NAD+ – wielki plus dla wątroby

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: NAD+, witamina PP, kwas nikotynowy, nikotynamid, metylonikotynamid, mononukleotyd nikotynamidu, dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

Zdobywający coraz większą popularność NAD+ jest koenzymem niezbędnym w pierwszej kolejności w procesie pozyskiwania energii metabolicznej z cukrów i kwasów tłuszczowych. Jakiekolwiek wahania jego stężeń komórkowych najszybciej ujawniają więc swoje skutki w tkankach i organach przetwarzających najwięcej cukrów i tłuszczów, takich jak mięśnie i wątroba.

Niedobór NAD+ jest bardzo szkodliwy dla wątroby, gdyż ta nie może wtedy przetwarzać w należytym tempie cukrów i tłuszczów. Ich nadmiar gromadzony w jej tkance prowadzi do rozwoju tzw. niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, opatrzonej symbolem – NAFLD – pochodzącym od anglojęzycznego skrótu jej nazwy. Choroba ta  przebiega zazwyczaj bezobjawowo i początkowo wygląda bardzo niewinnie. Problemy zaczynają się dopiero po pewnym czasie, kiedy to NAFLD przekształca się w NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Wtedy to bowiem zjawiska towarzyszące procesom zapalnym prowadzą do włóknienia, którego konsekwencją jest marskość, a bywa rak wątroby.

Z uwagi na szczególną rolę pełnioną przez NAD+ w procesach energetycznych, naukowcy wyrażają opinię, że to właśnie niedobór tego koenzymu jest główną przyczyną pojawienia się NAFLD oraz jego przejścia w NASH. Opinia ta ma silne umocowania w wynikach badań naukowych, w których dowiedziono, że wzrost poziomu NAD+ w komórkach wątrobowych zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz odwraca ten proces (Ganji, 2014; Gariani, 2016).

NAD+ powstaje w naszym organizmie z witaminy PP, dlatego też witamina ta jest nam do życia absolutnie niezbędna. Nazwa tej witaminy obejmuje dwie substancje aktywne biologicznie – nikotynamid, który jest bezpośrednim prekursorem NAD+, oraz kwas nikotynowy, który zostaje przekształcony przez organizm do nikotynamidu. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc oczywiste, że aby zwiększyć wątrobowe zasoby NAD+ i zapobiec stłuszczeniu wątroby, najlepiej przyjmować wysokie dawki witaminy PP. W tym jednak punkcie wyłaniająca się z badań rzeczywistość zaskoczyła i rozczarowała naukowców… Otóż okazało się, że wysokie dawki witaminy PP mogą wywoływać u ludzi zapalenie i zwłóknienie wątroby, przy czym stosowany w wysokich dawkach nikotynamid wykazuje hepatotoksyczność i potęguje akumulację tłuszczów w wątrobie (Winter, 1973; Rader, 1992; McKenney, 1994 i 2004; Stone, 2014). Dlatego też w niedawno wykonanym badaniu podjęto próbę wyjaśnienia tego paradoksu (Komatsu, 2018)…

Jak ustalił zespół japońskich naukowców, nikotynamid przekształcany jest w wątrobie w dwie pochodne – mononukleotyd nikotynamidu i metylonikotynamid. Pierwszy związek jest bezpośrednim prekursorem NAD+, zaś drugi – molekułą o szerokich właściwościach zdrowotnych, m.in. chroniącą organizm przed miażdżycą, zakrzepicą i uszkodzeniami drobnych naczyń krwionośnych. Problem polega na tym, że kiedy w wątrobie pojawi się bardzo dużo nikotynamidu, wzrasta aktywność enzymu przekształcającego go w metylonikotynamid. W konsekwencji powstaje bardzo mało mononukleotydu nikotynamidu i ostatecznie obniża się drastycznie komórkowe stężenie NAD+.

W jaki sposób możemy ominąć ten problem, by chronić przed stłuszczeniem naszą wątrobę? Najlepiej stosować formy nikotynamidu z wyższych szczebli szlaku, leżących ponad pierwszym etapem produkcji NAD+. Takie formy nie mogą być bowiem przekształcane w metylonikotynamid, w związku z czym nie mogą też aktywować nadmiernie enzymu katalizującego jego produkcję. Ponieważ aktywność tego enzymu w ogóle ich nie dotyka, dlatego mogą swobodnie podnosić w komórkach wątrobowych stężenie koenzymu NAD+. Rynek suplementów diety oferuje nam dwie takie molekuły: mnonukleotyd nikotynamidu i dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy, gdzie drugi jest już gotową cząsteczką koenzymu NAD+.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.