Wasabi – kolagenowy czarodziej

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: chrzan japoński, wasabi, siarkowodór, izosaponaryna, fibroblasty, tkanka łączna, skóra, kolagen.

Tkanka łączna rozpowszechniona jest w strukturach naszego organizmu, przede wszystkim tworzy jednak skórę właściwą oraz bierne elementy aparatu ruchu, takie jak ścięgna, więzadła i stawy. Głównymi komórkami tkanki łącznej są fibroblasty, produkujące molekuły odpowiedzialne za jej sprężystość i elastyczność, pośród których najważniejszy wydaje się kolagen. Fibroblasty odnawiają się poprzez prosty podział, czyli w sposób bardzo podobny do bakterii. Jednak Matka Natura wmontowała fibroblastom zegar biologiczny, w postaci dość ściśle określonego limitu podziałów. Gdy fibroblasty podzielą się już wiele razy, wyczerpując ten limit, przestają się odnawiać i zaczynają się starzeć. Natomiast stare fibroblasty nie produkują kolagenu. Kolagen ulega degradacji, więc musi być uzupełniany na bieżąco przez nowy, wytwarzany przez fibroblasty. Kiedy kolagen traci możliwość regeneracji, oparte na nim struktury anatomiczne tracą sprężystość, elastyczność i wytrzymałość. I właśnie tak wygląda jeden z mechanizmów starzenia się organizmu. To właśnie za jego sprawą pojawia się starcze oblicze oraz na jego drodze dochodzi do zniedołężnienia. Dlatego też naukowcy poszukują ziół i ich związków aktywnych, które były zdolne powstrzymać proces starzenia się komórek i zmusić dojrzałe fibroblasty do efektywnej syntezy kolagenu.

Chyba wszyscy znamy chrzan japoński, chociaż pewnie lepiej pod nazwą wasabi. Wasabi znane jest przede wszystkim miłośnikom sushi. Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie kulinarne chrzanu japońskiego jest bardzo podobne, jak naszego rodzimego. Z obu przyrządzamy rodzaj gęstej pasty o ostrym smaku i zapachu, służącej przyprawianiu mdławych ze swej natury potraw. Na korzyść wasabi przemawia jednak ekologia jego upraw. W swoich rodzinnych stronach, na Sachalinie i Wyspach Japońskich, dzikie wasabi rośnie w chłodnych, ocienionych, płytkich strumieniach o bardzo czystej, źródlanej wodzie, wysoko w górach, tak więc również jego hodowle najczęściej osadzane są w podobnych warunkach środowiskowych, na brzegach krystalicznych strumieni.

Podobnie jak w przypadku naszego chrzanu, głównymi składnikami aktywnymi wasabi są związki siarkowe. Związki te, z uwagi na swoje szerokie właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ciszą się sławą naturalnych antybiotyków, pomagających w zwalczaniu rozmaitych infekcji i zapobieganiu im. Związki siarkowe posiadają również zdolność uwalniania siarkowodoru w tkankach, po przeniknięciu do organizmu. To bardzo atrakcyjna cecha, gdyż siarkowodór okazał się gazem o niezwykłych właściwościach, m.in. odwracającym proces starzenia komórkowego. W efekcie odpowiednio zaplanowanych eksperymentów, naukowcom udało się – za pomocą związków uwalniających w tkankach siarkowodór – zmniejszyć aż o 50% liczbę komórek, które przestały się dzielić z powodu zaawansowanego wieku biologicznego (Latorre, 2018).

Ponieważ wasabi było tradycyjnie użytkowane również jako odmładzający cerę środek kosmetyczny, naukowcy próbowali przebadać na tym polu jego aktywność biologiczną, która wcześnie nie była jeszcze badana przez żaden zespół (Nagai, 2010). A wtedy właśnie się okazało, że wasabi stymuluje syntezę kolagenu w ludzkich fibroblastach. Za efekt ten nie odpowiadały jednak, jak moglibyśmy się spodziewać, związki siarkowe wasabi, ale znaleziony w nim flawonoid nazwany  izosaponaryną. Wyizolowana przez badaczy izosaponaryna należała do grupy glikozydów flawonoidowych i okazała się najsilniejszym stymulatorem syntezy kolagenu ze wszystkich składników wasabi. Izosaponaryna zwiększała produkcję kolagenu na poziomie genu tego białka, intensyfikując proces formowania cząsteczek jego informacyjnego RNA. Synteza kolagenu stymulowana jest naturalnie przez hormon tkankowy, nazywany transformującym czynnikiem wzrostu typu beta (TGF-beta).Wprawdzie więc traktowanie ludzkich fibroblastów izosaponaryną nie wpłynęło na produkcję białka transformującego czynnika wzrostu typu beta, ale za to zwiększyło produkcję białka receptora tego hormonu, a to właśnie receptory odpowiadają za aktywność hormonów w ich komórkach docelowych. Izosaponaryna pobudzała na poziomie genów również produkcję enzymu katalizującego wspólnie z witaminą C syntezę hydroksyproliny – aminokwasu charakterystycznego dla kolagenu, odpowiadającego za wytrzymałość mechaniczną tego białka.

No cóż… wasabi jawi się nam jako wyjątkowo atrakcyjny środek przeciwstarzeniowy; raz – z uwagi na odmładzające komórki związki siarki, dwa – ze względu na stymulującą syntezę kolagenu izosaponarynę.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.