Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Teanina – wydajność i masa

30.01.2019 | Legalne anaboliki | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: teanina, kofeina, wydajność fizyczna i psychiczna, hipertrofia mięśni.

Kawa i herbata to używkowe napoje kofeinowe, które spożywamy w celu poprawienia wydolności psychicznej i fizycznej. Każdy wie, że herbata pobudza nieco inaczej niż kawa, chociaż za pobudzający efekt jednego i drugiego napoju odpowiada głównie ta sama substancja – kofeina. Pobudzenie po spożyciu kawy jest silne i pojawia się szybko, podczas gdy herbata pobudza później i łagodniej, ale efekt jej działania utrzymuje się dłużej. Naukowców od dawna zastanawiały te różnice, a od pewnego czasu zaczęli badać leżące u ich podstaw mechanizmy.

Wtedy też odkryli, że kofeina pozostaje w herbacie, w przeciwieństwie do kawy, w postaci kompleksów silniej związanych z innymi składnikami, przez co wolniej i dłużej przedostaje się do krwiobiegu. Odkrycia te nie tłumaczyły jednak jeszcze wszystkiego. Przykładowo tego, że pobudzenie herbaciane jest łagodniejsze i nie prowadzi z reguły, nawet po spożyciu większej ilości napoju, do nieprzyjemnego rozdrażnienia, tak jak w przypadku kawy. Dalsze badania doprowadziły do wyjaśnienia fenomenu teaniny.

Teanina jest aminokwasem podobnym strukturalnie do glutaminy. Występuje naturalnie w wielu roślinach i grzybach, ale głównym jej źródłem pokarmowym są dla nas napary herbaciane. To właśnie z liści herbaty wyizolowano ją po raz pierwszy, już w 1949 r., ale poważne badania nad jej aktywnością pojawiły się dopiero pod koniec ubiegłego stulecia. Warto bowiem pamiętać, że funkcja aminokwasów nie ogranicza się jedynie do budowania białek naszego ciała; niektóre z nich działają jako neuroprzekaźniki w mózgu. Z taką sytuacją spotykamy się m.in. w przypadku aminokwasów podobnych do glutaminy. Dlatego też spożyta teanina dociera w znacznym stopniu do mózgu, gdzie jej aktywność objawia się łagodzeniem stresu psychicznego i fizycznego, poprawą nastroju, pamięci i funkcji poznawczych oraz poprawą wydajności pracy fizycznej i umysłowej. W wielu tych aspektach teanina wykazuje synergizm z kofeiną, choć np. antagonizuje efekt działania kofeiny w postaci wzrostu ciśnienia krwi, czyli m.in. zapobiega pojawieniu się skutków ubocznych związanych z jej nadużyciem. Te unikatowe cechy teaniny sprawiły, że przylgnęła do niej nawet nazwa: „inteligentna kofeina”.

Trudno nie zauważyć, że kierunki aktywności teaniny są niezwykle atrakcyjne dla sportowców, szczególnie w połączeniu z kofeiną. Kofeina zwiększa bowiem co prawda wydajność pracy, ale jednocześnie może, szczególnie przedawkowana, potęgować stres związany z sytuacja startową. Połączenie kofeiny z teaniną wydaje się wręcz tutaj idealne i jako takie często jest obecnie polecane sportowcom. Dlatego warto zastanowić się nad pytaniem, czy stosowanie teaniny w sporcie, poza efektem pracotwórczym, może nieść też jakieś inne, wymierne dla formy atletów korzyści, takie jak np. niezmiernie pożądana w dyscyplinach siłowych i wytrzymałościowych hipertrofia mięśni…?

Na wstępie należy powiedzieć, że jak dotąd nie eksperymentowano pod tym kątem w badaniach z udziałem ludzi, np. trenujących siłowo atletów. Niemniej bardzo ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się w tej kwestii z badania wykonanego niedawno na potrzeby gospodarki hodowlanej (Saeed, 2018). Naukowcom chodziło tutaj o poszukiwanie naturalnej i bezpiecznej alternatywy dla zakazanych od jakiegoś czasu w praktykach hodowlanych środków farmaceutycznych, stosowanych wcześniej nagminnie w tuczu kurcząt. Badacze podzielili więc w tym celu 400-dniowe brojlery na 4 grupy po 20 kurcząt każda, żywiąc przez 6 tygodni jedną grupę ptaków standardową karmą (grupa kontrolna), a kolejne grupy taką samą paszą, tyle że wzbogaconą w teaninę odpowiednio, w dobowej dawce 1000, 2000 lub 3000 mg, w przeliczeniu na ludzi.

Po zakończeniu tuczu dokonano uboju kurcząt, co pozwoliło na dokonanie rozmaitych analizy składu ciała ptaków, a tym samym ocenę skuteczności i celowości suplementacji teaniny. Efekty aktywności teaniny okazały się szczególnie widoczne w obrębie masy mięsnej kurczaków, a najskuteczniejsze okazały się tutaj te mniejsze dawki – rzędu 1000-2000 mg.

Otóż masa mięsna kurcząt dokarmianych teaniną, w porównaniu z żywionymi standardową karmą, była większa o ponad 20%. Takiemu przyrostowi masy mięśniowej towarzyszyła jednocześnie poprawa konstytucji umięśnienia, albowiem w grupach teaninowych, w porównaniu z grupą kontrolną, wzrósł o ok. 2% średni przekrój poprzeczny poszczególnych włókien mięśniowych.

Widzimy więc, że stosując w sporcie teaninę dla korzyści związanych z poprawą wydajności fizycznej i psychicznej, możemy liczyć na pożądany efekt dodatkowy takiego wspomagania w postaci hipertrofii mięśni.

Facebooktwitterlinkedin