Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Czarny imbir, zdrowa prostata

9.12.2019 | W zdrowym ciele... | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: gruczoł krokowy, łagodny rozrost prostaty, BPH, DHT, 5alfa-reduktaza, finasteryd, czarny imbir, polimetoksyflawony, tkanka mięśniowa.

Zwykle w okolicy 45-ego roku życia stopniowo zaczyna powiększać się gruczoł krokowy, co nazywane jest łagodnym rozrostem prostaty (BPH). U części mężczyzn stanowi to przyczynę trudności w oddawaniu moczu. Przyczyny samego BPH nie zostały dokładnie ustalone, chociaż ostatnio możemy spotkać pośród naukowców opinię, iż jest to choroba związana ze stylem życia, powodowana stresem środowiskowym i niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, prowadzącymi do utraty równowagi hormonalnej. Głównym sprawcą tej nierównowagi jest dihydrotestosteron (DHT) – męski hormon płciowy z grupy androgenów, powstający w nadmiarze z innego androgenu – testosteronu, przy współudziale enzymu 5alfa-reduktazy. DHT jest silnym androgenem, którego aktywność skupia się głównie na wiązaniu receptora androgenowego (AR) w prostacie, co indukuje syntezę białek w tym gruczole i sprzyja utrzymaniu właściwej masy prostaty przy fizjologicznych stężeniach hormonu, lecz jednocześnie indukuje nadmierny jej przerost, gdy poziom wytwarzania DHT jest przez 5alfa-reduktazę nieprawidłowo podwyższony.

W związku z tym hamowanie 5alfa-reduktazy może pomóc w zapobieganiu BPH. Przykładowo więc finasteryd, silny inhibitor tego enzymu, jest powszechnie stosowany jako skuteczny środek w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wiadomo jednak, że wszystkie tego typu leki generują działania niepożądane, m.in. upośledzają czynności wątroby i mięśni. Realną alternatywę może tworzyć tu jednak żywność funkcjonalna, czyli naturalne produkty spożywcze, wykazujące zdolność hamowania 5alfa-reduktazy. Na listę takich produktów, za sprawą pewnego badania (Murata, 2013), trafił swojego czasu czarny imbir.

Czarny imbir to roślina spokrewniona z popularnym imbirem, szeroko rozpowszechniona w tropikalnej Azji. Naukowcom znany jest jako Kaempferia parviflora, a w Japonii powszechnie nazywany „czarną kurkumą” lub właśnie „czarnym imbirem”. Tymczasem w kraju jego pochodzenia, w Tajlandii, tubylcy mówią o nim jako o Krachai Dam. Tradycyjnie czarny imbir uznawany jest przez Azjatów za środek energizujący i tonizujący. Wyniki badań klinicznych z udziałem ludzi wskazują, że ekstrakt z czarnego imbiru poprawia krążenie krwi obwodowej oraz unaczynienie tkanek obwodowych. Ekstrakt z czarnego imbiru to funkcjonalny składnik pokarmowy o działaniu krążeniowym i przeciwobrzękowym. Badania dowiodły również jego aktywności przeciwzapalnej i przeciwcukrzycowej, a także zdolności do wspomagania potencji seksualnej, tężyzny fizycznej, rozwoju umięśnienia i redukcji tłuszczu. Czarny imbir jest bogatym źródłem flawonoidów, o szczególnie wysokiej zawartości polimetoksyflawonów – najwyższej spośród wszystkich surowców flawonoidowych. Naukowcy z Kyoto Pharmaceutical University zidentyfikowali w ekstrakcie z czarnego imbiru 8 wariancji polimetoksyflawonu, przy najwyższej zawartość obecnego w nim 5,7-dimetoksyflawonu.

Natomiast we wspomnianym wcześniej badaniu, japońscy naukowcy z Uniwersytetu Osakijskiego eksperymentowali z trzema roślinami z rodziny imbirowatych, m.in. czarnym imbirem i imbirem lekarskim, czyli tym używanym powszechnie jako przyprawa kulinarna, jak również izolowanymi polimetoksyflawonami, w przeroście gruczołu krokowego i hamowaniu aktywności 5alfa-reduktazy.

W pierwszej kolejności zbadano w eksperymentach poza organizmem aktywność hamującą ekstraktów z roślin imbirowatych na 5alfa-reduktazę. Ekstrakt z czarnego imbiru wykazał tu zdolność hamowania aktywności enzymu o 76%, podczas gdy ekstrakt z imbiru lekarskiego – tylko 21%. Uzyskany przez naukowców wynik zasugerował, że czarny imbir odznacza się najsilniejszą aktywnością skierowaną przeciwko temu enzymowi, więc może być skutecznym środkiem w leczeniu BPH. Tym bardziej, że porównywany również w tym eksperymencie finasteryd hamował aktywność 5alfa-reduktazy o 48%.

W drugiej kolejności, wykorzystując podobną metodę, naukowcy ustalili, jakie związki aktywne czarnego imbiru odpowiadają w największym stopniu za hamowanie 5alfa-reduktazy. Otóż były to, jak się okazało, dwa związki z grupy polimetoksyflawonów, hamujące aktywność enzymu o prawie 56%.

W ostatniej fazie eksperymentu badano wpływ ekstraktu z czarnego imbiru na masę prostaty w warunkach życiowych. W celu pobudzenia rozrostu prostaty u szczurów wstrzykiwano im testosteron. W efekcie tego zabiegu masa ich prostaty osiągnęła średni rozmiar ok. 1900 mg/kg wagi ciała. Jednakże średni rozmiary prostaty tych szczurów, które równolegle z zastrzykami testosteronu otrzymywały doustnie ekstrakt z czarnego imbiru, wyniósł ok. 985 mg, czyli imbir wykazał tu zdolność obniżania masy prostaty w zasadzie o połowę. W tym względzie nie ustępował zbytnio finasterydowi, który podawany szczurom równolegle z testosteronem skutkował utrzymaniem rozmiaru prostaty na średnim poziomie ok. 742 mg/kg wagi ciała.

Chociaż czarny imbir ustępuje nieznacznie finasterydowi w hamowaniu rozrostu prostaty, to ma jednak nad nim przewagę w innym miejscu… Otóż finasteryd, jak wykazano w badaniach i o czym już tutaj wspominano, może przyczyniać się do zaburzeń czynności mięśni (Al-Harbi, 2008). Natomiast czarny imbir działa wyraźnie dodatnio na siłę, wytrzymałość i aktywność lokomotoryczną mięśni sportowców oraz osób starszych (Wattanathorn, 2012; Promthep, 2015; Kazuya, 2016), zwiększając aktywność anabolicznych szlaków sygnałowych, rozmiary włókien mięśniowych oraz masę tkanki mięśniowej (Lee, 2018; Ono, 2019).

Facebooktwitterlinkedin