Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Święta bazylia, smukła sylwetka

21.05.2019 | Termogeniki i inne spalacze | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: święta bazylia, cholesterol HDL, LDL i VLDL, triglicerydy krwi, otyłość, redukcja wagi ciała.

Święta bazylia, znana też jako Tulsi lub Tulasi, to ceniona w azjatyckiej sztuce kulinarnej przyprawa a jednocześnie zioło lecznicze, wykorzystywane w systemie medycznym indyjskiej Ajurwedy od ponad 3000 lat. Indyjska medycyna ludowa traktuje świętą bazylię jako „eliksir życia” i wykorzystuje szerokie jej właściwości terapeutyczne w leczeniu wielu tak popularnych problemów zdrowotnych, jak zapalenie oskrzeli, reumatyzm czy gorączka. Inne tradycyjne zastosowania terapeutyczne świętej bazylii obejmują leczenie epilepsji, astmy, duszności, kaszlu, chorób skóry, chorób hematologicznych, infekcji pasożytniczych, nerwobóli, bólu głowy oraz stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia. Świerzy sok z liści Tulsi bywa ordynowany w postaci kropli przy bólu ucha, a napar znajduje zastosowanie jako środek wspomagając pracę układu pokarmowego, szczególnie żołądka i wątroby. Preparatami przygotowywanymi z korzeni i łodyg świętej bazylii łagodzono objawy występujące po ukąszeniu owadów i gadów, a nawet leczono malarię.

W przeciągu ostatnich dekad wykonano znaczną ilość badań naukowych, mających na celu weryfikację przypisywanych jej przez medycynę ludową właściwości. W tych licznych badaniach, wykonanych zarówno poza żywym organizmem i z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych, jak też z udziałem ludzi, potwierdzono cenne właściwości prozdrowotne świętej bazylii, obejmujące m.in. działanie adaptogenne, przeciwcukrzycowe, immunomodulujące, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne i radioprotekcyjne. W badaniach klinicznych z udziałem ludzi znacznej poprawie ulegał też profil lipidowy u chorych pacjentów z otyłością, syndromem metabolicznym i cukrzycą, a także zdrowych ochotników z nadwagą.

Pozostańmy więc może przy badaniu oceniającym wpływ świętej bazylii na osoby otyłe, ale zdrowe, albowiem eksperyment ten mówi bodaj najwięcej na temat potencjalnej przydatności naszego ziółka w walce z otyłością.

Otóż we wspomnianym badaniu (Satapathy, ‎2017) podzielono 30-tu młodych (17-30 lat), ogólnie zdrowych ochotników z nadwagą lub otyłością na 2 grupy, w których albo nie podawano przez 8 tygodni żadnego preparatu, albo podawano dwa razy dziennie po 250 mg ekstraktu ze świętej bazylii.

Na zakończenie eksperymentu, w porównaniu do wartości sprzed jego rozpoczęcia, w grupie przyjmującej świętą bazylię, w porównaniu z grupą kontrolną, znacznemu podwyższeniu uległ poziom dobrego cholesterolu HDL, a obniżeniu poziom złego cholesterolu LDL i VLDL oraz poziom cholesterolu całkowitego i triglicerydów krwi. Jednocześnie w czasie trwania eksperymentu grupa bazyliowa utraciła o 49% więcej wagi ciała niż grupa kontrolna.

A wniosek z tego badania wyłania się taki, że suplementacja świętej bazylii nie tylko skutecznie pomaga w pozbyciu się nadmiaru zbędnych kilogramów, ale jednocześnie chroni przed rozwojem problemów zdrowotnych, związanych z otyłością.

Facebooktwitterlinkedin