Witamina C + selen = 2 razy więcej testosteronu

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: witamina C, kwas askorbinowy, selen, stres, testosteron.

Testosteron jest kluczem do zdrowia i kondycji mężczyzny. Testosteron to główny hormon steroidowy z grupy androgenów – męskich hormonów płciowych. Testosteron kształtuje męskie cechy psychiczne i fizyczne. Dzięki niemu mężczyźni są ambitni, pewni siebie i przebojowi. Testosteron odpowiada również za męski popęd płciowy i gotowość mężczyzny do prokreacji. Testosteron kształtuje męskie narządy płciowe. Jednocześnie jest hormonem anabolicznym, który zatrzymuje białko w mięśniach i pobudza proces wytwarzania włókien mięśniowych, dzięki czemu mężczyźni są zazwyczaj potężniejsi i silniejsi od kobiet.

Z uwagi na wyżej wymienione właściwości, apteczny testosteron jest lekiem na impotencję i sarkopenię, czyli pogłębiający się z wiekiem ubytek masy i siły mięśni. W lecznictwie wykorzystywane są też jego pochodne, tzw. steroidy anaboliczno-androgenne. Zsyntetyzowano również i wprowadzono do lecznictwa molekuły niesteroidowe o cechach testosteronu, określane ogólnie skrótem SARM. Wszystkie te leki, ordynowane zazwyczaj starszym panom, wykorzystywane są również przez sportowców w niedozwolonym dopingu farmakologicznym. Korzystają z nich również często pasjonaci zajęć na siłowni, co w ich przypadku nie jest nielegalne, jeżeli środek taki albo zostanie pozyskany z przepisu lekarza, albo będzie lekiem oficjalnie dostępnym bez recepty, takim jak DHEA. Niedawno na rynku suplementów sportowych pojawiły się również preparaty oparte na naturalnych mikroskładnikach pokarmowych, działające na mięśnie na podobnej zasadzie, jak wyżej wspomniane molekuły SARM.

Istnieje również metoda alternatywna do tych praktyk, polegająca na stosowaniu tzw. boosterów testosteronu, czyli suplementów ziołowo-mineralno-witaminowych, podnoszących poziom własnego testosteronu w organizmie mężczyzny. Jedno z najnowszych badań wykonanych w tym zakresie uświadamia nam, że czasem do osiągnięcia bardzo wysokiego wzrostu poziomu własnego testosteronu wystarczają same witaminy i minerały, i to nawet nie w jakiejś bardzo złożonej konfiguracji, ale w postaci banalnie prostego duetu – witamina C plus selen (Al-amery, 2020).

Wspomniane wyżej badanie miało na celu określenie synergistycznego wpływu kwasu askorbinowego i selenu na poziom testosteronu w surowicy krwi samców szczurów narażonych na stres środowiskowy. Jest to o tyle ważny problem badawczy, że w sytuacji narażenia na permanentny stres poziom testosteronu w męskim organizmie spada dramatycznie, co oczywiście szybko sprowadza problemy w sferze fizycznej, seksualnej i emocjonalnej.    

Tak więc w badaniu tym eksponowane na stres szczury rasy Wistar podzielono losowo na cztery równe grupy, gdzie w pierwszej grupie podawano gryzoniom doustnie samą witaminę C czyli kwas askorbinowy (w dawce dobowej odpowiadającej 500 mg po przeliczeniu na ludzi), w drugiej grupie sam selen (w dawce dobowej odpowiadającej 200 mcg w przeliczeniu na ludzi), trzecią grupę dokarmiano zarówno kwasem askorbinowym, jak i selenem, a czwartą grupę pozostawiono bez żadnej interwencji do kontroli.  W dwudziestym dniu eksperymentu pobrano zwierzętom krew i za pomocą enzymatycznego testu ELISA oznaczono w niej poziom testosteronu. W ten sposób wyniki z dwudziestego dnia eksperymentu pokazały, że suplementacja szczurów kwasem askorbinowym powoduje wysoce istotny wzrost poziomu testosteronu w surowicy krwi (5.18 ng/ml) w porównaniu ze szczurami kontrolnymi (2.37ng/ml), że suplementacja szczurów selenem również powoduje wysoce istotny wzrost poziomu testosteronu w surowicy krwi (5.28 ng/ml) w porównaniu ze szczurami kontrolnymi i że suplementacja szczurów kwasem askorbinowym w połączeniu z selenem daje tutaj zdecydowanie najlepsze rezultaty (5.78 ng/ml).

Jak to więc podsumowali autorzy badania, jest wielce prawdopodobne, że kwas askorbinowy i selen działają synergistycznie na polu łagodzenia niekorzystnych efektów stresu i podwyższania poziomu testosteronu. Ten ostatni wiosek będzie miał szczególne uzasadnienie, gdy uświadomimy sobie, że witamina C i selen są zdolne ponad 2-krotnie podnosić poziom testosteronu – z 2.37 na 5.78 ng/ml.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.