Gorzki SARM

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: gorzki melon, przepękla ogórkowata, kukurbitacyny, androgeny, testosteron, sterydy anaboliczne, SARM, receptory androgenowe, mięśnie, prostata.

Warzywo nazywane potocznie gorzkim melonem lub gorzką tykwą to przepękla ogórkowata (Momordica charantia) – roślina należącą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), a więc blisko spokrewniona melonem, arbuzem, kabaczkiem, cukinią czy ogórkiem. Uprawiana głównie w Azji i Ameryce Południowej oraz Wschodniej Afryce, naszej sztuce kulinarnej jest w zasadzie nieznana. Jednak w krajach afrykańskich i azjatyckich spożywana jest regularnie, a z jej owoców powstaje tutaj wiele smakowitych dań. Szczególnym powodzeniem cieszy się ponoć zupa, powstająca na bazie rozgotowanych owoców przepękli i smażonej cebuli, wzbogaconej bukietem aromatycznych przypraw. Marynowane lub suszone owoce wzbogacają miejscowe menu przez cały rok, a świeżo wyciśnięty sok z owoców lub herbatka z ich suszu należą do ulubionych, miejscowych napitków.

W tych krajach, w których gorzki melon jest uprawiany i wykorzystywany kulinarnie, cieszy się on jednocześnie sławą skutecznego leku w przypadku niektórych chorób, w tym: cukrzycy, reumatyzmu, egzemy, kamieni nerkowych, dny moczanowej i żółtaczki. Analizy składu chemicznego wykazały, że jego miąższ obfituje w wiele związków polifenolowych oraz charakterystyczne dla roślin dyniowatych triterpenoidy: charantynę, momordycynę I-III, kuguacyny A-S i karawilageninę A-E, jak również saponiny triterpenowe: momordikozydy M, N, L i O oraz gojasapominy. Niezwykle ważnym składnikiem owoców gorzkiego melona jest polipeptyd P, nazywany potocznie roślinną insuliną. Aktualne wyniki badań wskazują na szerokie właściwości prozdrowotne owoców przepękli, gdzie za najatrakcyjniejszy kierunek działania uznawana jest jej aktywność przeciwcukrzycowa, a jako ważne wymieniane jest również działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i odpornościowe. Przepękla odznacza się również wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, czyli może być pomocna w przypadku przypadłości związanych z nadmierną kumulacją wolnych rodników tlenowych, takich jak przykładowo stany zapalne czy oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu.

Pochodzące z warzyw dyniowatych, wspominane wyżej związki o charakterze triterpenoidów nazywane są ogólnie kukurbitacynami. Kukurbitacyny są niezwykle podobne strukturalnie do steroidów – związków chemicznych, z których wywodzą się androgeny, czyli męskie hormony płciowe, takie jak najpopularniejszy testosteron, a także tzw. sterydy anaboliczne – leki ratujące mięśnie przy różnych problemach zdrowotnych, wykorzystywane również nielegalnie przez sportowców jako środki dopingujące, przyspieszające rozwój masy i siły mięśni. Jednak czy to testosteron, czy sterydy anaboliczne, czy to stosowane jako leki, czy jako środki dopingujące, mają tę zasadniczą wadę, że oddziałując pozytywnie na mięśnie, szkodzą jednocześnie prostacie. Zarówno bowiem mięśnie, jak też prostata, obfitują w receptory androgenowe, których wiązanie przez środek androgenny prowadzi do przerostu tkanki – pożytecznego w przypadku mięśni, szkodliwego w przypadku prostaty. Z uwagi na efekty niepożądane w postaci przerostu prostaty, opracowano leki aktywujące mięśniowe receptory jądrowe, a jednocześnie blokujące sterczowe, nazwane selektywnymi modulatorami receptora androgenowego (SARM). Dzięki swoim unikalnym właściwościom, SARM-y chronią jednocześnie – i mięśnie, i prostatę.

Ponieważ, jak już wiemy, kukurbitacyny przypominają do złudzenia budową sterydy anaboliczne, naukowcy postanowili niedawno sprawdzić, czy związki te, stosowane w formie ekstraktu z gorzkiego melona, wykazują aktywność względem receptorów androgenowych, czy aktywność ta przypomina bardziej androgeny, czy SARM-y, i czy przekłada się na pozytywne efekty względem muskulatury i prostaty?

W badaniu tym (Wang, 2019), w teście aktywacji opartym na komórkach będących nośnikami receptora androgenowego, ekstrakt z gorzkiego melona wykazywał zdolność umiarkowanej aktywacji i dezaktywacji, podobną do niektórych molekuł z grupy SARM. Natomiast w fazie eksperymentu na zwierzętach, samce myszy albo były operowane pozornie (grupa Sham), albo zostały wykastrowane (grupy Cast), i były karmione zmodyfikowaną dietą AIN-93G o wysokiej zawartości węglowodanów, albo nieuzupełnioną (grupa Cast), albo uzupełnioną 5-procentowym dodatkiem liofilizowanego ekstraktu z gorzkiego melona (grupa Cast + BGP), albo 7-miligramowym (na kilogram paszy) propionianu testosteronu (grupa Cast + TP). Po 23 tygodniach od rozpoczęcia eksperymentu odnotowano, że w przeciwieństwie do grupy Cast + TP, suplementacja ekstraktu z gorzkiego melona (BGP) nie wpływała na stężenie testosteronu w surowicy krwi oraz masę gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Jednakże, jednocześnie tak samo suplementacja TP, jak i BGP, zwiększała masę mięśni szkieletowych zwierząt laboratoryjnych, przy czym siła i wydajność mięśni były w grupach Cast + BGP i Cast + TP porównywalne.

W zakończeniu autorzy wnioskowali, że ekstrakt z gorzkiego melona wykazuje pewne cechy SARM i może poprawić stan umięśnienia poprzez regulację w górę genów zależnych od receptorów androgenowych, a także ochraniać mięśnie szkieletowe w przypadku niedoboru androgenów.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.