Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

SMF - Just Installed!

Strony: [1] 2 3 ... 6

Autor Wątek: Bałtowie Zachodni, Prusowie, Jaćwingowie  (Przeczytany 4584 razy)

plz282

• Sr. Member
Bałtowie Zachodni, Prusowie, Jaćwingowie
« dnia: Luty 28, 2023, 08:17:13 pm »

Interesują mnie Bałtowie Zachodni, szczególnie ich genetyka, zwłaszcza haplogrupy Y-DNA i mtDNA, myślę, że to fascynujące zagadnienie. Od kiedy jacykolwiek Bałtowie zamieszkiwali ziemie dzisiejszej północno-wschodniej Polski? Czy np. od czasów kultury ceramiki sznurowej? Kto mieszkał na terenie województwa warmińsko-mazurskiego około trzy tysiące lat temu?

Ciekawa jest kwestia obecności haplogrupy Y-DNA N (zwłaszcza subkladu N-L1025) u Bałtów Zachodnich. Czy "polscy" Prusowie mieli dużo Y-DNA N? Jeśli tak, to dlaczego Y-DNA N dotarło tak daleko na południe od ziem ugrofińskich? Jeśli Prusowie mieli Y-DNA N (i to dużo), to jak ono się tam znalazło? Czy przyszło z ziem obecnej Łotwy przez zachodnią Litwę przez tereny znajdujące się blisko wybrzeża Bałtyku na tereny dzisiejszego obwodu królewieckiego i do północno-wschodniej Polski na wschód od Wisły?

Czy Prusowie byli jakby "starszą wersją" Słowian (czy raczej BAŁTOsłowian), która miała dużo Y-DNA R-Z282 i miała te same czy mniej więcej te same haplogrupy mtDNA, co średniowieczni Słowianie?

Dzisiaj południowa część ziem zachodnich Bałtów znajduje się w tym samym państwie, co północne stoki Karpat i Sudetów, zaś górale z Zakopanego są w jednym państwie ze Świnoujściem i Gdańskiem.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2023, 08:21:16 pm wysłana przez plz282 »

Ingvar

• Hero Member
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Aldrajch
    • Email
Odp: Bałtowie Zachodni, Prusowie, Jaćwingowie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2023, 08:28:52 pm »

Na pewno znasz tę sprawę, ale jeżeli nie, to przedstawiam Ci rodzinę o niewątpliwie pruskim rodowodzie, który udało mi się genealogicznie doprowadzić do początków XVI w. To Tolkienowie z Globuhnen i Krzyżborka (a potem, w wyniku migracji m.in. z Gdańska i Anglii) o haplogrupie R1a-Y42738*. Wieś Globuhnen należała do pruskiego okręgu Huntenau/Wuntenowe, gdzie Prusowie żyli niczym w rezerwacie we wsiach prawa i obyczajów pruskich aż do owego XVI w.

http://tolkniety.blogspot.com/2021/08/the-tolkien-confirmed-haplogroup-is-r.html
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

plz282

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2023, 08:34:00 pm »

Wiadomo, że o tym wcześniej czytałem :) Tolkien miał subklad poniżej R1a-Z282>Z280 (R-Z92), obecnie około 20 - 25% Polaków może należeć do R-Z280. R-Z282 jest gałęzią bratnią dla R-PF6155, z którego wywodzi się R-M458. Sławomir i Maurycy z R-S18681 są patrylinearnie bliżej spokrewnieni z Tolkienem niż ze mną z R-YP254, które jest pod R-M458, a nie pod R-Z280.

Czy etnos bałtyjski był "produktem" ludzi z Y-DNA R1a-Z282? Ponad połowa Polaków obecnie należy do R-Z282, ale język pruski jest dla Polaków niezrozumiały.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2023, 08:36:46 pm wysłana przez plz282 »

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2023, 06:40:14 am »

Interesują mnie Bałtowie Zachodni, szczególnie ich genetyka, zwłaszcza haplogrupy Y-DNA i mtDNA, myślę, że to fascynujące zagadnienie. Od kiedy jacykolwiek Bałtowie zamieszkiwali ziemie dzisiejszej północno-wschodniej Polski? Czy np. od czasów kultury ceramiki sznurowej? Kto mieszkał na terenie województwa warmińsko-mazurskiego około trzy tysiące lat temu?

