawnienie naszego pokrewiaństwa może sprzyjać sojuszom.

Prawdy o pokrewieństwie Hindusi wyczekują, chociaż interesom politycznym różne "prawdy" są potrzebne. W stanie Tamilów premier naraził się rozmaitym partiom, bo opowiedział się na rzecz europejskiego pochodzenia Drawidów razem z Ariami. A tu partie są podzielone. Jedne uważają, że utrzymanie odrębności narodów drawidyjskich sprzyja umocnieniu idei jedności w  wielorasowości Indii; inni zaś, iż ignorowanie różnic rasowych sprzyja jedności.
Tak czy owak..., premier musiał przeprosić!

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #265 dnia: Kwiecień 28, 2023, 01:14:36 pm »

Stanisławie, ale jak wyczekują, skoro za głoszenie tej prawdy premier musiał przeprosić...?!

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #266 dnia: Kwiecień 28, 2023, 03:29:19 pm »

Stanisławie, ale jak wyczekują, skoro za głoszenie tej prawdy premier musiał przeprosić...?!
Napisałem, że to sprawa różnych partii politycznych. Pochodzenie, rasim, postkolonializm jest tematem partujnych ideologii i sporów. stale tam obecnych.
.....
A dla rozjaśnienia, na portalu Tamil Nadu znalazłem przed chwilą taki cytat w pracy zespołu Watkinsa 2008:
Wniosek
"Zmienność genetyczna między kastami południowoindyjskimi z Tamil Nadu jest niska (RST = 0,0096). Chromosomy Y kasty tamilskiej i allele STR są bardziej podobne do Europejczyków niż do wschodnich Azjatów, a szacunki odległości genetycznej do Europejczyków są uporządkowane według rangi kastowej. Natomiast mtDNA kasty tamilskiej wykazuje większe podobieństwo do wschodnich Azjatów niż do Europejczyków. Niskie, ale statystycznie istotne korelacje między odległością genetyczną a rangą kastową można wykazać dla populacji tamilskojęzycznych. Wzorce te prawdopodobnie odzwierciedlają asymetryczne wpływy starożytnych i historycznych procesów na system kastowy w miarę jego rozwoju. Odkrycia te stanowią ogólną replikę naszej analizy rankingowych kast z sąsiedniego stanu Andhra Pradesh w Indiach [13]. W przypadku analizowanych tu populacji kast zróżnicowanie genetyczne między kastami przewyższa zróżnicowanie geograficzne (między stanami), odkrycie, które może być bardzo interesujące przy inicjowaniu mapowania powiązań [56] i badań asocjacyjnych z kontrolą przypadków w populacjach południowoindyjskich."
I co?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2023, 03:31:29 pm wysłana przez stanp »

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #267 dnia: Kwiecień 28, 2023, 03:41:56 pm »

https://bmcgenomdata.biomedcentral.com/counter/pdf/10.1186/1471-2156-9-86.pdf
Research article Open Access
Genetic variation in South Indian castes: evidence from Y-chromosome, mitochondrial, and autosomal polymorphisms
WS Watkins1, R Thara2, BJ Mowry3,4, Y Zhang1, DJ Witherspoon1,
W Tolpinrud1, MJ Bamshad5, S Tirupati2, R Padmavati2, H Smith3,4,
D Nancarrow4, C Filippich3,4 and LB Jorde*1

Address: 1Department of Human Genetics, University of Utah, Salt Lake City, UT 84112, USA, 2Schizophrenia Research Foundation, Chennai,600101, India, 3Queensland Centre for Mental Health Research, Wacol, Brisbane, 4076, Australia, 4Queensland Institute of Medical Research,
Herston, Brisbane, 4006, Australia and 5Department of Pediatrics, University of Washington School of Medicine, Seattle, WA 98195, USA
Email: WS Watkins - scott.watkins@genetics.utah.edu; R Thara - scarf@vsnl.com; BJ Mowry - bryan_mowry@qcmhr.uq.edu.au;
Y Zhang - yzhang@genetics.utah.edu; DJ Witherspoon - david.witherspoon@utah.edu; W Tolpinrud - whitney.tolpinrud@yale.edu;
MJ Bamshad - mbamshad@u.washington.edu; S Tirupati - Srinivasan.Tirupati@hnehealth.nsw.gov.au; R Padmavati - raman_padma@vsnl.com;
H Smith - Heather.Smith@qimr.edu.au; D Nancarrow - derekN@qimr.edu.au; C Filippich - Cheryl.Filippich@qimr.edu.au;
LB Jorde* - lbj@genetics.utah.edu
* Corresponding author

Abstract
Background: Major population movements, social structure, and caste endogamy have influenced
the genetic structure of Indian populations. An understanding of these influences is increasingly
important as gene mapping and case-control studies are initiated in South Indian populations.
Results: We report new data on 155 individuals from four Tamil caste populations of South India
and perform comparative analyses with caste populations from the neighboring state of Andhra
Pradesh. Genetic differentiation among Tamil castes is low (RST = 0.96% for 45 autosomal short
tandem repeat (STR) markers), reflecting a largely common origin. Nonetheless, caste- and
continent-specific patterns are evident. For 32 lineage-defining Y-chromosome SNPs, Tamil castes
show higher affinity to Europeans than to eastern Asians, and genetic distance estimates to the
Europeans are ordered by caste rank. For 32 lineage-defining mitochondrial SNPs and
hypervariable sequence (HVS) 1, Tamil castes have higher affinity to eastern Asians than to
Europeans. For 45 autosomal STRs, upper and middle rank castes show higher affinity to Europeans
than do lower rank castes from either Tamil Nadu or Andhra Pradesh. Local between-caste
variation (Tamil Nadu RST = 0.96%, Andhra Pradesh RST = 0.77%) exceeds the estimate of variation
between these geographically separated groups (RST = 0.12%). Low, but statistically significant,
correlations between caste rank distance and genetic distance are demonstrated for Tamil castes
using Y-chromosome, mtDNA, and autosomal data.
Conclusion: Genetic data from Y-chromosome, mtDNA, and autosomal STRs are in accord with
historical accounts of northwest to southeast population movements in India. The influence of
ancient and historical population movements and caste social structure can be detected and
replicated in South Indian caste populations from two different geographic regions.
Published: 12 December 2008

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #268 dnia: Kwiecień 28, 2023, 04:30:13 pm »

Stanisławie, w Indiach nikt nie czeka na światłych proroków z Europy wyprowadzających mieszkańców tego kraju z odległych terenów europejskich. Wszyscy chcą być autochtonami i siedzieć na Subkontynencie od jak dawna się da.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2023, 04:46:18 pm wysłana przez S_u_P_K »

stanp

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #269 dnia: Kwiecień 28, 2023, 07:01:48 pm »

Stanisławie, w Indiach nikt nie czeka na światłych proroków z Europy wyprowadzających mieszkańców tego kraju z odległych terenów europejskich. Wszyscy chcą być autochtonami i siedzieć na Subkontynencie od jak dawna się da.

Nauka nie może być służką upodobań innych ludzi!
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20