Mniszek – regenerator mięśni

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: gmniszek lekarski, taraksasterol, kwas ursolowy, testosteron, sterydy anaboliczne, masa mięśniowa, redukcja tłuszczu, regeneracja mięśni.

Na pewnym poziomie zaawansowania w treningach sportowych szczególnego znaczenia nabiera tempo regeneracji mięśni. Powodowani silną motywacją potrafimy zmobilizować się do niezwykle intensywnych treningów, gdy jednak mięśnie nie nadążają z regeneracją, wszystko to przysłowiowa „para w gwizdek”. Zbyt częste powtarzanie podobnych treningów, niedostosowane do tempa regeneracji, zamiast prowadzić do progresji formy, sprowadza jej stagnację, z uwagi na przetrenowanie. Badania natomiast udowodniły, że ziołem znakomicie przyspieszjącym regenerację mięśni jest mniszek lekarski (Taraxacum officinalis).

Prawie jak sterydy

Steroidy, zwane powszechnie sterydami, to związki chemiczne o charakterystycznej strukturze (cztery pierścienie węglowe) i doniosłym znaczeniu dla królestwa zwierząt i roślin. Wiele z nich, jak doskonale wiemy, pełni funkcję hormonów anabolicznych, zatrzymujących białko w ludzkim organizmie, a tym samym – rozwijających masę naszych mięśni; chodzi tu głównie o męskie i żeńskie hormony płciowe – androgeny i estrogeny, ze swoimi sztandarowymi przedstawicielami – testosteronem i estradiolem. To właśnie molekuła testosteronu dała podstawę do syntezy grupy medykamentów nazywanych popularnie sterydami anabolicznymi a leczących problemy zdrowotne, przebiegające z deficytem masy mięśniowej, wykorzystywanych również przez sportowców w nielegalnym dopingu sportowym.

Natomiast najaktywniejszy składnik legalnego mniszka lekarskiego, który nawet zawdzięcza nazwę tej roślinie – taraksasterol – należy do grupy triterpenoidów, nazywanych wymiennie pseudosteroidami, łudząco podobnych do omówionych powyżej steroidów, a różniących się od nich jedynie dodatkiem jednego pierścienia węglowego. W związku z tym podobieństwem, naukowcy od dawna podejrzewali, że niektóre pseudosteroidy mogą wykazywać aktywność anaboliczną, podobnie jak niektóre steroidy. W kolejnych badaniach niezbicie potwierdzono te domniemania w odniesieniu do dwóch pseudosteroidów – kwasu ursolowego (Kunkel, 2011, 2012; Ogasawara, 2013; Bang, 2014; Ebert, 2015; Jeong, 2015) i kwasu maslinowego (Peragon, 1998; Fernandez-Navarro, 2006, 2008; Wen, 2005, 2006; Hidalgo, 2006) – i to zarówno w eksperymentach na zwierzętach, jak też w badaniach z udziałem trenujących siłowo atletów. W tej sytuacji należałoby więc podejrzewać, że podobnie zachowa się również taraksasterol, podobny strukturalnie do kwasu ursolowego.

Regeneracja

Z użyciem ekstraktu z mniszka wykonano np. badanie sprawdzające jego przydatność w przyspieszaniu regeneracji powysiłkowej (Lee, 2012). Naukowcy męczyli tutaj myszy w dosyć szczególny sposób… Serwowali im forsujący testy pływacki aż do momentu, w którym gryzonie traciły zdolności ruchowe. Następnie albo podawali im doustnie przez kolejne 10 dni wodę destylowaną jako placebo, albo ekstrakt z mniszka lekarskiego w dawce odpowiadającej 100 lub 1000 mg po przeliczeniu na ludzi, a w okresie owych 10 dni suplementacji powtarzali forsowny test pływacki jeszcze dwukrotnie. Dzięki temu zaobserwowali, że okres bezruchu myszy po ciężkim wysiłku fizycznym skrócił się o ok. 18% w grupie 100 mg i o ok. 32% w grupie 1000 mg mniszka, w porównaniu z grupą placebo. Badanie dowiodło więc ponad wszelką wątpliwość, że ekstrakty z mniszka wyraźnie przyspieszają regenerację powysiłkową.

