Berberyna przeciwdziała rozrostowi prostaty

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: owoce berberysu, berberyna, 5alfa-reduktaza, testosteron, DHT, gruczoł krokowy, łagodny rozrost prostaty.

Statystyki nie kłamią: łagodny rozrost prostaty to najczęstsze schorzenie układu moczowego starszych panów. Zwykle w okolicy 45-ego roku życia stopniowo zaczyna powiększać się gruczoł krokowy, co nazywane jest łagodnym rozrostem prostaty (BPH). U części mężczyzn stanowi to przyczynę trudności w oddawaniu moczu. Przyczyny samego BPH nie zostały dokładnie poznane, choć ogólnie mówi się tutaj o postępującej z wiekiem utracie równowagi hormonalnej. Głównym sprawcą tej nierównowagi jest dihydrotestosteron (DHT) – męski hormon płciowy z grupy androgenów, powstający w nadmiarze z innego androgenu – testosteronu, przy współudziale enzymu 5alfa-reduktazy. DHT jest silnym androgenem, którego aktywność skupia się głównie na wiązaniu receptora androgenowego (AR) w prostacie, co indukuje syntezę białek oraz rozmnażanie komórek w tym gruczole i sprzyja utrzymaniu właściwej masy prostaty przy fizjologicznych stężeniach hormonu, lecz jednocześnie indukuje nadmierny jej przerost, gdy poziom wytwarzania DHT jest przez 5alfa-reduktazę nieprawidłowo podwyższony.

W związku z tym hamowanie 5alfa-reduktazy może pomóc w zapobieganiu BPH. Przykładowo więc finasteryd, silny inhibitor tego enzymu, jest powszechnie stosowany jako skuteczny środek w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wiadomo jednak, że wszystkie tego typu leki generują działania niepożądane, m.in. upośledzają czynności wątroby i mięśni. Realną alternatywę może tworzyć tu jednak żywność funkcjonalna, czyli naturalne produkty spożywcze, wykazujące zdolność hamowania 5alfa-reduktazy. Na listę takich produktów, za sprawą niedawno opublikowanego badania (Youn, 2018), trafiły ostatnio owoce berberysu. Za sprzyjające prostacie działanie tych owoców ma odpowiadać ich najważniejszy składnik bioaktywny – berberyna.

Berberyna jest naturalnym alkaloidem roślinnym, zasadniczo pozbawionym uchwytnej toksyczności. Poza owocami berberysu (Berberis vulgaris), występuje jeszcze w kilku innych roślinach leczniczych, takich jak Coptis chinensis, Hydrastis canadensis, Coptidis rhizoma, Xanthoriza simplicissima, Phellodendron amurense i Chelidonium majus . Berberyna prezentuje niezwykłe szeroki zakres aktywności biochemicznej i farmakologicznej, wykazując m.in. właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwcholesterolowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, hepatoprotekcyjne, przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Natomiast we wspomnianym wyżej badaniu, wykonanym na szczurach, oceniono zdolność berberyny do hamowania rozrostu prostaty powodowanego testosteronem. Naukowcy wywołali tutaj  eksperymentalny rozrost gruczołu krokowego za pomocą wstrzykiwania przez 4 tygodnie propionianu testosteronu w pachwiny zwierząt, a następnie albo podawali im przez następne 4 tygodnie berberynę, albo stosowany rutynowo w leczeniu BPH finasteryd, jako tzw. kontrolę pozytywną.

Podawanie zarówno jednego, jak też drugiego środka, doprowadziło do wyraźnego zahamowania aktywności 5alfa-reduktazy; finasteryd hamował ten enzym w ok. 60-ciu, podczas gdy berberyna w ok. 40-tu procentach. Zarówno jeden, jak też i drugi środek obniżył poziom PSA – antygenu gruczołu krokowego, będącego wskaźnikiem złego stanu zdrowotnego prostaty; finasteryd o 43.5, a berberyna o 47.5%. A jeżeli chodzi konkretnie o masę prostaty, to finasteryd obniżył ją o 56, zaś berberyna o 18.5%.

Widzimy więc, że berberyna niewiele ustępuje finasterydowi w hamowaniu aktywności 5alfa-reduktazy. Nie da się również dyskutować z faktem, że wprawdzie berberyna bardzo spektakularnie obniża masę przerośniętej prostaty, to finastedy zdecydowanie wyprzedza ją w tym aspekcie. Berberyna wykazuje za to wyższą skuteczność od finasterydu w obniżaniu poziomu PSA, co z kolei pokazuje, że jest od niego skuteczniejsza w przywracaniu prawidłowego stanu zdrowotnego przerośniętej prostaty. Co jednak najważniejsze, w odróżnieniu do finasterydu, berberyna nie generuje niepożądanych efektów działania. Wręcz przeciwnie – korzystając z suplementacji berberyny, oprócz pozytywnego wpływu na prostatę, możemy spodziewać się wystąpienia całej gamy rozlicznych, wymienionych na wstępie, korzystnych efektów zdrowotnych działania tego niezwykle bioaktywnego, naturalnego składnika żywności.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.