Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Karnozyna kontra korona

14.08.2020 | W zdrowym ciele...

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: karnozyna, koronawirus, grypa, tlenek azotu, wolne rodniki tlenowe, nadlenoazotyny, tkanka płucna, aktywność przeciwrodnikowa, przeciwzapalna i przeciwwirusowa.

Media nam raczej nie odpuszczą z koronawirusem. Atakują nas niemal dzień i noc ponoć wyjątkowo fatalnymi skutkami rzekomej pandemii. Jakoś dziwnie mało przy tym słychać o postępach w poszukiwaniu leków przeciwwirusowych, które zniosłyby mistyczny strach siany przez wirusy, tak jak antybiotyki zniosły strach siany przez bakterie. A jeżeli jeszcze skutecznym środkiem przeciwwirusowym okazuje się tani i ogólnodostępny suplement diety, media milczą na ten temat jak zaczarowane. Dlatego warto zapoznać czytelnika z treścią artykułu ogłoszonego niedawno przez międzynarodowy zespół naukowców w czasopiśmie naukowym International Journal of Environmental Research and Public Health, a dotyczącego przeciwwirusowej aktywności karnozyny (Jindal, 2020)…

Otóż autorzy, na podstawie i w odniesieniu do wyników wykonanych dotąd badań naukowych, m.in. stwierdzają, że karnozyna to skuteczny środek przeciwwirusowy, przeciwutleniający i przeciwglikacyjny, który jest peptydem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. Karnozyna pojawia się głównie w układzie mięśniowym, kostnym, w mięśniu sercowym i mózgu kręgowców. Ten wielofunkcyjny związek wykazuje szeroką aktywność ochronną, obejmującą m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, przeciwnadciśnieniowe i przeciwnowotworowe. Karnozyna jest też chelatorem metali, w związku z czym obniża toksyczne właściwości metali ciężkich, a jednocześnie wpływa pozytywnie na aktywność pierwiastków pożytecznych dla zdrowia. Przykładowo z cynkiem, który ma wewnętrzną aktywność przeciwwirusową w stosunku do rodziny koronawirusów, karnozyna oddziałuje synergistycznie, tłumiąc stan zapalny i procesy prowadzące do wyniszczenia związanego z chorobą wirusową. Karnozyna jest ogólnodostępna jako tani suplement wydawany bez recepty i w opinii autorów może przynosić korzyści w globalnym zarządzaniu COVID-19 i pokrewnymi wirusami, które mogą się pojawić w przyszłości.

Wspólną cechą wszystkich chorób wywoływanych przez wirusy jest trwały wzrost poziomu enzymu indukowanej syntazy tlenku azotu (iNOS) i, co za tym idzie, samego tlenek azotu. Podczas gdy zwiększone stężenia NO chronią przed innymi drobnoustrojami, w przypadku infekcji wirusowych jest akurat odwrotnie. W tym drugim przypadku NO reaguje z wolnymi rodnikami tlenowymi i pobudza je do produkcji wysoce reaktywnych nadtlenoazotynów, które z kolei uszkadzają tkanki i DNA poprzez nitrozylację białek i cząsteczek elementów komórkowych. Dzięki aktywności przeciwzapalnej i przeciwrodnikowej karnozyna zmniejsza stężenie wysoce reaktywnych nadtlenoazotynów w ludzkim organizmie, wspomagając tym samym immunologiczną walkę z infekcjami wirusowymi, takimi jak grypa, denga i wirus Zika. Ponadto w testach na hodowlach komórek wątroby wykazano, że karnozyna znacząco hamuje replikację genomu wirusa i poprawia żywotność komórek naszego ciała po ustąpieniu zakażenia.

W badaniu laboratoryjnym myszy zakażonych wirusem grypy, tygodniowe, doustne podawanie karnozyny w dawce 10 mg/kg masy ciała znacząco obniżyło poziomy czynników prozapalnych, a także zmniejszyło o 28% ogólną śmiertelność gryzoni. U leczonych gryzoni obserwowano również mniejszy obszar patologicznych zmian w ich tkance płucnej. W tym miejscu autorzy postawili więc hipotezę, że doustne podawanie karnozyny może odgrywać bardzo ważną rolę w ograniczaniu uszkodzeń tkanki płucnej związanych z zakażeniem SARS-CoV-2, a tym samym w ograniczaniu towarzyszącej zakażeniu chorobowości i śmiertelności.

Autorzy podsumowali swoją pracę takimi oto mniej więcej słowami:

Jest takie stare przysłowie, że jeżeli nie można usunąć wszystkich kamieni z drogi, lepiej nosić buty. Przysłowie to ma również swoją wymowę w obecnej sytuacji. Osoby zarażone COVID-19 są obciążone wysokim współczynnikiem przenoszenia wirusa, na co wpływa również bezobjawowy okres przebiegu zakażenia. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę obiecujące wyniki zaobserwowane w przypadku innych chorób ludzi i zwierząt związanych z wirusami, jesteśmy optymistami – karnozyna może być pomocna w zmniejszaniu nasilenia objawów choroby wywołanej przez COVID-19 i innych chorób jej towarzyszących.

Facebooktwitterlinkedin