Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Kwercetyna leczy starość

18.05.2015 | W zdrowym ciele... | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: kwercetyna, senolityki, komórki starzejące się.

Kwercetyna jest składnikiem pokarmowym z grupy witaminy P, wpływającym uszczelniająco na ściany naczyń kapilarnych i chroniącym nas przed wybroczynami, siniakami i obrzękami. Nauka ustaliła również, że kwercetyna działa ponadto odchudzająco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwnowotworowo, w związku z czym zdobywa coraz to większą popularność jako nieodłączny składnik codziennej diety. Wprawdzie dużo kwercetyny znajdziemy w cebuli, szczawiu, koperku i kaparach, często wolimy sięgać po wygodniejsze tabletki lub kapsułki z apteki.

Bodaj jako pierwsi o przeciwstarzeniowych właściwościach kwercetyny donosili radzieccy akademicy, gdzieś w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Od tamtej pory przylgnęła do niej etykietka środka odmładzającego. Ostatnio te nieco legendarne właściwości kwercetyny bezdyskusyjnie potwierdzili naukowcy kierowani przez Yi Zhu, publikując wyniki swoich prac w marcu 2015 roku.
Badacze skupili się tutaj na tzw. komórkach starzejących się (senescent cells). Senescent cells to komórki stare i niefunkcjonalne życiowo, które utraciły na skutek upływu czasu zdolność do regeneracji i podziału, i powinny zginąć w procesie programowanej śmierci, nazywanym fachowo apoptozą. One jednak upodabniają się do komórek nowotworowych i produkują pewne białka, pozwalające uniknąć im losu zgotowanego przez mechanizmy programowanej śmierci. Komórki takie niejako zaśmiecają tkanki, zakłócając ich prawidłowe funkcje życiowe. Wprawdzie nie dzielą się, nie są więc agresywne, jednak podobnie do komórek rakowych wydzielają szkodliwe substancje, niszczące prawidłowe komórki zdrowej dotąd tkanki.
Naukowcy testowali molekuły zdolne do selektywnego uśmiercania senescent cells, nie szkodzące jednak prawidłowym komórkom zdrowej tkanki, dla których wyodrębniono grupę nowych leków przeciwstarzeniowych, nazwanych senolitykami. A ponieważ senescent cells przypominają pod wieloma względami, jak wspominałem, komórki rakowe, nie należy się dziwić, że w poszukiwaniach swoich badacze skoncentrowali się na molekułach o potwierdzonych już wcześniej właściwościach przeciwnowotworowych, do których zaliczyli m.in. kwercetynę.

Kwercetyna wykazuje dosyć szeroki profil aktywności przeciwnowotworowej, skierowanej przeciwko liniom komórkowym, wywodzącym się m.in. z ludzkich nowotworów: białaczki, raka jelita grubego, płuc, trzustki i wątroby. Dowiedziono również, że kwercetyna zwiększa aktywność leków przeciwnowotworowych, w przypadku opornego na konwencjonalną chemioterapię raka piersi i trzustki (Kobylińska, 2015).

Z największym powodzeniem próby zakończyły dwie substancje: dasatinib (lek przeciwnowotworowy) i właśnie kwercetyna. Badania wykonane na kulturach komórek, hodowanych poza organizmem, wykazały, że oba środki selektywnie uśmiercają ludzkie senescent cells: dasatinib zabija starzejące się komórki tłuszczowe, z kolei kwercetyna znakomicie radzi sobie z likwidacją starych komórek śródbłonka.

Od dawna wiemy, że nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do licznych perturbacji zdrowotnych. Okazuje się, że tkanka tłuszczowa jest niezwykle aktywnym organem wewnątrzwydzielniczym, wytwarzającym hormony tkankowe, nazywane ogólnie adipokinami, z których większość działa niekorzystnie na nasz organizm. Im więcej tłuszczu w organizmie – tym więcej adipokin we krwi. Najwięcej szkodliwych adipokin wytwarza tkanka tłuszczowa seniorów, gdyż starzejące się komórki są szczególnie produktywnymi fabrykami toksycznych substancji. U osób ze znaczną nadwagą, nieaktywnych fizycznie, pojawia się więc z wiekiem tzw. zespół metaboliczny, gdzie otyłości towarzyszą jednocześnie: miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie.
Śródbłonek jest natomiast typem tkanki nabłonkowej, wyściełającym naczynia krwionośne i limfatyczne oraz jamy serca. Śródbłonek odpowiada przede wszystkim za przenikanie substancji z krwi do tkanek i z tkanek do krwi, a także regeneruje i wytwarza nowe naczynia krwionośne. To również w komórkach śródbłonka powstają substancje regulujące przepuszczalność naczyń oraz krzepliwość i ciśnienie krwi. Starzejące się komórki zakłócają prawidłowe czynności życiowe nabłonka, sprzyjając w pierwszej kolejności rozwojowi chorób serca i całego układu krążenia.

Ponieważ połączenie obu środków dało najlepsze efekty in vitro, dlatego rozpoczęto doświadczenia na żywych gryzoniach, z użyciem miksu – dasatinib plus kwercetyna.
W modelach zwierzęcych połączenie obu środków polepszyło funkcje układu krążenia, poprawiło kondycję fizyczną, hamowało utratę masy kostnej, ograniczało drżenia mięśniowe, opóźniało degenerację rdzenia kręgowego i pojawianie się pierwszych symptomów starzenia się organizmu, a ostatecznie wydłużało czas zdrowego życia myszy. Co ciekawe i niezwykle znamienne, w niektórych przypadkach korzyści takie obserwowano już po jednorazowym podaniu kombinacji obu środków. Czynności układu krążenia poprawiły się w ciągu pięciu dni od podania pojedynczej dawki zestawu dasatinibu z kwercetyną, a pozytywne efekty terapii utrzymywały się przez co najmniej siedem miesięcy od zaprzestania leczenia. Jedna dawka wystarczyła też, by znacząco poprawić kondycję zwierząt osłabionych wcześniejszą radioterapią.

Autorzy ostrzegają, że przy długotrwałym podawaniu zestawu dwóch leków mogą pojawić się efekty niepożądane, dlatego nieodzowne są tutaj kolejne eksperymenty na zwierzętach. Faktycznie: stosowany w terapii nowotworów dasatinib generuje dosyć nieprzyjemne skutki uboczne. Za to kwercetyna jest relatywnie bezpieczną substancją o charakterze witaminy, dopuszczoną do obrotu jako suplement diety. Możemy więc śmiało już od dziś korzystać z jej odmładzających właściwości, zaopatrując się w zawierające ten suplement kapsułki. A jeżeli ktoś stroni od wszelakich medykamentów, powinien zadbać, walcząc ze starością, o znaczny udział w codziennej diecie pokarmów obfitujących w kwercetynę.

Facebooktwitterlinkedin