Berberyna – sposób na grypę

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: berberyna, kronawirus, wirus grypy, cytokiny, neuraminidaza.

Berberyna jest naturalnym alkaloidem roślinnym, zasadniczo pozbawionym widocznej toksyczności. Występuje w kilku roślinach leczniczych, takich jak Berberis vulgaris , Coptis chinensis, Hydrastis canadensis , Coptidis rhizoma , Xanthoriza simplicissima, Phellodendron amurense i Chelidonium majus . Berberyna prezentuje niezwykłe szeroki zakres aktywności biochemicznej i farmakologicznej, wykazując m.in. właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwcholesterolowe, przeciwnadciśnieniowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, hepatoprotekcyjne, przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Berberyna wykazuje zdolność penetracji wszystkich linii komórkowych ludzkiego organizmu, ale najwyższe stężenie osiąga w komórkach wątrobowych. Podawana systematycznie może przekraczać barierę krew-mózg i działać ochronnie na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na swoje różnorodne właściwości, berberyna znajduje szerokie zastosowanie jako suplement diety. Charakteryzuje się niską toksyczność i jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm, a nazbyt wysokie jej dawki powodują, co najwyżej, problemy żołądkowo-jelitowe.

W ostatnich latach dowody empiryczne, zgromadzone w efekcie prowadzenia licznych badań pokazały, że ten wyjątkowo bioaktywny alkaloid roślinny wykazuje również silną aktywność przeciwwirusową, skierowaną przeciwko wielu różnym wirusom. Naukowo udokumentowana została jednoznacznie aktywność przeciwwirusowa berberyny skierowana przeciwko herpeswirusom, wirusom grypy i syncytialnym wirusom oddechowym. Potencjalna aktywność berberyny przeciwko SARS-CoV i innym koronawirusom rodzi natomiast pytanie o jej skuteczność przeciwko nowemu koronawirusowi SARS-CoV-2, który jest źródłem aktualnych problemów zdrowia publicznego na całym świecie. Na to pytanie powinniśmy uzyskać niedługo odpowiedź, albowiem berberyna pozostaje obecnie w 4-ej fazie badań klinicznych jako lek na COVID-19 (identyfikator badania: NCT04479202). A w oczekiwaniu na tę odpowiedź warto przyjrzeć się bliżej jej właściwościom przeciwgrypowym, opisanym niedawno w pracy przeglądowej autorstwa polskich naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Warowicka, 2020)…

Chociaż wirus grypy powoduje zazwyczaj jedynie łagodne objawy ze strony układu oddechowego, grypa może być nieraz chorobą zakaźną zagrażającą życiu, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych oraz pacjentów z obniżoną odpornością. W niektórych krajach grypa sezonowa dotyka rocznie do 40% populacji, a na świecie każdego roku choruje na nią od 300 milionów do 1.5 miliarda ludzi, zaś umiera od 500 tys. do 1 miliona z nich. Główną rolę w replikacji wirusa grypy odgrywa neuraminidaza, enzym uwalniający nowe cząsteczki wirusa z komórek gospodarza.

Natomiast w badaniach wykazano, że berberyna hamuje replikację wirusa grypy w komórkach ludzkich płuc i w płucach myszy, znosząc tym samym infekcję. Badania te potwierdziły również, że berberyna hamuje jednocześnie ekspresję molekuł sygnalizacyjnych, związanych z rozwojem stanu zapalnego, które normalnie byłby regulowane w górę w tkance płucnej zakażonej grypą. W kolejnych badaniach dowiedziono, że wyciągi roślinne obfitujące w berberynę mogą regulować odpowiedź przeciwwirusową gospodarza. Wykazano tutaj, że berberyna moduluje wytwarzanie substancji prozapalnych, takich jak cytokiny, oraz stymuluje stan przeciwwirusowy w zakażonych komórkach gospodarza. Postulowano więc, że potencjalny mechanizm terapeutyczny berberyny w wirusowym zapaleniu płuc towarzyszącym grypie może wynikać zarówno z zahamowania infekcji wirusowej, jak i modulacji uwalniania czynników zapalnych.

Następnie w badaniach wyjaśniono, że berberyna i jej pochodne, m.in. powstające na skutek jej przemian metabolicznych w organizmie, hamują właśnie aktywność wspomnianej wyżej neuraminidazy. Wykazano w nich, że miejsce aktywne wirusowej neuraminidazy może być blokowane przez berberynę i jej pochodne w taki sam sposób, jak blokowane jest przez lek przeciwwirusowy oseltamiwir, znany inhibitor tego enzymu. Hamowanie wirusowej neuraminidazy przez berberynę i jej pochodne zostało potwierdzone również w molekularnym badaniu dokowania, zarówno w odniesieniu wirusa grypy typu A, jak też i B.

Na przykładzie przeciwgrypowego działania berberyny i jej pochodnych, jak zauważyli autorzy analizy, możemy zobaczyć, że berberyna jest związkiem wielofunkcyjnym, działających poprzez różne mechanizmy. Może przyłączać się do cząsteczek białek wirusowych w miejscach aktywnych, a tym samym bezpośrednio blokować ich aktywność, jak ma to miejsce w przypadku białka neuraminidazy wirusa grypy, ale może też oddziaływać na różne szlaki sygnałowe, zaangażowane w odpowiedź przeciwwirusową organizmu, hamując przykładowo ekspresję molekuł prozapalnych. A ten drugi efekt jest szczególnie ważny w kontekście tzw. burzy cytokin, która bardzo pogarsza rokowania w przypadku w infekcji wirusowej, tak jak w przebiegu choroby COVID-19.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.