Jakie suplementy polecają naukowcy przy zakrzepicy powodowanej koronawirusem?

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: koronawirus, SARS-CoV-2, COVID-19, zakrzepy, nutracutyki.

Dzisiaj nie jest już dla nikogo tajemnicą, że koronawirus SARS-CoV-2 jest sprawcą choroby górnych dróg oddechowych, nazwanej COVID-19 od anglojęzycznego skrótu: coronavirus disease 2019. Choroba COVID-19, jak również powszechnie wiadomo, spowodowała globalny kryzys zdrowotny i przyczyniła się do ogromnych komplikacji gospodarczych. Choroba ta ma u różnych ludzi różny przebieg – od skąpoobjawowego po bardzo ciężki, a u znacznej części populacji zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega w ogóle bez objawów chorobowych. 

Niemniej naukowcy mają też już obecnie pewność, że przebieg choroby COVID-19 wiąże się z wysoką częstością występowania powikłań zakrzepowych. Otóż w  badaniach sekcyjnych ujawniono m.in. czopy płytkowo-włókniste w tętniczkach płucnych, przyczyniające się do niedotlenienia charakterystycznego dla zaawansowanego zakażenia, a także inne rozmaite zmiany zakrzepowo-zatorowe. W związku z tym zasugerowano, że skaza zakrzepowa związana z COVID-19 odzwierciedla destrukcję śródbłonka naczyniowego, powodowaną przez wirusowe zakażenie komórek śródbłonka. Otóż komórki te w znaczący sposób wyrażają białko błonowe, znane jako receptor ACE2, z którym wiąże się białko wypustek wirionów SARS-CoV-2, umożliwiające im wnikanie do komórek śródbłonka naczyniowego. Powikłania zakrzepowe przebiegu choroby COVID-19 można więc łatwo wyjaśnić, jak uważają autorzy niedawno opublikowanej analizy tego zagadnienia (DiNicolantonio, 2020), uwzględniając fakt, że zakażenie przez SARS-CoV-2 komórek śródbłonka indukuje produkcję specyficznego czynnika tkankowego, wchodzącego następnie w interakcje z krążącym normalnie w krwiobiegu czynnikiem krzepnięcia krwi, co aktywuje kaskadę reakcji, której ostatecznym efektem jest uformowanie skrzepliny.

Po przeanalizowaniu mechanizmów leżących u podstaw zakrzepicy powodowanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, autorzy wspomnianej wyżej publikacji stworzyli listę oraz schematy dawkowania środków wykazujących najwyższy potencjał w aspekcie kontroli powikłań zakrzepowych, związanych z przebiegiem choroby COVID-19. W tym miejscu wypada więc tylko przedstawić tę listę, zwracając przy tej okazji uwagę Czytelnika na fakt, że większość z tych środków to powszechnie dostępne bez recepty nutrceutyki, czyli inaczej suplementy diety…

Sugerowane schematy dawkowania leków/nutraceutyków o potencjale przeciwzakrzepowym w przypadku przebiegu choroby COVID-19:

Hydroksychlorochina—200 mg, 2 razy dziennie

Spirulina—15 g (pełna łyżka stołowa), raz dziennie

Glicyna w proszku – 5 g, 2-3 razy dziennie

Kwas liponowy—600 mg, 2-3 razy dziennie

Kwas ferulowy—500 mg, 2 razy dziennie

Proszek z kiełków brokułów — 5 g, 1-2 razy dziennie (dostarczając 20-40 mg sulforafanu)

N-acetylocysteina — 600 mg, 2-3 razy dziennie

Cytrulina w proszku — 2 g, 2 razy dziennie

Kwas foliowy—40 mg raz dziennie

Biotyna — 10 mg, 2-3 razy dziennie

Listę tę warto też mieć na uwadze z tego względu, że powikłania zakrzepowo-zatorowe pojawiają się czasami w indywidualnych przypadkach osób korzystających z preparatów RNA stymulujących produkcję białek wirusowych w celu uzyskania odporności na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.