Karnozyna dla oczu komputerowców

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: monitor komputera, zaćma, katarakta, mętnienie soczewki oka, guanidyna, karnozyna.

Długie godziny spędzane dzień w dzień przed monitorem komputera mogą prowadzić do zaćmy, zwanej inaczej kataraktą. Zaćma polega na mętnieniu soczewki oka; na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostawanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Białka soczewki oka ulegają w przypadku zaćmy przemianom chemicznym i przekształcają się w białka o wysokiej masie cząsteczkowej. Powstające w ten sposób skupiska białkowe rozpraszają promienie świetlne, co skutkuje spadkiem przejrzystości soczewki.

Jednakże naukowcy od dawna zgłaszali już istnienie dowodów z eksperymentów z hodowlami tkankowymi, wskazujących na to, że popularny suplement diety, jakim jest karnozyna, może być pomocny w zapobieganiu i leczeniu zaćmy. W ten sposób może ochraniać też wzrok osób spędzających codziennie długie godziny przed monitorem komputera.

Karnozyna to substancja, którą częściowo produkujemy w naszym organizmie, a częściowo pobieramy z pożywienia, szczególnie z produktów drobiowych. Najlepiej poznaną funkcją biologiczną karnozyny jest ochrona mięśni przed zakwaszeniem. Pracujące mięśnie wytwarzają bowiem kwas mlekowy jako produkt uboczny metabolizmu energetycznego, który je zakwasza i limituje ich zdolności wysiłkowe. Im więcej więc mięśnie gromadzą karnozyny, tym dłużej i wydajniej mogą pracować. Dlatego najwięcej karnozyny gromadzą mięśnie piersiowe ptaków, które pracują szczególnie długo i intensywnie. Wprawdzie mięśnie piersiowe nielotów utraciły już swoje funkcje kinetyczne, to jednak pamięć podniebnej historii zachowała się w ich szlakach metabolicznych, w postaci wzmożonej produkcji karnozyny. Dlatego też piersi kurczaka są najbogatszym, pokarmowym źródłem tej substancji ochronnej.

I chociaż karnozyna jest suplementem stosowanym przede wszystkim przez osoby aktywne fizycznie, dążące do poprawy swoich osiągnięć sportowych, to wykazuje ona też słabiej poznaną aktywność ochronną, szczególnie w odniesieniu do serca, wątroby i mózgu. A jak wynika z badań, karnozyna okazuje wręcz zbawienna dla przeciążonego narządu wzroku. 

W badaniu nadzorowanym przez Enrico Rizzarelli (Attanasio, 2009) naukowcy wystawili kultury tkankowe zdrowych soczewek szczurów na działanie guanidyny (substancji znanej z właściwości powodowania zaćmy) lub na działanie kombinacji guanidyny z karnozyną. Soczewki traktowane guanidyną stały się całkowicie mętne, podczas gdy soczewki traktowane mieszanką guanidyny z karnozyną wykazały przynajmniej od 50 do 60% mniejszy stopień zmętnienia. Jednocześnie traktowanie wcześniej zmętniałych soczewek karnozyną przywróciło im niemal całkowitą przejrzystości.

Naukowcy orzekli więc, że uzyskane przez nich wyniki dowodzą potencjału terapeutycznego karnozyny w zapobieganiu i leczeniu zaćmy. A nam wypada dodać, że karnozyna może chronić przed zaćmą również oczy osób zmuszonych do długiej pracy z wykorzystaniem monitora komputera.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.