Ale kolejna obserwacja była tu równie wymowna… Jak bowiem się okazało, ekstrakt z mniszka, w porównaniu z placebo, obniżał we krwi gryzoni o ok. 28% poziom markera rozpadu białek i również o ok. 28% poziom markera rozpadu włókien mięśniowych. A to świadczyło z kolei o wybitnie antykatabolicznych właściwościach mniszka lekarskiego, która to aktywność jest przecież również charakterystycznym kierunkiem działania sterydów anabolicznych.

Nie tylko regeneracja

W innym badaniu (Jinchun, 2011) naukowcy podzielili myszy na 4 grupy, albo podając im przez 6 tygodni destylowaną wodę jako placebo, albo ekstrakt z mniszka lekarskiego w dawkach odpowiadających 100, 300 lub 1000 mg po przeliczeniu na ludzi. W tym przypadku, wykonany w ostatnim dniu eksperymentu test pływacki udowodnił, że gryzonie ze wszystkich grup mniszkowych, w porównaniu z grupą placebo, pływały znacznie dłużej do wyczerpania, zaś najlepszy rezultat osiągnęła tutaj grupa najwyższej dawki ekstraktu, wydłużając czas kontynuowania wysiłku o 80%. To dosyć niebywały rezultat, który pokazuje, że wspomagając się z użyciem mniszka lekarskiego, możemy pracować niemal drugie tyle, wciąż z taką samą wydajnością.

Podobnie, jak w poprzednim badaniu, jeszcze ciekawsza okazała kolejna obserwacja… Otóż, okazało się, że spożywanie ekstraktu z mniszka doprowadziło do przyrostu wagi ciała gryzoni. Przy czym średnia i najwyższa dawka działały tutaj podobnie, zwiększając wagę ciała, w porównaniu z placebo, odpowiednio, o ok. 10 i 11%. Wprawdzie autorzy nie przeprowadzili przy okazji tego badania analizy składu ciała, możemy mieć jednak niemal 100-procentową pewność, że chodziło tu tylko o przyrost czystej masy mięśniowej, czyli anaboliczną aktywność ekstraktu z mniszka. Gdyby było inaczej i myszy po prostu by przytyły, nie osiągnęłyby tak znakomitych rezultatów w testach wysiłkowych. To po pierwsze! A po drugie – w grupach mniszkowych, w odniesieniu do grupy placebo, spadł wyraźnie poziom triglicerydów krwi (w grupie najwyższej dawki o ok. 37%), co wskazywało na znacznie niższe zasoby tłuszczu ogólnoustrojowego, zgromadzone w organizmach wspomaganych mniszkiem gryzoni.

O tym, że redukcja tłuszczu nie była tutaj efektem czystego przypadku, przekonuje nas badanie przeprowadzone na izolowanych komórkach tłuszczowych (Garcia-Carrasco, 2015), które pokazało, że dodatek sproszkowanego korzenia mniszka lekarskiego do podłoża hodowlanego obniża o 23% stężenie tłuszczu w dojrzałych komórkach tłuszczowych oraz zmniejsza o 18% żywotność tych komórek, w porównaniu z kulturami komórek kontrolnych.

Przedstawione wyżej wyniki badań wydają się wskazywać na przetwory z mniszka lekarskiego jako na wysoce przydatne suplementy wspomagania wysiłku sportowego, szczególnie w sytuacjach, w których zależy nam na szybkiej regeneracji mięśni, redukcji tkanki tłuszczowej oraz znacznym przyroście funkcjonalnej masy mięśniowej.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.