Łubin odchudza i poprawia zdrowie metaboliczne

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: łubin słodki, otyłość, zespół metaboliczny. 

Łubin żółty należy do rodziny roślin bobowatych, nazywanych również motylkowatymi lub strączkowymi, jest więc bardzo blisko spokrewniony z tak popularnymi kulinariami, jak soja, bób, soczewica, cieciorka, fasola i orzeszki ziemne. Chociaż w pewnych kulturach spożywany był od tysiącleci, u nas znany jest głównie jako nawóz zielony i roślina paszowa. Wciąż jednak przybywa zwolenników wykorzystywania łubinu w kuchni, a chodzi tutaj o tzw. łubin słodki, czyli odmiany tej rośliny o niskiej zawartości gorzkich (i trujących) alkaloidów. Do rewizji poglądów przyczyniły się bez wątpienia prace naukowe, dowodzące, że spożywanie łubinu ułatwia kontrolę wagi i poprawia profil lipidowy krwi, za które to efekty miałby odpowiadać szczególny skład jego nasion: wysoka zawartość białka (do 40%), węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, substancje balastowe, opóźniające trawienie i upośledzające przyswajanie składników energetycznych pokarmu i cholesterolu, oraz wapń i chrom – pierwiastki ułatwiające redukcję tłuszczu i utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi (Pisarikova, 2009; Arnoldi, 2011). Natomiast w lutym 2015 r. ukazała się praca, pióra Gamaleldina Harisa, będąca analizą przypadku zastosowania diety opartej o łubin u pacjenta z zespołem metabolicznym.

Zespół metaboliczny to problem zdrowotny, dotykający coraz większego odsetka obywateli cywilizowanego świata, w którym współwystępują jednocześnie: otyłość, miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie. Cukrzyca nie zawsze jest elementem niezbędnym do zdiagnozowania przypadku, niemniej możemy już mówić o zespole metabolicznym, gdy badania wskazują na znaczną nadwagę, nieprawidłowy lipidogram krwi i nadciśnienie tętnicze. Uważa się, że główną przyczyną szerzenia się epidemii zespołu metabolicznego są: wysokokaloryczna, obfitująca w tłuszcze zwierzęce i łatwoprzyswajalne węglowodany (cukier, produkty skrobiowe) dieta oraz brak aktywności ruchowej.

Autor wspomnianego badania zakwalifikował do doświadczenia z eksperymentalną dietą 43-letniego pacjenta, ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym, u którego stwierdzono wysoki indeks masy ciała, wysoki poziom triglicerydów i frakcji złego (LDL), a niski dobrego (HDL) cholesterolu we krwi oraz nadciśnienie tętnicze. U chorego wdrożono specjalny, sześciomiesięczny program treningowo-dietetyczny, obejmujący tygodniowo 5 sesji 45-90-minutowych truchtów oraz wysokobiałkową dietę niskokaloryczną (1600 Kcal), opartą na 100-gramowej porcji łubinu, z ogólnym ograniczeniem podaży węglowodanów (200 g) i tłuszczów zwierzęcych (50 g), a ze znacznym udziałem warzyw i niesłodkich owoców.

A ponieważ uzyskane tutaj rezultaty wyglądały niezwykle efektownie, dajmy przemówić wynikom:

waga ciała – spadek ze 108 do 79 kg
indeks masy ciała (BMI) – spadek z 34.09 do 24.90 kg/m2 (norma: 18.5-24.99)
ciśnienie tętnicze – spadek ze 152/90 do 130/78 mm Hg (norma: 120/80)
poziom triglicerydów krwi – spadek z 1.19 do 0.76 mmol/L (norma: 0.5-2.27)
poziom cholesterolu całkowitego – spadek z 6.5 do 3.5 mmol/L (norma: 3.2-5.2)
poziom frakcji cholesterolu LDL – spadek z 4.53 do 1.91 mmol/L (norma: 1.81-4.29)
poziom frakcji cholesterolu HDL – wzrost z 1.43 do 1.97 mmol/L (norma: 0.8-1.63)

Pomyślmy tylko, co by było, gdyby ten sam pacjent trafił w ręce normalnego lekarza… Dostałby – „na dzień dobry” – proszki na nadciśnienie i cholesterol, normalni lekarze działają bowiem zgodnie ze standardami postępowania medycznego. Leki są oczywiście, generalnie zbawienne, bo niejednokrotnie ratują nam życie. Leki są często wygodne: biorąc proszki na nadciśnienie i cholesterol, nie musimy kombinować z dietą i pocić się na bieżni lub męczyć w siłowni. Czy aby jednak leki są zawsze najszczęśliwszym rozwiązaniem…? Proszki na nadciśnienie stają się często przyczyną problemów gastrycznych, a z czasem działają coraz to słabiej, musimy więc je zmieniać i zwiększać ich dawki. Proszki na cholesterol wyniszczają tkankę mięśniową, co może doprowadzić nawet groźnego dla zdrowia i życia, gremialnego jej rozpadu, nazywanego fachowo rabdomiolizą. Może jednak warto coś zmienić w stylu swego życia… sięgnąć po zdrowe produkty spożywcze, zadbać o codzienną dawkę zbawiennego ruchu…

Powyższa analiza przypadku tego konkretnego pacjenta pokazuje nam, że warto… bez wątpienia!

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.