Bylica a prostata

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: bylica roczna, artemizyna, łagodny rozrost gruczołu krokowego, rak prostaty.

Bylica roczna (artemisia annua) jest zielem dobrze znanym od 2 tys. lat pod nazwą qinghasou tradycyjnej medycynie chińskiej jako środek pomocny przy wielu schorzeniach, a szczególnie leczący przeziębienie i malarię. Zawiera wiele prozdrowotnych substancji aktywnych, m.in. z grupy terpenoidów i flawonoidów. W badaniach opisywano kilka jej pożytecznych kierunków oddziaływań na ludzki organizm, przykładowo właściwości antyoksydacyjne, antybiotyczne i przeciwnowotworowe. W badaniach ustalono, że główną substancją aktywną bylicy, której roślina ta zawdzięcza swoje najważniejsze właściwości terapeutyczne, m.in. przeciwmalaryczne, jest związek z grupy terpenoidów – artemizyna, nazywana też artemizyniną, której molekuła tworzy dzisiaj podstawę skutecznego leku przeciwmalarycznego – artesunatu. Artemizyna wykazuje też aktywność przeciwwirusową w odniesieniu do koronawirusów, w związku z czym testowana jest aktualnie pod tym kątem przez kilka ośrodków badawczych, a nawet wykorzystywana jako lek w SARS-CoV-2 przez służby medyczne Madagaskaru i dwudziestu innych krajów afrykańskich. Jednak ciekawa jest również aktywność artemiznyny skierowana przeciwko schorzeniom prostaty…

Najczęstszym schorzeniem prostaty, pojawiającym się głównie u starszych mężczyzn, jest łagodny rozrost gruczołu krokowego, opatrzony skrótem BPH. Ogólnie za rozwój tej choroby odpowiadają pojawiające się w pewnym wieku nieprawidłowości w metabolizmie męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Dlatego też BPH może być niepożądanym efektem stosowania wysokich dawek testosteronu lub jego pochodnych, nazywanych popularnie sterydami anabolicznymi, przez sportowców w celach dopingowych. Związki podobne do testosteronu, nazywane ogólnie androgenami, aktywują bowiem w tkance gruczołu krokowego swoje receptory (receptory androgenowe), co pobudza procesy rozrostowe tej tkanki. Wysokimi dawkami testosteronu można więc też wywołać doświadczalny przerost gruczołu krokowego u zwierząt laboratoryjnych.

Ponieważ istniały już wcześniejsze przesłanki wskazujące na ochronną aktywność artemizyny względem prostaty, dlatego w najnowszym badaniu dotyczącym tych zagadnień (Solanki, 2020) jego autorzy postanowili przetestować artemizynę jako środek terapeutyczny w BPH. Podzielili w tym celu szczury na 4 grupy. Jedna grupa służyła naukowcom do kontroli eksperymentu, podczas gdy w trzech pozostałych grupach wywołali oni u szczurów BPH poprzez iniekcje wysokich dawek testosteronu. Jedną grupę BPH naukowcy pozostawili bez żadnej interwencji farmakologicznej, podczas gdy dwie pozostałe albo leczyli przez 4 tygodnie finasterydem – aptecznym lekiem na rozrost gruczołu krokowego, albo pięciokrotnie wyższą dawką artemizyny. Leczenie artemizyną okazało się bardzo skuteczne, albowiem znacznie obniżyło poziomy markerów schorzeń prostaty oraz jej masę, jak również przywróciło prawidłowe cechy histologiczne komórkom gruczołu krokowego.

Wspomniane wyżej, wcześniejsze przesłanki wskazujące na ochronną aktywność artemizny względem gruczołu krokowego pochodziły z badań nad rakiem prostaty. I tak przykładowo zaobserwowano, że artemizyna zatrzymuje cykl komórkowy komórek ludzkiego raka prostaty, blokując wzrost nowotworu (Willoughby, 2009). Co więcej, okazuje się, że artemizyna zaburza reakcję na androgeny ludzkich komórek raka prostaty, stymulując degradację białka receptora androgenowego gruczołu krokowego (Steely, 2017).

Najciekawsze informacje pochodzą jednak z pilotażowego badania klinicznego, przeprowadzonego z udziałem pacjentów cierpiących na raka prostaty (Yarnell, 2015). Otóż w badaniu tym próbowano ustalić, czy doustnie podawana artemizyna jest bezpieczna dla pacjentów z rakiem prostaty i czy wywiera u nich wpływ na stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA), będącego podstawowym markerem zaawansowania chorób gruczołu krokowego. Do badania włączono 15 pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, którym podawano doustnie wysokie, pulsacyjne dawki artemizyny – 300-400 mg 3 razy dziennie, co drugi tydzień, nawet przez 24 miesiące. Priorytetem obserwacji było tempo podwajania się poziomu PSA, a drugorzędnymi jej punktami końcowymi – objawy przerzutów i czas przeżycia.

Wyniki pokazały, że terapia artemizyną spowolniła u wszystkich pacjentów tempo przyrostu poziomu PSA w zakresie od 40 do 50%. Przy czym u żadnego pacjenta nie wystąpiły objawy przerzutów i żaden z nich nie zmarł. Nie zgłoszono żadnych niepożądanych efektów działania artemizyny. W związku z tym ostatecznie wnioskowano, że badanie to dostarczyło wstępnych dowodów sugerujących, iż podawana doustnie w dużych dawkach artemizyna może mieć wartość terapeutyczną w przypadku pacjentów leczonych z powodu raka prostaty.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.