Bakopa – adaptogen dla siłaczy

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: adaptogeny, bakopa, sterydy anaboliczne, aktywność anaboliczna, regeneracja mięśni, siła mięśni.

Na mojej stronie mieliście okazję przeczytać niejeden już artykuł o tzw. adaptogenach. Pisałem o  bardziej znanych adaptogenach, m.in. takich jak żeń-szeń, traganek i ashwagandha, głównie w kontekście pozytywnego ich wpływu na rozwój masy i siły mięśni. A to z tego powodu, że ten kierunek działania adaptogenów, nazywany ogólnie aktywnością anaboliczną, jest o tyle ciekawy, iż wskazuje sportowcom legalną alternatywę dla zakazanych w sporcie środków dopingujących – sterydów anabolicznych. Dziś natomiast chciałem poświęcić kilka słów mniej popularnemu dotąd adaptogenowi – bakopie.

Na wstępie przypomnijmy jednak, że adaptogenami nazywamy takie zioła, które ułatwiają organizmowi adaptację, czyli przystosowanie się do niesprzyjających warunków środowiska zewnętrznego. W pierwszej kolejności adaptogeny uodparniają więc nas na czynniki stresogenne natury psychicznej lub fizycznej, takie jak: presja zawodowa, niepowodzenia życiowe, infekcje chorobowe, zimno, ciepło, niedotlenienie czy nadmierny wysiłek fizyczny. Z samej definicji adaptogenu wynika już więc, jak widzimy, że wszystkie te zioła powinny wspomagać rozwój zdolności wysiłkowych w sporcie. I faktycznie… już na przełomie lat 40. i 50. Lazarew informował, że adaptogeny poprawiają stan umięśnienia, czyli wykazują aktywność anaboliczną. Szerzej powyższy aspekt przebadał Yamamoto w 1977 roku; badacz ten zawyrokował, że aby dana roślina mogła zostać uznana za środek adaptogenny, musi działać też m.in. anabolicznie, stymulując rozwój masy i siły mięśni.

Czy bakopa sprawdza się więc w tym obszarze aktywności adaptogennej…?

Bakopa drobnolistna, którą możemy poznać również pod nazwą brahmi, jest ziołem rodem z hinduskiej ajurwedy. Indyjska medycyna ludowa zaleca ją jako środek wzmacniający pamięć oraz lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, uspokajający i przeciwpadaczkowy. Te tradycyjne zastosowania bakopy doczekały się aktualnie weryfikacji naukowej, a poważne badania potwierdziły jej aktywność antyoksydacyjną oraz ochronną względem wątroby i układu nerwowego. Jako adaptogen bakopa wykorzystywana jest, sporadycznie również przez sportowców, głównie z uwagi na jej dowiedzioną aktywność przeciwstresową. Jednak sportowcy mogą spodziewać się po niej również bardziej spektakularnych efektów działania, jeżeli chodzi o wspomaganie rozwoju tężyzny fizycznej, aniżeli jedynie zanoszenie stresu związanego z przygotowaniem startowym lub samym startem. I wprawdzie brakuje nam jeszcze większej ilości wyników badań przeprowadzonych z użyciem bakopy, to jednak te, którymi dysponujemy na dzień dzisiejszy, wyglądają niezwykle obiecująco.

W jednym z tych badań wykorzystano gryzonie, dowodząc, że bakopa wydłuża o ok. 10% czas kontynuowania wysiłku do wyczerpania oraz obniża o ok. 15% poziom kortyzolu (Anju, 2011). Ten drugi efekt jest o tyle ważny w kontekście rozwoju muskulatury, że – jak pewnie wszyscy wiemy – kortyzol to hormon kataboliczny, sprzyjający degradacji białek mięśniowych. Dlatego też zdolność bakopy do obniżania poziomu kortyzolu mogła się wiązać z obserwowaną w innym badaniu poprawą stosunku degeneracji do regeneracji mięśni pod wpływem działania tego zioła (Qureshi, ‎2010).

Mamy tu również wyniki przynajmniej jednego badania przeprowadzonego z udziałem ludzi… A w badaniu tym u przyjmujących przez 6 miesięcy 300 mg ekstraktu z bakopy ochotników doszło, w porównaniu z placebo, do wyraźnego wzrostu poziomu hemoglobiny i pojemności tlenowej oraz znacznej poprawy siły mięśni mierzonej testem uścisku dłoni (Kumar, 2011).

Należy się spodziewać, że wkrótce ujrzymy więcej wyników badań nad bakopą w kontekście jej wpływu na mięśnie. Niemniej już dzisiaj możemy mieć pewność, że zioło to jest adaptogenem sprzyjającym regeneracji mięśni po treningu i wspomagającym rozwój ich siły.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.