Ciekawa jest kwestia obecności haplogrupy Y-DNA N (zwłaszcza subkladu N-L1025) u Bałtów Zachodnich. Czy "polscy" Prusowie mieli dużo Y-DNA N? Jeśli tak, to dlaczego Y-DNA N dotarło tak daleko na południe od ziem ugrofińskich? Jeśli Prusowie mieli Y-DNA N (i to dużo), to jak ono się tam znalazło? Czy przyszło z ziem obecnej Łotwy przez zachodnią Litwę przez tereny znajdujące się blisko wybrzeża Bałtyku na tereny dzisiejszego obwodu królewieckiego i do północno-wschodniej Polski na wschód od Wisły?

Czy Prusowie byli jakby "starszą wersją" Słowian (czy raczej BAŁTOsłowian), która miała dużo Y-DNA R-Z282 i miała te same czy mniej więcej te same haplogrupy mtDNA, co średniowieczni Słowianie?

Dzisiaj południowa część ziem zachodnich Bałtów znajduje się w tym samym państwie, co północne stoki Karpat i Sudetów, zaś górale z Zakopanego są w jednym państwie ze Świnoujściem i Gdańskiem.

Mnie też to interesuje, ale nie znam odpowiedzi na żadne z postawionych pytań. Wykluczyłbym jedynie ciągłość etniczną w Prusach od czasów ceramiki sznurowej.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2023, 07:33:16 am »

Ja i Maurycy genealogicznie wywodzimy się z Prusów. Nasza ojcowska linia rodowa S18681 osiąga obecnie największą frekwencję w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, dlatego podejrzewamy, że była to główna linia Wieletów, którzy pierwotnie zamieszkiwali tereny dolnej Wisły, w sąsiedztwie lub nawet wspólnie z Prusami.

Domen

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2023, 08:31:12 am »

Ja i Maurycy genealogicznie wywodzimy się z Prusów.

A ustaliłeś to na podstawie genealogii tradycyjnej czy na podstawie Y-DNA?

Domen

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2023, 08:54:05 am »

Nasza ojcowska linia rodowa S18681 osiąga obecnie największą frekwencję w Meklemburgii-Pomorzu Przednim

Według Y Heatmap największa frekwencja jest w Polsce:

https://phylogeographer.com/scripts/heatmap.php

Mapka dla R-S18681 - https://i.imgur.com/MTJlQUH.png

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2023, 08:55:28 am »

To ustalił Maurycy na podstawie jednej i drugiej genealogii:

https://urzecze.pl/gaudo/ 

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member

Domen

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2023, 09:01:19 am »

To ustalił Maurycy na podstawie jednej i drugiej genealogii:

https://urzecze.pl/gaudo/

Czyli należycie do R-YP5509 - https://www.yfull.com/tree/R-YP5509/ ?

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2023, 09:04:43 am »

Zgadza się.

Ingvar

• Hero Member
  • «Sic hobbitur ad astra!» J.R.R. Tolkien
    • Aldrajch
    • Email
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2023, 10:39:24 am »

Moi patrylinearni przodkowie (Derdowie/Dyrdowie/Derdzińscy) byli budnikami (wolnymi leśnymi rzemieślnikami) w Puszczy Sandomierskiej (zapewne już w XVII w.). Ciekawi mnie czy tacy budnicy przybywali do Puszczy Sandomierskiej z innych puszcz (na przykład z północnego Mazowsza albo z Puszczy Augustowskiej).

W moich badaniach genealogicznych próbuję ustalić jak geny Prusów/Jaćwięgów - czyli moje i Tolkiena R1a-Y42738 - znalazły się w Puszczy Sandomierskiej, a ostatecznie w okolicach Łańcuta na Rusi Czerwonej. :)
Ryszard Igor Derdziński
Y-DNA: R1a-Y42738*
mtDNA: H11a*
autosomal: South Polish

S_u_P_K

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2023, 12:16:05 pm »

Tu lepsza mapka:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1Wev1XRrmyzQl5v12SRiIp8hmqK8&ll=50.03246659699525%2C10.224507999999979&z=3

Ale z tej mapki też nie wynika, że ta linia jest w Meklemburgii częstsza niż w Polsce.

Nie wiem, czy Maurycy nie zrobił w konia-alochtonia swego krewniaka, tak dla hecy ;)

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2023, 12:24:39 pm »

Ma znacznie wyższą frekwencję w puli R1a, niż w Polsce.

Abstrahując od konkretnych liczb, S18681 jest bardzo powszechna na Połabiu, a Łabę z Wisłą najlepiej wiążą Wieleci.

ambroziak

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2023, 12:29:27 pm »

Większość próbek niemieckich nie ma oznaczenia poniżej S18681.
Strony: [1] 2 3 ... 6