Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Konopie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

29.05.2018 | W zdrowym ciele... | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: osteoartroza, choroba zwyrodnieniowa stawów, IL-1 beta, proteoliza, enzymy proteolityczne, ADAMTS-4, proteoglikany, kolageny, chrząstka stawowa, konopie siewne, kannabinoidy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, znana również jako osteoartroza (OA), jest najczęstszą przewlekłą chorobą stawów, dotykającą miliony osób na całym świecie, ok. 2.7 miliona osób w Stanach Zjednoczonych i ok. 2 miliony w Polsce. Osteoartroza jest najczęstszą przyczyną ograniczenia sprawności ruchowej dorosłych Polaków. OA charakteryzuje się postępującą utratą chrząstki stawowej i degradacją macierzy chrząstki, których główną przyczyną jest proteoliza (enzymatyczny proces trawienia) proteoglikanów i kolagenów – głównych składników strukturalnych macierzy chrząstki. Hormony tkankowe, takie jak cytokiny prozapalne, a przede wszystkim interleukina 1 beta (IL-1 beta) i czynnik martwicy nowotworów (TNF alfa), są krytyczne w rozwoju osteoartrozy, gdyż stymulują patologiczną odpowiedź chondrocytów (komórek tkanki chrzęstnej), czyli promują katabolizm (rozpad) kolagenów i proteoglikanów, a tym samym obniżają integralność macierzy zewnątrzkomórkowej chrząstki i zaburzają procesy życiowe tkanki chrzęstnej. Cytokiny prozapalne działają tutaj głównie w ten sposób, że aktywują enzymy proteolityczne, czyli enzymy trawiące białka, a w szczególności enzym sygnowany skrótem ADAMTS-4, w największej mierze odpowiedzialny za rozpad chrząstki. W badaniach na ludzkiej chrząstce np. dowiedziono, że IL-1 beta zwiększa ponad 5-krotnie aktywność ADAMTS-4 (Kong, 2016).  

Ponieważ leczenie nieoperacyjne tradycyjnymi środkami farmakologicznymi często nie eliminuje całkowicie objawów osteoartrozy, takich jak ból i sztywność stawu, a operacja chirurgiczna wiąże się z wielomiesięczną rehabilitacją, dlatego naukowcy poszukują wciąż nowych środków do walki z chorobą zwyrodnieniową stawów. W osteoartrozie od dawana próbowano wykorzystywać np. konopie siewne, a od pewnego czasu jest to już nawet całkowicie legalne. Głównie chodziło tutaj o przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości ich składników aktywnych, czyli tzw. kannabinoidów. Jednakże chińscy badacze postanowili sprawdzić w przeprowadzonym niedawno badaniu (Kong, 2016), czy kannabinoidy posiadają również zdolność hamowania aktywności enzymu ADAMTS-4, a tym samym – czy są zdolne hamować rozpad chrząstki w osteoartrozie, przyczyniając się do jej regeneracji.

Najpierw potraktowali więc w tym celu hodowlę ludzkiej tkanki chrzęstnej interleukiną 1 beta. Postępowanie takie doprowadziło do ponad 5-krotnego wzrostu aktywności enzymu ADAMTS-4 i szybkiego rozpadu chrząstki, czyli wywołało typowe objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Gdy jednak do innych hodowli ludzkiej chrząstki, oprócz IL-1 beta, naukowcy dodali jeden z kannabinoidów, ochronili tkankę chrzęstną przez rozpadem, obniżając o ok. 75% aktywności enzymu ADAMTS-4, którego aktywność nie różniła się już wtedy, w sposób istotny statystycznie, od aktywności w zdrowej tkance chrzęstnej. Co niezwykle ciekawe, kannabinoid obniżał też o ok. 90% aktywność enzymu ADAMTS-4 w zdrowej chrząstce, a więc takiej, która nie była jednocześnie traktowana IL-1 beta. A to oznacza, że konopie okazują się przydatne nie tylko w leczeniu osteoartrozy, ale również w profilaktyce choroby zwyrodnieniowej stawów.

Chińscy naukowcy podsumowali więc swoje badanie mniej więcej w sposób następujący:

„Obecne badanie dostarcza dowodów potwierdzających, że kannabinoid hamuje aktywność ADAMTS-4 w niestymulowanych i stymulowanych IL-1 beta ludzkich chondrocytach stawowych. Sugeruje to nowy mechanizm, dzięki któremu kannabinoidy mogą zapobiegać rozpadowi chrząstki w osteoartrozie. Ponadto dostarcza nowych informacji na temat farmakologicznych efektów działania kannabinoidów w chorobie zwyrodnieniowej stawów”.

Facebooktwitterlinkedin