Kwercetyna leczy starość

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: kwercetyna, senolityki, komórki starzejące się.

Kwercetyna jest składnikiem pokarmowym z grupy witaminy P, wpływającym uszczelniająco na ściany naczyń kapilarnych i chroniącym nas przed wybroczynami, siniakami i obrzękami. Nauka ustaliła również, że kwercetyna działa ponadto odchudzająco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwnowotworowo, w związku z czym zdobywa coraz to większą popularność jako nieodłączny składnik codziennej diety. Wprawdzie dużo kwercetyny znajdziemy w cebuli, szczawiu, koperku i kaparach, często wolimy sięgać po wygodniejsze tabletki lub kapsułki z apteki.

Bodaj jako pierwsi o przeciwstarzeniowych właściwościach kwercetyny donosili radzieccy akademicy, gdzieś w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Od tamtej pory przylgnęła do niej etykietka środka odmładzającego. Ostatnio te nieco legendarne właściwości kwercetyny bezdyskusyjnie potwierdzili naukowcy kierowani przez Yi Zhu, publikując wyniki swoich prac w marcu 2015 roku.
Badacze skupili się tutaj na tzw. komórkach starzejących się (senescent cells). Senescent cells to komórki stare i niefunkcjonalne życiowo, które utraciły na skutek upływu czasu zdolność do regeneracji i podziału, i powinny zginąć w procesie programowanej śmierci, nazywanym fachowo apoptozą. One jednak upodabniają się do komórek nowotworowych i produkują pewne białka, pozwalające uniknąć im losu zgotowanego przez mechanizmy programowanej śmierci. Komórki takie niejako zaśmiecają tkanki, zakłócając ich prawidłowe funkcje życiowe. Wprawdzie nie dzielą się, nie są więc agresywne, jednak podobnie do komórek rakowych wydzielają szkodliwe substancje, niszczące prawidłowe komórki zdrowej dotąd tkanki.
Naukowcy testowali molekuły zdolne do selektywnego uśmiercania senescent cells, nie szkodzące jednak prawidłowym komórkom zdrowej tkanki, dla których wyodrębniono grupę nowych leków przeciwstarzeniowych, nazwanych senolitykami. A ponieważ senescent cells przypominają pod wieloma względami, jak wspominałem, komórki rakowe, nie należy się dziwić, że w poszukiwaniach swoich badacze skoncentrowali się na molekułach o potwierdzonych już wcześniej właściwościach przeciwnowotworowych, do których zaliczyli m.in. kwercetynę.

Kwercetyna wykazuje dosyć szeroki profil aktywności przeciwnowotworowej, skierowanej przeciwko liniom komórkowym, wywodzącym się m.in. z ludzkich nowotworów: białaczki, raka jelita grubego, płuc, trzustki i wątroby. Dowiedziono również, że kwercetyna zwiększa aktywność leków przeciwnowotworowych, w przypadku opornego na konwencjonalną chemioterapię raka piersi i trzustki (Kobylińska, 2015).

Z największym powodzeniem próby zakończyły dwie substancje: dasatinib (lek przeciwnowotworowy) i właśnie kwercetyna. Badania wykonane na kulturach komórek, hodowanych poza organizmem, wykazały, że oba środki selektywnie uśmiercają ludzkie senescent cells: dasatinib zabija starzejące się komórki tłuszczowe, z kolei kwercetyna znakomicie radzi sobie z likwidacją starych komórek śródbłonka.

Od dawna wiemy, że nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do licznych perturbacji zdrowotnych. Okazuje się, że tkanka tłuszczowa jest niezwykle aktywnym organem wewnątrzwydzielniczym, wytwarzającym hormony tkankowe, nazywane ogólnie adipokinami, z których większość działa niekorzystnie na nasz organizm. Im więcej tłuszczu w organizmie – tym więcej adipokin we krwi. Najwięcej szkodliwych adipokin wytwarza tkanka tłuszczowa seniorów, gdyż starzejące się komórki są szczególnie produktywnymi fabrykami toksycznych substancji. U osób ze znaczną nadwagą, nieaktywnych fizycznie, pojawia się więc z wiekiem tzw. zespół metaboliczny, gdzie otyłości towarzyszą jednocześnie: miażdżyca, cukrzyca i nadciśnienie.
Śródbłonek jest natomiast typem tkanki nabłonkowej, wyściełającym naczynia krwionośne i limfatyczne oraz jamy serca. Śródbłonek odpowiada przede wszystkim za przenikanie substancji z krwi do tkanek i z tkanek do krwi, a także regeneruje i wytwarza nowe naczynia krwionośne. To również w komórkach śródbłonka powstają substancje regulujące przepuszczalność naczyń oraz krzepliwość i ciśnienie krwi. Starzejące się komórki zakłócają prawidłowe czynności życiowe nabłonka, sprzyjając w pierwszej kolejności rozwojowi chorób serca i całego układu krążenia.

Ponieważ połączenie obu środków dało najlepsze efekty in vitro, dlatego rozpoczęto doświadczenia na żywych gryzoniach, z użyciem miksu – dasatinib plus kwercetyna.
W modelach zwierzęcych połączenie obu środków polepszyło funkcje układu krążenia, poprawiło kondycję fizyczną, hamowało utratę masy kostnej, ograniczało drżenia mięśniowe, opóźniało degenerację rdzenia kręgowego i pojawianie się pierwszych symptomów starzenia się organizmu, a ostatecznie wydłużało czas zdrowego życia myszy. Co ciekawe i niezwykle znamienne, w niektórych przypadkach korzyści takie obserwowano już po jednorazowym podaniu kombinacji obu środków. Czynności układu krążenia poprawiły się w ciągu pięciu dni od podania pojedynczej dawki zestawu dasatinibu z kwercetyną, a pozytywne efekty terapii utrzymywały się przez co najmniej siedem miesięcy od zaprzestania leczenia. Jedna dawka wystarczyła też, by znacząco poprawić kondycję zwierząt osłabionych wcześniejszą radioterapią.

Autorzy ostrzegają, że przy długotrwałym podawaniu zestawu dwóch leków mogą pojawić się efekty niepożądane, dlatego nieodzowne są tutaj kolejne eksperymenty na zwierzętach. Faktycznie: stosowany w terapii nowotworów dasatinib generuje dosyć nieprzyjemne skutki uboczne. Za to kwercetyna jest relatywnie bezpieczną substancją o charakterze witaminy, dopuszczoną do obrotu jako suplement diety. Możemy więc śmiało już od dziś korzystać z jej odmładzających właściwości, zaopatrując się w zawierające ten suplement kapsułki. A jeżeli ktoś stroni od wszelakich medykamentów, powinien zadbać, walcząc ze starością, o znaczny udział w codziennej diecie pokarmów obfitujących w kwercetynę.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.