Bakterie na mięśnie

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: probiotyki, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium, endotoksyny, lipopolisacharyd, LPS, siarczan indoksylu, reuteryna, kwas masłowy, sarkopenia, atrofia mięśni, hipertrofia mięśni.

Seniorzy wciąż poszukują bezpiecznych leków na sarkopenię, czyli związaną z wiekiem atrofię mięśni odbierającą im samodzielność, podczas gdy sportowcy – legalnych środków wspomagających hipertrofię mięśni warunkującą sukces w wielu dyscyplinach sportowych. Niespodziewanie się jednak okazuje, że źródłem tego typu medykamentów niekoniecznie muszą być testowane molekuły chemiczne, gdyż równie obiecująco zapowiadają się niektóre badane organizmy jednokomórkowe…

Chodzi tu oczywiście o naszą probiotyczną florę jelitową, o której z każdym dniem dowiadujemy się coraz więcej. Jednakże odkrycie powiązań pomiędzy bakteriami a muskułami to chyba dla wszystkich zaskoczenie i nowość. Dotychczasowe ustalenia w sprawie tych powiazań były treścią obszernego artkułu przeglądowego, opublikowanego relatywnie niedawno przez pracowników naukowych Uniwersytetu Bostońskiego (Grosicki, 2018).

Otóż ze wspomnianego tekstu dowiadujemy się, że fatalne dla mięśni w skutkach są zakłócenia w optymalnym składzie flory jelitowej. W sytuacji tej bakterie niekorzystne biorą górę nad pożytecznymi, produkując molekuły nazywane endotoksynami. Na najgroźniejsze dla mięśni wyglądają na dzień dzisiejszy dwie z nich – lipopolisacharyd (LPS) i siarczan indoksylu. Przedostając się do krwiobiegu, endotoksyny stymulują wytwarzanie czynników niszczących tkankę mięśniową, takich jak katabolina, kachektyna, miostatyna i atrogina, co utrudnia hipertrofię mięśni sportowców i prowadzi w dłuższej perspektywie czasowej do ich atrofii u osób starszych.

Sytuację tę można jednak naprawić, spożywając więcej błonnika i stosując suplement probiotyczny, zawierający szczep Lactobacillus reuteri, co hamuje wzrost bakterii patogennych (a tym samym produkcję endotoksyn) a promuje rozmnażanie Bifidobacterium oraz innych pożytecznych szczepów Lactobacillus. To zasługa produkowanej przez ten szczep reuteryny – antybiotyku zabójczego dla patogenów, a jednocześnie łagodnego dla probiotyków. Szczególnie ważne dla mięśni okazują się Bifidobacterium, które są głównymi wytwórcami kwasu masłowego. A to z tej przyczyny, że z kolei kwas masłowy okazuje się dla odmiany czynnikiem anabolicznym, stymulującym rozwój muskulatury.

Ale najaktualniejsze badanie wykonane w tym temacie (Chen, 2019), już po ukazaniu się wspomnianej wyżej analizy, udowodniło nam, że nie tylko szczepy Lactobacillus reuteri i Bifidobacterium oddziałują dobroczynnie na mięśnie. W badaniu tym wykorzystano zmodyfikowane genetycznie myszy, które się bardzo szybko starzeją i równie szybko zapadają na sarkopenię. W porównaniu z grupą myszy kontrolnych, otrzymujących przez 12 tygodni przez zgłębnik sól fizjologiczną jako placebo, zwierzęta otrzymujące bakterie szczepu Lactobacillus paracasei zakończyły eksperyment z dwukrotnie większą siłą i o ponad 10% większą muskulaturą.

Na zakończenie nie pozostaje więc nic innego, jak tylko polecić wszystkim dbającym o stan umięśnienia jakiś suplement probiotyczny, zestawiający w swym składzie omówione wyżej szczepy bakteryjne: Lactobacillus paracasei, Lactobacillus reuteri lub Bifidobacterium.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.