Na mocne kości… taksyfolina

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: taksyfolina, estrogeny, androgeny, osteoklasty, komórki kościogubne, resorpcja kości, osteoporoza, białko, wapń, witamina D3, witamina K2.

U kobiet po menopauzie, ale również u mężczyzn w starszym wieku, pojawia się bardzo często osteoporoza. Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną i upośledzoną strukturą tkanki kostnej, prowadzącymi w konsekwencji do zwiększonej podatności na złamania. Główną winę za taki stan rzeczy ponoszą błędy dietetyczne (niedobory białka, wapnia, witaminy D3 i K2) i deficyty hormonalne; szczególnie te drugie. Z wiekiem wygasają bowiem czynności gonad, co skutkuje niedoborem estrogenów u kobiet i androgenów u mężczyzn. A estrogeny i androgeny działają pozytywnie na kości głównie w ten sposób, że hamują aktywność osteoklastów, czyli tzw. komórek kościogubnych.

Na powierzchni osteoklastów znajduje się wiele wypustek cytoplazmatycznych, zwiększających powierzchnię ich styku z macierzą zewnątrzkomórkową kości. Podstawową funkcją osteoklastów jest resorpcja kości. Wydzielają one enzymy zakwaszające lokalnie środowisko kości, czego następstwem jest rozpuszczenie nieorganicznych składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Trawienie organicznej części istoty zewnątrzkomórkowej odbywa się za pomocą kolejnego pakietu wydzielanych enzymów, a pofragmentowane struktury organiczne są następnie pochłaniane przez osteoklasty i trawione wewnątrzkomórkowo. W warunkach prawidłowych resorpcja kości jest procesem pożądanym, zapewniającym odpowiednie modelowanie kości i utrzymanie ich właściwej wytrzymałości mechanicznej. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy brakuje czynników ograniczających apetyt  osteoklastów, takich jak estrogeny czy androgeny.

Taksyfolina jest związkiem z grupy flawonoidów. Flawonoidy to grupa wtórnych związków metabolicznych, szeroko rozpowszechnionych w królestwie roślin, które są istotnymi składnikami naszej diety i które zdobywają coraz większą popularność ze względu na ich wiele właściwości prozdrowotnych. Pojawiające się dowody naukowe sugerują, że przykładowo taksyfolina obdarzona jest aktywnością przeciwutleniającą, przeciwzapalną, przeciwwirusową, przeciwbakteryjną, przeciwnowotworową i neuroprotekcyjną. Jednak to, czy taksyfolina zapobiega utracie masy kostnej i czy może to być związane z hamowaniem osteoklastów, pozostawało do niedawna niewyjaśnione. Dlatego w jednym z aktualniejszych eksperymentów z taksyfoliną naukowcy zbadali jej wpływ na produkcję osteoklastów (osteoklastogenezę) i osteoporozę wywołaną u myszy poprzez usunięcie produkujących estrogeny jajników (Cai, 2018).

W badaniu tym podzielono losowo myszy na 3 grupy. W dwóch grupach usunięto gryzoniom jajniki i albo podawano im taksyfolinę w dawce odpowiadającej 500 mg dziennie po przeliczeniu na ludzi, albo roztwór soli fizjologicznej jako placebo. Trzecią grupę tworzyły zwierzęta kontrolne, na których przeprowadzono jedynie zabieg udawany i którym podawano roztwór soli fizjologicznej jako placebo.

Usunięcie jajników doprowadziło do dramatycznego obniżenia gęstości kości, tak że u myszy traktowanych placebo stanowiła ona jedynie 50% gęstości grupy kontrolnej. Jednak u myszy otrzymujących taksyfolinę utrzymywała się ona na poziomie o ok. 50% wyższym, w porównaniu z grupą placebo. Jednocześnie w porównaniu z grupą kontrolną, w grupie placebo wzrosła 6-krotnie liczba osteoklastów, podczas gdy w grupie taksyfoliny wzrosła jedynie dwukrotnie.

W związku z tym, w końcowym wniosku autorzy napisali, że taksyfolina wykazuje obiecujący wpływ na zapobieganie utratom masy kostnej i może być stosowana jako swojego rodzaju hormonalna terapia zastępcza w przypadku osteoporozy.

Taksyfolina może więc być cennym suplementem diety dla osób starszych, pragnących ustrzec się osteoporozy, niemniej podejmując decyzję o jej zastosowaniu, należy bezwzględnie pamiętać o właściwej kompozycji diety, zapewniającej właściwy dowóz białka i wapnia oraz witaminy D3 i K2.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.