Ciśnienie w oku a pokrzywa

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: pokrzywa indyjska, forskolina, rutyna, ciśnienie śródgałkowe, jaskra.

W zdrowym oku krąży przejrzysta, wodnista ciecz. Aby oko funkcjonowało prawidłowo, ilość cieczy musi być utrzymana na poziomie odpowiednim do zapewnia właściwego jej ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie, nazywane wewnątrzgałkowym lub śródgałkowym, utrzymywane jest w oku dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy. Gdy jednak przepływ cieczy zostaje zaburzony, ciecz się nadmiernie gromadzi a ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy i prowadzi do schorzenia narządu wzroku nazywanego fachowo jaskrą.

Czynnikami uspasabiającymi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego są w pierwszej kolejności: rodzinna historia jaskry, cukrzyca, miażdżyca, hiperlipidemia, krótkowzroczność, stres, migrena i nadciśnienie tętnicze. Przy czym ryzyko jaskry wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku czterdziesto- i pięćdziesięciolatków przypadłość ta pojawia się u 0,5%, w przypadku sześćdziesięciolatków – u 5%, a siedemdziesięcio- i osiemdziesięciolatków – u 10% populacji. Z uwagi na mało charakterystyczne objawy początkowe, zwykle połowa osób dotkniętych problemami z ciśnieniem śródgałkowym nie zdaje sobie z nich sprawy; żyje z nimi przez wiele długich lat, nie mając świadomości rozwijającej się podstępnie choroby. Dlatego warto skontaktować się z lekarzem, w razie pojawienia się takich symptomów, jak: aureola wokół źródeł światła, pogorszenie się wzroku, zaczerwienienie oka, rozmycie tęczówki oka, ból oka i towarzyszące mu nudności lub wymioty oraz zwężenie pola widzenia, zwane inaczej widzeniem tunelowym.

Gdy badanie ujawni podwyższone ciśnienie śródgałkowe, lekarz zwykle zaleca jakiś rodzaj rutynowej terapii z użyciem środka farmakologicznego. Jednak w świetle badań ostatniej dekady okazuje się, że również niektóre składniki pokarmowe obdarzone są właściwością obniżania tego ciśnienia. Systematyczne uzupełnianie nimi diety może być cennym elementem aktywnej profilaktyki zdrowotnej dla tych osób, które pozostają w grupie podwyższonego ryzyka (np. rodzinna historia jaskry), ale u których ani samoobserwacja, ani badania kontrolne, nie ujawniają symptomów choroby.  

W badaniach z udziałem cierpiących na jaskrę pacjentów wykazano bowiem, że zwiększenie podaży witaminy B1 i B2 oraz rutyny i forskoliny obniża ciśnienie śródgałkowe o 20, a tylko rutyny i forskoliny – do 15% (Pescosolido, 2010; Vetrugno, 2012). Tak więc chociaż witaminy B1 i B2 mogą być tutaj pomocne, dla utrzymania prawidłowego ciśnienia oka okazują się najważniejsze dwa inne składniki pokarmowe – rutyna i forskolina.

Z dowozem zwiększonych porcji rutyny nie powinniśmy mieć większego problemu, albowiem ten związek z grupy witaminy P występuje w znacznej obfitości, w pokarmach roślinnych, a szczególnie w kaszy gryczanej, owocach cytrusowych, kaparach, czarnych oliwkach, szparagach i jeżynach. Natomiast pewien kłopot pojawia się dopiero przy forskolinie, która jest głównym składnikiem aktywnym pokrzywy indyjskiej, hinduskiej przyprawy kulinarnej, niezbyt popularnej w kuchni europejskiej. Ponieważ jednak forskolina okazuje się jednocześnie pomocna przy redukcji tłuszczu w przypadku nadwagi i otyłości, dlatego bez trudu znajdziemy na rynku suplementy diety oparte o ekstrakty z pokrzywy indyjskiej.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.