Święta bazylia, smukła sylwetka

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: święta bazylia, cholesterol HDL, LDL i VLDL, triglicerydy krwi, otyłość, redukcja wagi ciała.

Święta bazylia, znana też jako Tulsi lub Tulasi, to ceniona w azjatyckiej sztuce kulinarnej przyprawa a jednocześnie zioło lecznicze, wykorzystywane w systemie medycznym indyjskiej Ajurwedy od ponad 3000 lat. Indyjska medycyna ludowa traktuje świętą bazylię jako „eliksir życia” i wykorzystuje szerokie jej właściwości terapeutyczne w leczeniu wielu tak popularnych problemów zdrowotnych, jak zapalenie oskrzeli, reumatyzm czy gorączka. Inne tradycyjne zastosowania terapeutyczne świętej bazylii obejmują leczenie epilepsji, astmy, duszności, kaszlu, chorób skóry, chorób hematologicznych, infekcji pasożytniczych, nerwobóli, bólu głowy oraz stanów zapalnych rozmaitego pochodzenia. Świerzy sok z liści Tulsi bywa ordynowany w postaci kropli przy bólu ucha, a napar znajduje zastosowanie jako środek wspomagając pracę układu pokarmowego, szczególnie żołądka i wątroby. Preparatami przygotowywanymi z korzeni i łodyg świętej bazylii łagodzono objawy występujące po ukąszeniu owadów i gadów, a nawet leczono malarię.

W przeciągu ostatnich dekad wykonano znaczną ilość badań naukowych, mających na celu weryfikację przypisywanych jej przez medycynę ludową właściwości. W tych licznych badaniach, wykonanych zarówno poza żywym organizmem i z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych, jak też z udziałem ludzi, potwierdzono cenne właściwości prozdrowotne świętej bazylii, obejmujące m.in. działanie adaptogenne, przeciwcukrzycowe, immunomodulujące, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne i radioprotekcyjne. W badaniach klinicznych z udziałem ludzi znacznej poprawie ulegał też profil lipidowy u chorych pacjentów z otyłością, syndromem metabolicznym i cukrzycą, a także zdrowych ochotników z nadwagą.

Pozostańmy więc może przy badaniu oceniającym wpływ świętej bazylii na osoby otyłe, ale zdrowe, albowiem eksperyment ten mówi bodaj najwięcej na temat potencjalnej przydatności naszego ziółka w walce z otyłością.

Otóż we wspomnianym badaniu (Satapathy, ‎2017) podzielono 30-tu młodych (17-30 lat), ogólnie zdrowych ochotników z nadwagą lub otyłością na 2 grupy, w których albo nie podawano przez 8 tygodni żadnego preparatu, albo podawano dwa razy dziennie po 250 mg ekstraktu ze świętej bazylii.

Na zakończenie eksperymentu, w porównaniu do wartości sprzed jego rozpoczęcia, w grupie przyjmującej świętą bazylię, w porównaniu z grupą kontrolną, znacznemu podwyższeniu uległ poziom dobrego cholesterolu HDL, a obniżeniu poziom złego cholesterolu LDL i VLDL oraz poziom cholesterolu całkowitego i triglicerydów krwi. Jednocześnie w czasie trwania eksperymentu grupa bazyliowa utraciła o 49% więcej wagi ciała niż grupa kontrolna.

A wniosek z tego badania wyłania się taki, że suplementacja świętej bazylii nie tylko skutecznie pomaga w pozbyciu się nadmiaru zbędnych kilogramów, ale jednocześnie chroni przed rozwojem problemów zdrowotnych, związanych z otyłością.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.