Kadzidło na COVID

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: koronawirus, kadzidłowiec, kwas bosweliowy, kwas glicyryzynowy, leki przeciwwirusowe.

Covidowy obłęd szaleje w najlepsze. Pomijając problem realnego zagrożenia, prawda jest taka, że świat potrzebuje pilnie skutecznej obrony przeciwwirusowej. Najczęściej mówi się o szczepionkach, ale te nie załatwiają całego problemu. Za rok, za dwa, a może nawet za miesiąc, pojawią się nowe mutanty koronawirusa czy wirusa grypy, przed którymi nie chronią obecne już na rynku czy planowane na najbliższy czas szczepionki. Tak więc jedynym prawdziwym remedium mogą być tylko leki przeciwwirusowe, tak samo skuteczne, jak antybiotyki w przypadkach infekcji bakteryjnych. Dlatego naukowcy świadomi tych faktów poszukują skutecznych leków przeciwwirusowych, szczególnie pośród molekuł wyodrębnionych z takich tradycyjnych roślin leczniczych, które na przestrzeni tysięcy lat sprawdziły się w medycynie ludowej jako skuteczne środki na przeziębienie.

Przykładowo więc w jednym z przeprowadzonych ostatnio badań (Alam, 2020) naukowcy testowali  siłę działania składników aktywnych tradycyjnych indyjskich roślin leczniczych, które mogłyby być potencjalnie wykorzystane jako skuteczne leki przeciwwirusowe. Badacze rozpoczęli swoje doświadczenia od stwierdzenia, że wirusowe białko E koronawirusa SARS odgrywa kluczową rolę w cyklu życiowym tego wirusa i że może być w związku z tym potencjalnym celem dla leków przeciwwirusowych, opracowywanych jako środki skierowane przeciwko SARS-CoV-2. Wykorzystując więc strukturę krystaliczną białka CoV-E, przeprowadzili oni wirtualne badanie przesiewowe związków izolowanych z indyjskich roślin leczniczych, w odniesieniu do których wcześniej donoszono, że są skuteczne w leczeniu niektórych infekcji wirusowych.

W badaniu tym dowiedziono, że zastosowane związki naturalnego pochodzenia ziołowego są znacznie skuteczniejsze w hamowaniu aktywności koronawirusa, w porównaniu z syntetycznymi lekami przeciwwirusowymi, dostępnymi aktualnie na rynku farmaceutycznym. Wyniki pokazały, że spośród jedenastu przebadanych substancji, najlepszym sposobem wiązania się z białkową cząsteczką docelową wirusa, jako bloker jej aktywności, charakteryzował się kwas bosweliowy, najaktywniejszy składnik żywicy kadzidłowca. Natomiast na drugim miejscu, zaraz za nim, uplasował się kwas glicyryzynowy, jeden ze składników aktywnych korzenia lukrecji.

Badanie to zostało ocenione przez naukowców jako wyjątkowo pożyteczne, albowiem przede wszystkim wykazało, że kwas bosweliowy i glicyryzynowy to silne blokery białka SARS-CoV-2E, ponieważ ujawniły kompatybilne, prawie idealne dokowanie w nakładających się regionach funkcjonalnych kieszeni kluczowych białek wirusowych. A w związku z tym badacze orzekli, że te potencjalnie precyzyjnie celujące w koronawirusa związki mogą utorować drogę do projektowania nowych, znacznie skuteczniejszych leków przeciwwirusowych.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.