Szałwia odchudza

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: otyłość, nadwaga, lipaza trzustkowa, trójglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, szałwia, karnozol, kwas karnozowy.

Otyłość to nie tylko problem estetyczny. Powszechnie wiadomo, że nadwaga i otyłość powodują szereg nieprawidłowości w gospodarce cukrowej i lipidowej oraz odpowiedzi immunologicznej, które są zasadniczymi czynnikami ryzyka rozwoju poważnych schorzeń, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek i wiele innych. Jednocześnie już jakiś czas temu zaobserwowano, że regulacja wchłaniania tłuszczu jest skutecznym sposobem na obniżenie tłuszczowej masy ciała i walkę otyłością.

Enzymem odgrywającym kluczową rolę w trawieniu tłuszczów jest lipaza trzustkowa. Lipaza trzustkowa, znana również jako lipaza triacyloglicerolowa lub steapsyna, jest enzymem wydzielanym przez trzustkę. Jako zasadniczy enzym, który hydrolizuje (rozkłada) w ludzkim układzie trawiennym cząsteczki tłuszczu pobieranego z diety, jest jednym z głównych enzymów trawiennych. Lipaza trzustkowa przekształca więc cząsteczki trójglicerydów, spożywane jako tłuszcze pokarmowe, w monoglicerydy i wolne kwasy tłuszczowe. Jednocześnie kwasy żółciowe, wydzielane z wątroby a przechowywane w pęcherzyku żółciowym, są uwalniane do dwunastnicy, gdzie pokrywają duże krople tłuszczu i emulgują je do mniejszych drobinek, zwiększając tym sposobem całkowitą powierzchnię tłuszczu, co pozwala lipazie bardziej skutecznie rozbijać tłuszcz na jego składowe. Powstające w tym procesie, wolne kwasy tłuszczowe i monoglicerydy są następnie przemieszczane dzięki perystaltyce jelit wzdłuż ścianek jelita cienkiego, aby mogły zostać wchłonięte do układu limfatycznego przez wyspecjalizowane systemy transportowe. Dlatego też inhibitory (blokery) lipazy, takie jak przykładowo lek o nazwie orlistat, wskazywane są jako środki terapeutyczne, przeznaczone właśnie do leczenia otyłości.  

Jednocześnie jednak w projekcie badawczym, dotyczącym środków przeciwdziałających otyłości, pochodzących z tradycyjnej medycyny naturalnej, przebadano wpływ na aktywność lipazy trzustkowej i trawienie tłuszczów ekstraktu z szałwii i jego składników aktywnych (Ninomiya, 2004). Ekstrakt z liści szałwii silnie hamował aktywność lipazy trzustkowej oraz zdecydowanie ograniczał wzrost poziomu trójglicerydów w surowicy krwi u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową. Bardziej szczegółowe badania wyjaśniły, że za taką aktywność ekstraktu szałwiowego odpowiadają dwa związki diterpenowe, występujące w szałwii – kwas karnozowy i karnozol. Szczególne znaczenie miał tutaj kwas karnozowy, który badany oddzielnie także zdecydowanie ograniczał wzrost poziomu trójglicerydów krwi u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową, a jednocześnie hamował również przyrost wagi ich ciała oraz akumulację tłuszczu w organizmie, w przeciągu 14-tu dni kontynuowania obserwacji.

W konkluzji badania jego autorzy orzekli więc jednoznacznie, że ekstrakt z liści szałwii wywiera hamujący wpływ na aktywność lipazy trzustkowej, a ostatecznie wykazuje wysoką skuteczność w redukcji tłuszczowej masy ciała i walce z otyłością (Ninomiya, 2004).

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.