Prolina na problemy wątrobowe

Wydrukuj ten artykuł

Autor: Sławomir Ambroziak

Słowa kluczowe: prolina, odchudzanie, wątroba, kamica żółciowa, cholestaza.

Wątroba to narząd o wyjątkowym znaczeniu życiowym. Obrazowo nazywana bywa „laboratorium chemicznym organizmu”. A to z tego powodu, że w pierwszej kolejności zajmuje się przetwarzaniem praktycznie wszystkich związków chemicznych, czy to pobranych przez organizm z otoczenia, czy też wytwarzanych we wnętrzu naszych tkanek. Jeżeli chodzi o składniki pożyteczne dla zdrowia, to wątroba stoi niejako w centrum gospodarki nimi. Jeżeli mówimy natomiast o związkach szkodliwych czy wręcz toksycznych, wątroba pozbawia je aktywności i ułatwia ich usuwanie poza organizm. Nic więc dziwnego, że jest to też narząd dotykany często rozmaitymi przypadłościami. Jedną z tych przypadłości jest cholestaza, prowadząca nieraz nawet do marskości wątroby.

Mianem cholestazy określany jest zastój żółci w drogach żółciowych i wątrobie. Żółć jest wydzieliną wątroby, transportowaną przewodami żółciowymi do dwunastnicy. Substancja ta odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie; jest w pierwszej kolejności niezbędna do trawienia tłuszczów i wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Gdy jednak zalega w wątrobie, wchodzące w jej skład kwasy żółciowe oddziałują toksycznie na komórki wątrobowe, prowadząc do ich uszkodzenia.

Najczęstszą przyczyną cholestazy jest kamica żółciowa. Kamicę żółciową charakteryzuje obecności w pęcherzyku żółciowym złogów tworzących się z substancji chemicznych, naturalnie znajdowanych w żółci, takich jak cholesterol, barwniki żółciowe, jony wapniowe i białka. Ryzyko wystąpienia kamicy i jej konsekwencji w postaci cholestazy jest szczególnie wysokie u kobiet w starszym wieku, wieloródek, cukrzyków, otyłych oraz osób odchudzających się, szczególnie szybko tracących wagę oraz głodzących się długotrwale.

Prolina jest aminokwasem proteogennym, czyli molekułą będącą jedną z „cegiełek”, z których organizm wytwarza białka. Ale jest jednocześnie też molekułą o wielu innych funkcjach biologicznych. W kilku badaniach przykładowo wykazano, że akumulacja proliny w komórkach jest formą odpowiedzi organizmu na stres środowiskowy, wywołany rozmaitymi niekorzystnymi czynnikami. Aminokwas ten działa jako regulator nawodnienia, zmiata wolne rodniki, wzmacnia komórkowe mechanizmy obrony przeciwrodnikowej, ochrania mitochondria oraz wspomaga produkcję energii komórkowej. I właśnie z uwagi na tak szerokie, ochronne właściwości proliny zaprojektowano niedawno badanie mające na celu przetestowanie wpływu tego aminokwasu na wątrobę w sytuacji cholestazy (Heidari, 2018).

Jako zwierzęcego modelu cholestazy użyto w tym badaniu szczurów z podwiązanymi przewodami żółciowymi. Szczurom z grup eksperymentalnych podawano wodę pitną zawierającą prolinę w stężeniu 0,25 i 0,5%, a próbki pobierano w zaplanowanych odstępach czasu: 3, 7, 14, 28 i 42 dni od zabiegu podwiązania dróg żółciowych.

U szczurów z zastojem żółci, niewspomaganych proliną, obserwowano drastyczny wzrost poziomu biomarkerów uszkodzenia wątroby w surowicy krwi oraz istotne zmiany histopatologiczne tkanki wątrobowej. Markery stresu oksydacyjnego były również wyższe w wątrobie zwierząt z podwiązanymi drogami żółciowymi, niewspomaganych proliną. Ale jednocześnie stwierdzono, że suplementacja proliny osłabiła wywołane zastojem żółci zmiany biomarkerów uszkodzenia wątroby, złagodziła zmiany histopatologiczne wątroby oraz obniżyła poziom markerów stresu oksydacyjnego, szczególnie we wczesnym stadium cholestazy – w 3, 7 i 14 dniu po zabiegu podwiązania dróg żółciowych.

Zgodnie z konkluzją autorów badania, prolina zapewnia ochronę wątroby w przypadku zastoju żółci, a ta jej właściwość może być związana głównie z jej zdolnością łagodzenia stresu oksydacyjnego i znoszenia jego zgubnych konsekwencji. Dlatego warto pomyśleć o suplementacji proliny w celu ochrony wątroby, a szczególnie podczas wszelkiego rodzaju diet czy programów odchudzających, kiedy wzrasta ryzyko rozwoju kamicy żółciowej i cholestazy.

Be Sociable, Share!
Be Sociable, Share!

Reklama na stronie slawomirambroziak.pl:

biuro@wydawnictwopiktogram.pl
Katarzyna Ambroziak - 601 312 342

Polityka prywatności

Podstawa prawna RODO

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy

Administrator Danych Osobowych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest firma PIKTOGRAM. z siedzibą w Warszawie, ul. Międzynarodowa 38/40, kod pocztowy 03-922, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.pl, tel. 601312342

Cel i interes

Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO i w celu marketingowym Administrator powołuje się na prawnie uzasadniony interes, którym jest zbieranie danych statystycznych i analizowanie ruchu na stronie internetowej.

Dobrowolne wyrażenie zgody poprzez ustawienia przeglądarki

Podanie danych osobowych na stronie internetowej www.sylwetka-uroda-zdrowie.pl jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam wpływ na przeglądarkę internetową i jej ustawienia. Odbiorcami danych osobowych mogą być Google, Facebook,. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie poprzez zmianę ustawień w przeglądarce. Dane osobowe będą przetwarzane i przechowywane w zależności od okresu używania technologii. Mam prawo zażądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania tych danych, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords, Facebook Pixel. W sytuacji wniesienia sprzeciwu wobec profilowania, prosimy zoptymalizować odpowiednio przeglądarkę.

W przypadku pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt . Sposoby kontaktu z inspektorem ochrony danych w firmie Piktogram z siedzibą w Warszawie, to: adres korespondencyjny ul.Międzynarodowa 38/40a/204, adres e-mail: biuro@wydawnictwopiktogram.p., tel. 60131234.

Czas przetwarzania danych osobowych

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat do czasu wykorzystywania możliwości marketingowych i analizy danych potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawa użytkownika strony internetowej

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, jak i również prawo do ograniczenia ich przetwarzania/ prawo do cofnięcia zgody, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeśli Pani/Pana zdaniem, przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana – narusza przepisy unijnego rozporządzenia RODO.