Na tej stronie znajdziesz najciekawsze artykuły o najwartościowszych suplementach i najskuteczniejszych lekach, wpływających na tężyznę fizyczną, estetykę ciała i stan zdrowia osób aktywnych fizycznie

Likopen kontra rak skóry

18.04.2018 | W zdrowym ciele... | 0 komentarzy

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: nowotwory skóry, promieniowanie ultrafioletowe, pomidory, barwniki karotenoidowe, likopen.

Ponad 90% przypadków raka skóry jest spowodowane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z promieni słonecznych. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko występowania wszystkich trzech rodzajów raka skóry. Ekspozycja ta wzrosła w ostatnich latach, w dużej mierze ze względu na cieńszą warstwę ozonową atmosfery ziemskiej, a łóżka opalające stały się kolejnym powszechnym źródłem promieniowania ultrafioletowego.

Rak skóry jest ogólnie najczęstszą postacią raka; globalnie odpowiada za co najmniej 40% przypadków zdiagnozowania nowotworu u ludzi. Na chorobę tę, jak się szacuje, zapada 2-3 mln osób rocznie. Rozpowszechnienie się tego typu nowotworów wzrosło wymiernie na przestrzeni ostatnich 20-40 lat. Dlatego specjaliści uważają, że obok skutecznych metod terapii raka skóry, znacznie ważniejsze mogą okazać się działania prewencyjne, zmierzające w kierunku zmniejszenia narażenia na rozwój tego typu nowotworów. Zmniejszenie narażenia na promieniowanie ultrafioletowe i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych wydają się być skutecznymi metodami zapobiegania rakowi skóry. Na dzień dzisiejszy nie mamy jednak 100-procentowej pewności, czy filtry przeciwsłoneczne faktycznie wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka skóry (Feldman, 2012). Dlatego niektórzy naukowcy wskazują na związki diety z ochroną przeciwsłoneczną i testują strategie dietetyczne, ograniczające narażenie na rozwój raka skóry.

Pionierzy tego kierunku badań wyjaśniają, na czym miałby polegać funkcja ochronna pokarmu przeciw szkodliwym skutkom promieniowania ultrafioletowego… Otóż pokarmy (głównie roślinne, ale również niektóre zwierzęce – np. jajka, masło czy łosoś) zawierają barwniki z grupy karotenoidów. Wszyscy wiemy, że rośliny produkują zielony chlorofil, który przetwarza promieniowanie słoneczne na energię użyteczną dla rośliny. Obok chlorofilu produkują jednak również karotenoidy, które chronią tkanki roślin przed promieniowaniem ultrafioletowym. Obecność karotenoidów w pożywieniu rozpoznajemy zazwyczaj po czerwonych lub żółtych odcieniach produktów spożywczych. Bogatym ich źródłem są również rośliny zielone, w których intensywna zieleń chlorofilu przysłania nam inne barwy. A np. mięso łososia jest dlatego różowawej barwy, że karotenoidy gromadzą się w tkankach zwierząt spożywających pokarm roślinny obfitujący w te barwniki. I właśnie zdolność karotenoidów do gromadzenia się w tkankach zwierzęcych, m.in. w ich skórze, próbują wykorzystać naukowcy jako tarczę przeciwsłoneczną, tak samo chroniącą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, jak tkanki roślinne.

Ostatnio naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem genetycznie bezwłosych myszy, szczególnie narażonych na problemy skórne związane z ekspozycją na promienie słoneczne, które albo były żywione przez 35 tygodni dietą z 10-procentowym dodatkiem sproszkowanych czerwonych lub pomarańczowych pomidorów, albo standardową karmą, i które eksponowano pomiędzy 11. a 20. tygodniem eksperymentu na promieniowanie ultrafioletowe. Badając skórę zwierząt, naukowcy najpierw upewnili się, że taki dodatek proszku pomidorowego do karmy prowadzi do gromadzenia się barwników karotenoidowych, szczególnie likopenu, podobnie jak w skórze ludzi korzystających z diety obfitującej w pomidory i przetwory z tych warzyw, a następnie obserwowali rozwój zmian skórnych na przestrzeni pomiędzy 20. a 35. tygodniem eksperymentu. A wtedy się okazało, że u myszy otrzymujących dodatek proszku pomidorowego, w porównaniu z żywionymi normatywnie, nowotwory skóry pojawiały się średnio o połowę rzadziej. I wprawdzie czerwone pomidory wydawały się nieco skuteczniejsze od pomarańczowych, to pojawiające się tutaj różnice uznano za nieistotne statystycznie, tym bardziej że pomidory pomarańczowe, zawierające mniej likopenu od czerwonych, paradoksalnie wyżej podnosiły stężenie tego barwnika w skórze gryzoni (Cooperstone, 2017).

Mając na uwadze wyniki pojawiające się w powyższym badaniu, ostatecznie możemy uznać, że obfitująca w likopen dieta zmniejsza o 50% ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

Facebooktwitterlinkedin