Czarny czosnek, atletyczna sylwetka

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: czarny czosnek, S-allilocysteina, waga ciała, masa mięśniowa, masa tłuszczu.

Czarny czosnek to przysmak kuchni orientalnej. Kiedy wszedł do kultury kulinarnej Dalekiego Wschodu, tego dokładnie nie wiemy; wiadomo natomiast, że już kilkaset lat p.n.e. owiany był w Chinach nimbem pokarmu, którego regularne spożywanie miało rzekomo zapewniać nieśmiertelność. Za atrakcyjność smakową i kulinarną cenią go od dawna Chińczycy, Japończycy i Koreańczycy. Do kuchni kultur Zachodu dotarł dopiero w początkach bieżącego stulecia, chociaż nasi przodkowie raczyli się podobną potrawą, wciąż popularną pośród ludów bałtyckich a i powracającą u nas do łask, czyli kiszonym czosnkiem. Tak! Czarny czosnek to efekt fermentacji zwykłego czosnku, tyle że przebiegającej w odmiennych warunkach, aniżeli nasz tradycyjny proces kiszenia warzyw. Otóż produkcja czarnego czosnku, zwana też procesem jego starzenia, wymaga odpowiednio długiego czasu oraz odpowiednio wysokiej temperatury i odpowiednio dużej wilgotności.

Ale czarny czosnek ceniony jest w pierwszej kolejności za właściwości zdrowotne, podobno znacznie przewyższające, jak dowodzą badania, walory jego świeżej formy. W badaniach dowiedziono jego aktywności przeciwzapalnej, przeciwrodnikowej, przeciwalergicznej, przeciwcukrzycowej, przeciwmiażdżycowej i przeciwnowotworowej. Chroni nas również przed nadciśnieniem i schorzeniami wątroby. Jak spekulują specjaliści, przewagę nad świeżym czosnkiem zapewnia mu substancja nazywana S-allilocysteiną (SAC), której w 100 g czarnego czosnku znajdujemy 5.8 mg, zaś świeżego – tylko 0.32 mg, czyli ponad 18 razy więcej. Jednakże, jak się okazuje, spożywanie czarnego czosnku niesie nie tylko korzyści naszemu zdrowiu, ale również naszej sylwetce…

W jednym z badań (Seo, 2014) naukowcy próbowali ustalić, czy czarny czosnek może mieć wpływ na masę i skład ciała, w zależności od diety i aktywności fizycznej. Pozostawili więc cześć szczurów na normalnej diecie, a część karmili przez 6 tygodni dietą wysokotłuszczową. Po tym okresie zwierzętom z grupy wysokotłuszczowej albo nie wdrażano żadnego postępowania, albo traktowano je wysiłkiem fizycznym, albo dodatkiem czarnego czosnku do diety, albo jednocześnie wysiłkiem i czosnkiem, na przestrzeni kolejnych 4 tygodni. Trzeba przyznać, że uzyskane w ten sposób rezultaty okazały się wręcz szokujące…

Szczury z grupy tłuszczowej, w odniesieniu do normalnej diety, zakończyły oczywiście eksperyment z masą ciała wyższą o 20%, większą o prawie 100% masą tłuszczu, ale mniejszą o ponad 10% masą mięśniową.

Jednakże już tylko sam dodatek czarnego czosnku do diety wysokotłuszczowej spowodował, że waga szczurów wzrosła jedynie o 6%, masa ich tłuszczu o 25%, a ich masa mięśniowa – aż o 20%.

Same ćwiczenia fizyczne niemal całkowicie zablokowały przy diecie wysokotłuszczowej przyrost masy ciała i masy tłuszczu oraz ubytek masy mięśniowej.

Natomiast trening w połączeniu z czarnym czosnkiem, w porównaniu z dietą wysokotłuszczową solo, obniżył masę ciała i tłuszczu, odpowiednio, o 25 i 60%, zwiększając jednocześnie o ok. 18% masę mięśni. I wprawdzie pozornie wygląda to tak, że sam czarny czosnek bez ćwiczeń daje minimalnie większy przyrost masy mięśni od czarnego czosnku w połączeniu z treningami (20 vs 18%), to jednak podobny wniosek będzie nieuprawniony, gdy porównamy przyrost masy mięśni w stosunku do wagi ciała. Wtedy bowiem w przypadku samego czosnku przyrost ten wyniesie ok. 30, podczas gdy w przypadku czosnku połączonego z treningiem – ok. 60%.

Tak więc spożywanie czarnego czosnku lub stosowanie opartych na jego ekstraktach suplementów diety może przynieść szczególną korzyść sportowcom z dyscyplin sylwetkowych i z limitami wagowymi, w których dążymy do optymalnego rozwoju masy mięśniowej, przy maksymalnie możliwej redukcji masy tłuszczu.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.