Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Kadzidło na COVID

26.11.2020 | W zdrowym ciele...

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: koronawirus, kadzidłowiec, kwas bosweliowy, kwas glicyryzynowy, leki przeciwwirusowe.

Covidowy obłęd szaleje w najlepsze. Pomijając problem realnego zagrożenia, prawda jest taka, że świat potrzebuje pilnie skutecznej obrony przeciwwirusowej. Najczęściej mówi się o szczepionkach, ale te nie załatwiają całego problemu. Za rok, za dwa, a może nawet za miesiąc, pojawią się nowe mutanty koronawirusa czy wirusa grypy, przed którymi nie chronią obecne już na rynku czy planowane na najbliższy czas szczepionki. Tak więc jedynym prawdziwym remedium mogą być tylko leki przeciwwirusowe, tak samo skuteczne, jak antybiotyki w przypadkach infekcji bakteryjnych. Dlatego naukowcy świadomi tych faktów poszukują skutecznych leków przeciwwirusowych, szczególnie pośród molekuł wyodrębnionych z takich tradycyjnych roślin leczniczych, które na przestrzeni tysięcy lat sprawdziły się w medycynie ludowej jako skuteczne środki na przeziębienie.

Przykładowo więc w jednym z przeprowadzonych ostatnio badań (Alam, 2020) naukowcy testowali  siłę działania składników aktywnych tradycyjnych indyjskich roślin leczniczych, które mogłyby być potencjalnie wykorzystane jako skuteczne leki przeciwwirusowe. Badacze rozpoczęli swoje doświadczenia od stwierdzenia, że wirusowe białko E koronawirusa SARS odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym tego wirusa i że może być w związku z tym potencjalnym celem dla leków przeciwwirusowych, opracowywanych jako środki skierowane przeciwko SARS-CoV-2. Wykorzystując więc strukturę krystaliczną białka CoV-E, przeprowadzili oni wirtualne badanie przesiewowe związków izolowanych z indyjskich roślin leczniczych, w odniesieniu do których wcześniej donoszono, że są skuteczne w leczeniu niektórych infekcji wirusowych.

W badaniu tym dowiedziono, że zastosowane związki naturalnego pochodzenia ziołowego są znacznie skuteczniejsze w hamowaniu aktywności koronawirusa, w porównaniu z syntetycznymi lekami przeciwwirusowymi, dostępnymi aktualnie na rynku farmaceutycznym. Wyniki pokazały, że spośród jedenastu przebadanych substancji, najlepszym sposobem wiązania się z białkową cząsteczką docelową wirusa, jako bloker jej aktywności, charakteryzował się kwas bosweliowy, najaktywniejszy składnik żywicy kadzidłowca. Natomiast na drugim miejscu, zaraz za nim, uplasował się kwas glicyryzynowy, jeden ze składników aktywnych korzenia lukrecji.

Badanie to zostało ocenione przez naukowców jako wyjątkowo pożyteczne, albowiem przede wszystkim wykazało, że kwas bosweliowy i glicyryzynowy to silne blokery białka SARS-CoV-2E, ponieważ ujawniły kompatybilne, prawie idealne dokowanie w nakładających się regionach funkcjonalnych kieszeni kluczowych białek wirusowych. A w związku z tym badacze orzekli, że te potencjalnie precyzyjnie celujące w koronawirusa związki mogą utorować drogę do projektowania nowych, znacznie skuteczniejszych leków przeciwwirusowych.

Facebooktwitterlinkedin