Reishi – grzybek dla mężczyzny

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: Ganoderma lucidum, Reishi, lakownica żółtawa, kwasy ganoderowe, testosteron, zburzenia seksualne, masa i siła mięśni.

Na rynku suplementów diety znajdujemy produkty otrzymywane z grzybka funkcjonującego w tym rynku pod nazwą Reishi. Jego łacińska nazwa systematyczna to Ganoderma lucidum, natomiast polska – lakownica żółtawa. W polskim piśmiennictwie mykologicznym grzyb ten opisywany był też jako huba lakierowana, żagiew lśniąca, lakownica lśniąca, wrosniak lśniący, lśniak połyskliwy.

Grzyb ten jest w Europie dość rzadki i rzadko występuje też w Polsce. W związku z tym widnieje na „Czerwonej liście roślin i grzybów Polski”, obejmującej gatunki zagrożone. Ma tutaj status R, czyli gatunku potencjalnie zagrożonego, z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych. Znajdziemy go też na listach gatunków zagrożonych Czech, Litwy i Łotwy. Od 2014 r. w Polsce jest objęty ochroną częściową grzybów, chociaż wcześniej podlegał u nas ścisłej ochronie.

Chińskiej i japońskiej medycynie ludowej grzybek Reishi był znany od 4 tys. lat, a stosowany w leczeniu chorób wątroby, hipertonii, artretyzmu, astmy, bronchitu, wrzodów żołądka, nadciśnienia, bezsenności oraz stanów zapalnych stawów i nerek. Przykładowo w Ben Cao Gang Mu, najsłynniejszej chińskiej farmakopei, podano, że jego systematyczne używanie obniża wagę ciała i wydłuża życie. W zapisach chińskich z XVI wieku można znaleźć także informację, że systematyczne stosowanie grzybka sprzyja płodności. Lakownica żółtawa była tradycyjnie stosowana również w przeciwdziałaniu zaburzeniom seksualnym u mężczyzn. Te dwa ostatnie zastosowania mogą wynikać z faktu, że w grupie najaktywniejszych składników czynnych Reishi zidentyfikowano związki podobne strukturalnie do naszych hormonów płciowych – kwasy ganoderowe. Z uwagi na takie podobieństwo, z reguły tego typu związki albo wykazują bezpośrednią aktywność hormonalną, albo wchodzą w relacje z układami regulatorowymi, kontrolującymi nasz układ hormonalny, wywołując zmiany w poziomach hormonów płciowych w ludzkim organizmie. Przykładowo mogą podnosić poziom testosteronu – męskiego hormonu płciowego, odpowiedzialnego za popęd płciowy panów i ich możliwości seksualne.

Relatywnie niedawno wykonano więc badanie, mające na celu sprawdzenie znanych z tradycji ludowej, afrodyzyjnych właściwości grzybka Reishi (Ahmed, 2018). Naukowcy podzielili w nim samce szczurów na 4 grupy, w których albo podawano zwierzętom wodę destylowaną jako placebo, albo ekstrakt z Reishi w dawce ok. 1.5 lub 3.0 g po przeliczeniu na ludzi, albo cytrynian sildenafilu, czyli popularną viagrę. W ciągu 40 dni przebiegu eksperymentu obserwowano częstotliwość występowania rozmaitych zachowań płciowych zwierząt, takich jak np. wspinanie się na samice i ich krycie. W efekcie eksperymentu dowiedziono, że niższa dawka ekstraktu z Reishi wykazywała niezwykle silną aktywność afrodyzyjną (silniejszą niż wyższa), średnio silniejszą od viagry o ok. 60%, biorąc pod uwagę częstotliwość wszystkich obserwowanych zachowań seksualnych.

Ekstrakt z Reishi podnosił też bardzo silnie w tym eksperymencie poziom testosteronu – o ok. 160% w porównaniu z grupą kontrolną. I chociaż w tym parametrze ustępował viagrze, to jednak jedynie nieznacznie, albowiem viagra podnosiła poziom testosteronu jedynie o 25% silniej od niższej dawki ekstraktu z Reishi.

Wzrost poziomu testosteronu na skutek spożywania grzybka Reishi może oczywiście odpowiadać za jego aktywność afrodyzyjną, wspomagającą tężyznę seksualną panów z problemami w sferze płciowej. Niemiej ten kierunek działania okazuje się jednocześnie niezwykle przydatny sportowcom, albowiem to głównie od poziomu testosteronu zależne są tempo i stopień rozwoju takich cech niezwykle przydatnych w sporcie, jak np. masa i siła mięśni.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.